Wycieczka do Dublina

Na początku września wybrałam się na wycieczkę do Dublina 🙂

Stolica Irlandii – Dublin (po irlandzku Baile Átha Cliath, czyli – „miasto brodu z trzcinowymi płotami”) sięga swoją historią IX wieku, kiedy to Wikingowie założyli osadę na brzegu rzeki Liffey. Dublin jest największym miastem Zielonej Wyspy, charakteryzuje się dużym zagęszczeniem zabytków oraz atrakcji turystycznych.  Na zwiedzanie miałam niestety tylko jeden dzień, to o wiele za mało, żeby wejść do licznych muzeów, galerii , których tu jest bardzo dużo, kiedyś na pewno się tam wybiorę.

Zwiedzanie Dublina rozpoczęłam na O’Connell Street, jednej z głównych ulic Dublina. Jej nazwa została nadana na cześć Daniela O’Connella, lidera irlandzkich nacjonalistów na początku XIX wieku, walczącego o autonomię Irlandii oraz o równouprawnienie katolików w kwestii praw wyborczych, które przeforsował w 1829 roku. Jego pomnik stoi na południowym końcu ulicy, naprzeciw mostu O’Connell Bridge.

Moje pierwsze wrażenia to przede wszystkim – mnóstwo ludzi na ulicach, głównie turystów z aparatami, kamerami, piętrowe autobusy i typowa „irlandzka pogoda” – zachmurzone niebo  zwiastujące deszcz , jednak szczęście się tym razem do mnie uśmiechnęło,  nie padało, więc mogłam zrobić trochę zdjęć do mojego pamiętnika.

Na O`Connel Street jednej z najszerszych ulic Europy  – jest wiele pomników i zabytkowych budynków wartych upamiętnienia.  Godny uwagi jest  budynek Głównej Poczty, służący kiedyś jako siedziba przywódców powstania z 1916 roku.

Monumentem, którego nie da się przeoczyć jest tzw. „Szpila” (The Spire of Dublin), będąca najwyższą rzeźbą na świecie (120 metrów), wzniesiona w 2003 roku dla uczczenia nowego tysiąclecia.

Na skrzyżowaniu ulic Earl Północna i O’Connell Street  spotkałam pisarza Jamesa Joyce’a 🙂

Dublin słynie z dużej ilości mostów. Malowniczy i bardzo fotogeniczny jest most Ha’penny Bridge  znany później przez pewien czas jako Penny Ha’penny Bridge i oficjalnie Liffey Bridge, jest to pieszy most zbudowany w 1816 roku nad rzeką Liffey w Dublinie, wykonany z żeliwa, został odlany w Coalbrookdale w Shropshire w Anglii.

Następnie udałam się do Temple Bar, jest to słynna dzielnica z setką barów, pubów, restauracji i knajpek, słynąca z życia nocnego i bardzo popularna wśród turystów. Najsłynniejszym jest bar mający tę samą nazwę, Temple Bar, usytuowany na rogu dwóch brukowanych uliczek. Jest określany mianem najbardziej przyjaznego pubu w mieście i tętni życiem nie tylko w czasie weekendów. Praktycznie każdego dnia tygodnia imprezy i koncerty są organizowane  o każdej porze dnia i nocy, a najlepsi muzycy miasta prezentują swoje talenty. Dzielnica barowa znajduje się na południowym brzegu rzeki Liffey w centrum Dublina i, w przeciwieństwie do okolic, zachowała średniowieczny układ ulic, z wieloma wąskimi, brukowanymi uliczkami.

Kolejna imponująca budowla na trasie mojej wycieczki –  Christ Church Cathedral czyli Katedra Kościoła Chrystusowego w Dublinie, znana również jako Katedra Świętej Trójcy , wspaniała gotycka budowla, której początki sięgają XI wieku. .  Jest jedną z dwóch katedr kościoła Irlandii, po katedrze św. Patryka. Przyznaję że Katedra zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

Pierwszy (drewniany) kościół katedralny w Dublinie został ufundowany w tym miejscu w 1038 roku przez Sitrica Silkenbearda, pierwszego chrześcijańskiego króla dublińskich Norwegów. Później został zburzony przez Richarda Strongbowa, który w 1172 roku wybudował nową kamienną świątynię. Z powodu ustawienia fundamentów na niestabilnym gruncie, w 1562 roku nastąpiło zawalenie południowej ściany. Świątynia w obecnej formie to efekt dziewiętnastowiecznej restauracji, m.in. przypory są zaprojektowane przez nadzorującego prace architekta George’a Edmunda Streeta.

A to już Dublin City Hall czyli Ratusz, wybitny przykład XVIII-wiecznej architektury gruzińskiej. Został zbudowany w latach 1769 i 1779 według projektu architekta Thomas Cooley.

Następnie Zamek Dubliński czyli Dublin Castle. Jest to Zamek królewski, zbudowany w XIII wieku, był pierwotnie siedzibą Wikingów. Funkcjonował kolejno jako twierdza wojskowa, więzienie, skarbnica, gmach sądów i siedziba angielskiej administracji w Irlandii przez ponad 700 lat. Przebudowany w ciągu wieków, jest obecnie używany w czasie ważnych uroczystości państwowych i zaprzysiężenia prezydenta. Mieszczą się w nim muzea, kawiarnie, międzynarodowe centrum konferencyjne, budynki rządowe oraz apartamenty państwowe, a wokół rozpościerają się imponujące ogrody.

Bardzo podobały mi się rzeźby wykonane z piasku stojące na dziedzińcu zamkowym.

The Royal Chapel czyli Kaplica Królewska Zamku Dublińskiego, zaprojektowana przez Francisa Johnstona (1760-1829), najwybitniejszego architekta pracującego w Irlandii na początku XIX wieku, kaplica jest jednym z najwspanialszych gotyckich  wnętrz w Irlandii.

Kolejnym miejscem które odwiedziłam był South City Market czyli zlokalizowane na George`s Street Arcade Centrum handlowe, zbudowane w stylu wiktoriańskim,  otwarte w 1881 roku.

A poniżej główna ulica handlowa Dublina – Grafton Street, która w 2008 roku została uznana za piątą najdroższą ulicę na świecie.

W górnej części Grafton Street jest duże Centrum handlowe Stephen Green, jego nazwa pochodzi od Św. Stephen Green.

Dublin Fusiliers Arch czyli „Łuk Strzelców” jest to pomnik, który stanowi część Grafton Street ,  jest wejściem do Parku St. Stephen`s Green.  Wzniesiony w 1907 roku, poświęcony Królewskim Strzelcom Dublińskim, którzy walczyli i zginęli w czasie II wojny burskiej (1899/02).

Łuk jest bramą wejściową do Parku St Stephen’s Green, który został założony w 1627 roku jako prywatny ogród. Współczesny wygląd parku to dzieło brytyjskiego architekta Williama Shepparda, który oficjalnie otworzył park do użytku publicznego 27 lipca 1880 roku.

Trinity College był ostatnim miejscem które udało mi się zobaczyć tego dnia. Uczelnia Trinity College jest najstarszym uniwersytetem Irlandii, założonym w 1592 roku przez królową Elżbietę I. Dzieli się na 3 wydziały, obejmujące 24 kierunki, oferuje stopnie naukowe i dyplomy na poziomie studiów licencjackich i magisterskich. Biblioteka uniwersytetu (The Old Library), zbudowana w latach 1712-1732, jest największą biblioteką Irlandii. Znajduje się w niej bogato zdobiony, IX-wieczny manuskrypt, tzw. Księga z Kells (Book of Kells), będący jednym z najsłynniejszych rękopisów chrześcijaństwa irlandzkiego. Trasa dla zwiedzających zawiera przegląd historii uczelni, jej architektury, sławnych absolwentów oraz prezentację Biblioteki i Księgi z Kells.

 

Zakończyłam moje zwiedzanie Dublina na Trinity College, był to bardzo intensywny dzień, sporo udało mi się zobaczyć, sporo też jeszcze do zobaczenia przede mną, z niecierpliwością czekam na kolejną wycieczkę do Dublina, chciałabym zwiedzić Zamek Dubliński, Muzeum Narodowe, pospacerować po Merrion Square –  uroczym parku w Centrum miasta, zobaczyć i zwiedzić jeszcze wiele innych ciekawych miejsc, których nie zdążyłam  tym razem. Ciekawe miasto, chętnie tam jeszcze pojadę, jednak na stałe nie chciałabym tu zamieszkać,  zdecydowanie wolę moje małe Carlow 🙂

[nggallery id=120]

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *