Wycieczka do Kilkenny

Wiele razy słyszałam, że miasto Kilkenny to jedno  z najpiękniejszych miast w Irlandii, więc kiedy tylko nadarzyła się okazja wybrałam się by je zwiedzić.

Kilkenny leży nad rzeką Nore na południowym wschodzie Irlandii, w hrabstwie Kilkenny.

Nad miastem górują średniowieczny zamek i katedra Św. Kanizjusza, od której miasto wzięło swoją nazwę (irlandzkie Cill Chainnigh oznacza: celę lub kościół Kanizjusza).

We wrześniu 2014 roku, Kilkenny zostało mianowane Najczystszym Miastem w Irlandii, pokonując konkurencję 849 miast. Mnie już na wstępie zauroczyło swoimi zadbanymi ulicami z kolorowymi budynkami. Zwiedzanie rozpoczęłam na John Street.

Na rogu ulicy John Street w Kilkenny znajduje się St. John’s Priory – klasztor zbudowany na początku XIII wieku przez zakon Św. Augustyna, został odnowiony w XIX wieku i jest obecnie wykorzystywany jako kościół parafialny.

W mieście co roku odbywa się wiele ważnych wydarzeń w tym Kilkenny Arts Festival.

Poniżej Matt Millers – pub położony w samym sercu Kilkenny nad rzeką Nore.

John`s Bridge jest jednym z dwóch głównych mostów w Kilkenny, łączy ulicę John Street z resztą miasta. Został zbudowany po 1200 roku, był odbudowywany wiele razy od XII wieku z powodu ciągłych powodzi w tym wielkich powodzi w 1487 i 1763 roku, został nazywany “Mostem Jana od średniowiecza”.

Wspaniałe widoki z mostu John`s Bridge, w tym widok na zamek Kilkenny 🙂 utwierdziły mnie w przekonaniu że Kilkenny to na prawdę przepiękne miasto.

Od IX do XII w. Kilkenny było stolicą irlandzkiego królestwa nazywanego Osraige (Ossory).

Strongbow – legendarny Norman najeźdźca, zbudował tu  fort w XII wieku, w miejscu gdzie dziś stoi zamek Kilkenny, zbudowany w 1195 przez William`a Marshal`a – pierwszego hrabiego Pembroke.

Majestatyczny Kilkenny Castle w ciągu ośmiu wieków swego istnienia  podlegał wielu zmianom,  ciągłej rozbudowie, dzięki czemu dziś zamek  zachwyca złożoną strukturą różnych stylów architektonicznych. Stał się też  jedną  z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Irlandii.

Poniżej widok na zamek od strony ogrodów.

Widok z zamku na rzekę Nore.

A poniżej plac i park zamkowy.

Wspaniała brama wejściowa do zamku.

Z pięknego  Zamku Kilkenny  udałam się na dalsze zwiedzanie miasta 🙂

Zaraz na przeciwko głównej bramy do zamku Kilkenny znajduje się Kilkenny Desing Centre & National Craft Gallery.

Spacer główną ulicą Kilkenny – czyli High Street.

Przed nami Tholsel na High Street, który został zbudowany w 1761 roku przez Alderman`a William`a Colles jako miejsce do zbierania opłat za przejazd, dziś jest to Ratusz czyli Kilkenny Town Hall.

Główna ulica miasta Kilkenny – High Street przechodzi w ulicę Parlament Street.

Na Parlament Street – historycznym centrum miasta znajduje się stare więzienie oraz siedziba sądu hrabstwa Kilkenny – Kilkenny Courthouse.

Ważny element dziedzictwa Kilkenny to Rothe House & Garden, zabytkowy i unikalny budynek który jest przykładem kamienicy z początku XVII wieku. Został zbudowany przez Jana Rothe Fitz-Piers pomiędzy 1594-1610 i składa się z trzech budynków, trzech zamkniętych dziedzińców, i dużego ogrodu z sadem.

Na przeciwko Rothe House jest E. Smithwick & Sons Ltd – marka tradycyjnego piwa Smithwick’s warzonego od 1710 roku, została założona przez John`a  Smithwick i pierwotnie warzona w browarze St. Francis Abbey w Kilkenny, który jest najstarszym w całej Irlandii.

Jest wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia w Kilkenny, ale na pewno trzeba udać się do Katedry Św. Kanizjusza (Saint Canice`s Cathedral), znanej również jako Katedra Kilkenny.

Katedra  może poszczycić się typowo średniowiecznym charakterem, jej gotyckie wnętrza  wyposażone są w szereg średniowiecznych zabytków oraz naturalnych rozmiarów figur.

Tuż obok katedry znajduje się  tzw. Okrągła Wieża,  budowla charakterystyczna dla celtyckiej zabudowy. Wieża ma 31 metrów wysokości, słyszałam, że jest to  jedna z dwóch takich okrągłych wież w Irlandii, dostępnych dla turystów.

Katedra  stanęła na miejscu dawnego opactwa założonego przez patrona Kilkenny. Jedyną pamiątką po pierwszym opactwie jest właśnie ta przykatedralna okrągła wieża, która – chociaż pochodzi z XIV w., została wybudowana w miejsce oryginalnej, ponieważ ta zawaliła się w wieku XIII., a to znaczy, że wieża stoi  dokładnie w tym  miejscu  w którym  rozpoczęła się historia Kilkenny.

Styl architektoniczny katedry to gotyk  a materiał z jakiego ją zbudowano to wapień. W Katedrze można podziwiać  wiele witraży, w tym witraż w oknie wschodnim, który jest repliką oryginalnego okna  z XIII wieku.

Na zakończenie zwiedzania Katedry Św. Kanizjusza udało mi się uchwycić przepiękny moment zachodzącego słońca 🙂

Drugą Katedrą w Kilkenny jest Katedra Najświętszej Maryi Panny (ang. St. Mary’s Cathedral). Jest to  katedra rzymskokatolicka i zarazem   główna świątynia diecezji Ossory. Mieści się przy James’s Street. Budowa świątyni zaczęła się w 1843 a zakończyła  w 1857.  Katedra jest zbudowana w stylu  neogotyckim, zaprojektowana  została przez architekta Williama Deane Butlera. Zbudowana  jest z wapienia,  na planie  krzyża.

Ostatnim miejscem które udało mi się zobaczyć był Teampall Mhuire – czyli Kościół Najświetszej Marii Panny.

Kilkenny to małe miasteczko, pod względem powierzchni – o połowę mniejsze od Carlow,  liczy też o blisko ½ mniej mieszkańców niż  Carlow.

Miasteczko małe, ale bardzo  urokliwe, ma swój specyficzny klimat.

Jest uznawane za najlepiej zachowane w Irlandii miasteczko średniowieczne, a to zapewne dzięki wielu wąskim brukowanym uliczkom pełnym zabytkowych kamieniczek charakterystycznych dla średniowiecznych miast.

Podczas mojej jednodniowej wycieczki do Kilkenny nie udało mi się zobaczyć wszystkich ciekawych miejsc jakie warto tu zwiedzić, postaram się  kiedyś uzupełnić zaległości, może  w sierpniu podczas  Kilkenny Arts Festiwal ?

[nggallery id=119]

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *