Top 10 Atrakcji Hrabstwa Carlow

 

Dzisiejszy wpis jest wyjątkowy ponieważ powstał w ramach Projektu nad Projektami Kubu Polki na Obczyźnie. Dokładnie rok temu, w sierpniu 2015 dołączyłam do Klubu Polki na Obczyźnie, który zrzesza Polki – Blogerki rozsiane po całym świecie, blogujące o podróżach, kulturze, językach, tradycjach i życiu na emigracji. W Klubie wspólnie tworzymy projekty o krajach, w których mieszkamy, poznajemy inne kraje, kultury i zwyczaje z całego świata.

Kiedy jeszcze do Klubu nie należałam, powstał projekt Top 10 mniejszych i większych miast, więc teraz dzięki Projektowi nad Projektami mam okazję uzupełnić mój blog o wpis właśnie w ramach tego projektu i przedstawić Top 10 Atrakcji mojego Hrabstwa Carlow.

Wpis jest dla mnie wyjątkowy ponieważ powstał w rocznicę mojego przystąpienia do Klubu, planowałam wpis o takim właśnie temacie już od dawna, jednym z głównych celów mojego bloga było i jest – promowanie Hrabstwa Carlow więc bardzo się cieszę że mogę przedstawić jego główne atrakcje szerszemu gronu czytelników.

Na początek kilka słów na temat Hrabstwa Carlow:

Hrabstwo Carlow znajduje się w Południowo – Wschodniej Irlandii w prowincji Leinster. Jest jednym z najmniejszych, pod względem powierzchni, hrabstwem w Irlandii, a jego nazwa pochodzi od nazwy z języka irlandzkiego „Contae Cheatharlach” co oznacza „Miasto na czterech jeziorach”. Stolicą hrabstwa jest miasto Carlow, które leży nad rzeką Barrow i które odgrywało ważną rolę w historii ponieważ w XIV wieku było stolicą Irlandii.

Piękną scenerię śródlądowego hrabstwa Carlow tworzą dwie przecinające się rzeki, we wschodniej części rzeka Slaney a na zachodzie rzeka Barrow. Na północy, szerokie doliny rzek Barrow, Slaney oraz Burrin słyną z bardzo urodzajnych gleb, które są intensywnie uprawiane. Na południu, malownicze góry Blackstairs stanowią naturalną, imponującą granicę z hrabstwem Wexford. Znany szczyt Mount Leinster wzrasta tutaj do wysokości 735 metrów. Hrabstwo Carlow jest połączeniem natury, krajobrazów, historii, kultury oraz nowoczesnych atrakcji i udogodnień.

Najważniejsze atrakcje w hrabstwie Carlow czyli tytułowe Top Atrakcje jest mi osobiście bardzo łatwo wymienić od razu, ale zapytałam również kilku moich irlandzkich znajomych mieszkających w Carlow kilkanaście lat o ich typy. I w ten sposób powstało poniższe zestawienie dziesięciu Top Atrakcji, z których słynie hrabstwo Carlow i które każdy odwiedzający powinien zobaczyć.

 

 

Top 10 Atrakcji Hrabstwa Carlow

 

1. Brownshill Dolmen

Każde z hrabstw w Irlandii posiada swój własny przydomek, który używany jest w odniesieniu do hrabstwa jak i jego mieszkańców, a głównie w odniesieniu do zespołu reprezentacyjnego hrabstwa w niezwykle popularnych w Irlandii – Gaelic Games organizowanych przez Gaelic Athletic Association (GAA).

Hrabstwo Carlow nazywane jest Dolmen County. A od czego wziął się taki przydomek? Oczywiście od kamiennych dolmenów, megalitycznych budowli będących dziedzictwem kulturowym Irlandii. Dolmeny rozsiane są po całym kraju, nie brakuje ich też w hrabstwie Carlow. Znajduje się tutaj zwłaszcza jeden szczególny i znany Brownshill Dolmen – właśnie od niego pochodzi przydomek Dolmen County.

Sięgający czasów prehistorycznych Brownshill Dolmen jest najbardziej charakterystyczną atrakcją hrabstwa Carlow. Znajduje się on 3 km na wschód od miasta Carlow, tuż przy drodze wojewódzkiej R726, z uwagi na swoje imponujące rozmiary, jest dobrze widoczny z drogi.

Typowy Dolmen składa się z głazów wkopanych pionowo w ziemię i ułożonego na nich wielkiego płaskiego bloku skalnego. Brownshill Dolmen jest olbrzymi, jego zwieńczenie o wymiarach 4,7 m x 6,1 m x 2 metry waży ok. 100 ton i jest uznane za najcięższe w Europie. Zwieńczenie to opiera się na dwóch kamiennych portalach. Dolmen znajduje się na wzgórzu, na którym kiedyś znajdował się dom i nieruchomości rodziny Browne – stąd jego nazwa.

Czym w ogóle jest Dolmen i kto go zbudował? Różne były na ten temat hipotezy, zwyciężyła ta, że jest to megalityczny grób z czasów prehistorycznych (między 4200 -2400 p.n.e), ustalono tak na podstawie badania licznych dolmenów w których często znajdowano ludzkie szczątki ułożone w sposób wskazujący na pochówek. Dolmeny były więc rodzajem pogańskiego sakralnego pomnika. Zapewne zwykli ludzie nie byli chowani w Dolmenach, grzebano w nich bardziej znaczące w społeczeństwie osoby – królów, wodzów i ich rodziny, podobnie jak w piramidach w Egipcie.

Brownshill Dolmen znajduje się na liście National Monument. Każdy kojarzy hrabstwo Carlow z tym właśnie dolmenem i nazywa je Dolmen County. Bez wątpliwości więc znalazł się na pierwszym miejscu dziesięciu Top Atrakcji.

 

 

Miejsce drugie przyznałabym ex aequo co najmniej dwóm atrakcjom, ale jeśli trzeba wybrać to będzie to Duckett`s Grove.

 

2. Duckett`s Grove

Budowla o bajkowym, fantastycznym kształcie i klimacie, otoczona pięknymi ogrodami, która zachwyci wszystkich romantyków, miłośników historii i pięknych ogrodów. Niesamowite miejsce, które robi ogromne wrażenie na każdym odwiedzającym. Jest to najbardziej fotogeniczna atrakcja w hrabstwie Carlow.

Duckett`s Grove to ruiny domu rodziny Duckett, powstałego w XVIII, XIX i na początku XX wieku, zbudowanego na działce 12.000 akrów (49 km2) należącej do rodziny. Jest to jeden z najwspanialszych przykładów architektury gotyckiej, jego liczne, ocalałe wieże i wieżyczki widoczne są z daleka i  tworzą bardzo romantyczny profil, co właśnie czyni go jednym z najbardziej fotogenicznych zabytkowych budynków w hrabstwie.

Duckett`s Grove jest położony w spokojnej wiejskiej okolicy na Palatynie, kilka mil od Carlow,  poza Hacketstown i Baltinglass Road.

Trudno znaleźć jakieś konkretne, udokumentowane informacje o tym zamku, przypuszcza się, że jego historia zaczęła się od niejakiego Thomasa Ducketta, który przybył z Grayrigg w Westmoreland i kupił tu ziemię w 1695 roku, a potem jego następcy pomnażali majątek rodzinny i rozbudowywali domostwo. Wielu architektów zajmowało się przez te 300 lat rozbudową domostwa, jednym z nich był Thomas Alfred Cobden, który projektował wcześniej Kościoły, budynki użyteczności publicznej i inne budowle w rozmaitych stylach i to on, prawdopodobnie na życzenie klienta, zaprojektował liczne wieżyczki, blanki, łuki i nisze, okna z  wykuszami, a jako dekoracje umieścił liczne popiersia, urny i rzeźby, niektóre z nich na ścianach budynku, niektóre wolnostojące, wydaje się, że są tu wszystkie dostępne wówczas motywy dekoracyjne. Dalsze prace zostały przeprowadzone w 1840 roku przez innego architekta, który z kolei zaprojektował ogromne bramy granitowe jako wejście do posiadłości, a kolejni projektanci dodawali kolejne  wieże, kolumny, posągi rozsiane po całym terenie, wykute w kamieniu, odlane z brązu, o różnorodnej tematyce, poczynając od królewskiego lwa i jednorożca do gryfów, centurionów, czy groteskowych głów zdobionych wężami.

To wszystko sprawiło, że powstała budowla o bajkowym, fantastycznym klimacie, na dodatek otoczona pięknymi ogrodami, pełnymi rozmaitych gatunków drzew, kwitnących krzewów, bylin i kwiatów, także egzotycznych.

Niestety, XX wiek okazał się bardzo niełaskawy dla posiadłości, w kwietniu 1933 roku wybuchł tu, z nieznanych przyczyn,  pożar, który w znacznej mierze zniszczył zabudowania, a i kolejni właściciele i zarządcy nieruchomości znacznie je uszczuplili rozbierając wiele budynków, ale i to co pozostało jest imponujące!

We wrześniu 2005 roku Rada Hrabstwa Carlow nabyła nieruchomość i rozpoczęły się prace zabezpieczające to co pozostało, aby można było udostępnić teren do użytku publicznego i stworzyć z niego jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu.

Duckett`s Grove powinni odwiedzić nie tylko miłośnicy historii, pięknych ogrodów, ale też – zjawisk paranormalnych, obiekt ten jest wymieniany wśród „najbardziej nawiedzonych” domów i zamków Irlandii.

W Duckett`s Grove przez cały rok organizowane są różne tematyczne imprezy, jarmarki, festiwale i eventy, m.in.:

Duckett`s Grove Country Fair & Teddy Bear Picnic – Regionalny jarmark i  piknik odbywający się w Duckett`s Grove co roku na początku sierpnia; Carlow Vintage and Classic Motor Club Vintage Car Display – Pokaz zabytkowych i klasycznych samochodów odbywający się w Duckett`s Grove co roku w maju; Carlow Garden Festival – Festiwal Ogrodnictwa odbywający się w ogrodach Duckett`s Grove co roku na koniec lipca – początek sierpnia; Halloweenowe imprezy i festiwale – dwa ostatnie tygodnie października; Bożonarodzeniowe imprezy, jarmarki i festiwale – od 29 listopada do 24 grudnia.

 

 

 

3. Altamont House & Garden

Uważany za najbardziej zachwycający i romantyczny ogród w Irlandii – Altamont Garden – na trzecim miejscu Top Atrakcji Hrabstwa Carlow.

Mieszczący się w pierwszej dziesiątce irlandzkich ogrodów i często określany jako „klejnot w koronie ogrodniczej Irlandii”. Ogród rozpościera się  na 40 ha i jest  położony 22 km na południowy wschód od stolicy hrabstwa Carlow, na Bunclody Road, w miejscowości Tullow.

Co roku, na początku lutego w Altamont Garden trwa „Snowdroop week” czyli „Tydzień przebiśniegów” podczas którego można podziwiać całą kolekcję rozmaitych odmian tych roślin (podobno w Irlandii występują gatunki których nie można zobaczyć nigdzie indziej, a odmian przebiśniegów rośnie tu – około 40!).

Wstęp do ogrodu jest nieodpłatny, chyba że chcemy zwiedzać z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji wycieczki / € 2./ Blisko wejścia stoi dworek, bardzo malowniczy, niestety jest to aktualnie malownicza ruina, który mam nadzieję, że zostanie kiedyś wyremontowany i powstanie w nim np. jakiś hotel. Przed dworkiem przechadza się zazwyczaj para przepięknych pawi.

Długoletnią właścicielką i opiekunką ogrodu i przyległych terenów była Corona North, której pasją były dalekie podróże w poszukiwaniu, niespotykanych w Irlandii, roślin do ogrodu. Obecnie na terenie ogrodu można podziwiać rozmaite gatunki roślin, czasem bardzo egzotycznych. Początki ogrodu sięgają XVIII wieku, jego założyciele sprowadzali tu przez lata rośliny pochodzące z najodleglejszych stron świata. Rośnie tu wiele gatunków drzew, np. cedry, cypryśniki, dąb czerwony, są  rododendrony i rozmaite  egzotyczne krzewy. W lutym można tu podziwiać wspaniałą kolekcję przebiśniegów, następnie rozkwitną żonkile, rododendrony, azalie, hiacynty, potem  będzie można podziwiać  tysiące róż i upajać się ich zapachem kiedy rozkwitną w lecie, a jesienią i zimą?, oczywiście – kontrastujące jesienne kolory i piękne sylwetki potężnych drzew to też przepiękny widok. W płynącej przez ogród rzece można podobno zobaczyć pstrągi i łososie,  można tez spotkać wydry.

Z głównego ogrodu można udać się na romantyczny spacer nad jezioro lub nad rzekę.

Ogród jest położony nad brzegiem rzeki Slaney w pobliżu Tullow, w ogrodzie jest naturalny Wonderland – wodospad. Z Altamont Garden, są także spektakularne widoki na Góry Blackstairs, Wicklow Mountains i górę Leinster. W płynącej przez ogród rzece można podobno zobaczyć pstrągi i łososie, można tez spotkać wydry. Niektóre z drzew w Altamont Garden rosną tu już od 1750 roku! Natomiast część ogrodów zwana „Epoką lodowcową” jest wypełniona starożytnymi naturalnymi granitowymi głazami. Jeśli wybierzemy spacer nad rzeką Slaney to dość strome zejście „Jarem Epoki Lodowcowej” poprowadzi nas do  malowniczej ścieżki biegnącej nad rzeką, a następnie delikatna wspinaczka po 100 granitowych schodach  i naszym oczom ukaże się „The Temple” – czyli Świątynia, wzniesiona w 1990 roku.

Altamont Garden jest największą atrakcją ogrodniczo – turystyczną hrabstwa Carlow, najpiękniejszym  miejscem jakie do tej pory udało mi się w Hrabstwie Carlow zobaczyć. Każdemu polecam zwiedzenie tego ogrodu, bez względu na porę roku, czy warunki pogodowe Altamont Garden zachwyca.

 

 

Dolmen, wspaniałe ogrody i zamki to bez wątpienia Top Atrakcje którymi Hrabstwo Carlow może zachęcić odwiedzających, a jeśli o zamkach mowa to jest tu jeden szczególny – Huntington Castle – jeden z ciekawszych, historycznych skarbów Irlandii.

 

 

4. Huntington Castle

Huntington Castle zwany również Clonegal Castle od nazwy miejscowości Clonegal, w hrabstwie Carlow, położony jest przy drodze między miastami Dublin i Wexford.

Zamek został zbudowany w 1400 roku jako twierdza dla rodziny Caviness, starego irlandzkiego klanu, w miejscu dawnego klasztoru. Pierwotnie Zamek był wykorzystywany do celów obronnych, jako garnizon ze względu na strategiczne położenie wsi Clonegal podczas Kampanii Cromwella w Irlandii.

Na początku XVII wieku, zamek Clonegal, okoliczne łąki bagienne i sady przeszły na własność sir Laurence’a Esmonde. Zamek w obecnej postaci swoją ozdobną architekturę zawdzięcza właśnie Pierwszemu Lordowi Esmonde, który w 1625 roku przebudował go zastępując wcześniejszą twierdzę, jego wnuk nazwał go „Huntington”.

Obecnie jest  otwarty dla publiczności, można go zwiedzać z przewodnikiem, którym zwykle jest ktoś z potomków rodu. Zamek nie jest duży ale piękny, wnętrza są ciekawe, pełne interesujących przedmiotów, o których  oprowadzający opowiada  rozmaite anegdotki np. przy spreparowanej czaszce krokodyla wspomina jedną  z ciotek,  która to mając 16-cie lat sama zabiła tego groźnego właściciela czaszki, a  winorośl pnąca się  po suficie oranżerii ma pochodzić  wprost ze szczepu podarowanego rodzinie przez Annę Boleyn.

Zamek Huntington to wyjątkowo mistyczne miejsce, bo mieści się tu też siedziba międzynarodowej organizacji „The Fellowship of Isis” – FOI (Drużyna Izydy), zrzeszającej 21.000 członków w wielu krajach. Drużyna Izydy została założona przez Olivie Robertson – potomkinię rodu i właścicielkę zamku. Zadaniem FOI jest promowanie wiedzy o egipskiej bogini Izydzie – siostrze i żonie Ozyrysa, której świątynia  znajduje się w piwnicach zamku i jest dostępna dla zwiedzających.

Huntington Castle zachwycił Stanleya Kubricka, który wybrał zamek jako miejsce dla swojej epopei, „Barry Lyndon”.

Zwiedzanie samego zamku trwa około pół godziny. Można tu też podziwiać duże, piękne ogrody ze szpalerem pięćsetletnich drzew, są stawy rybne, jezioro, jest też szklarnia z egzotyczną roślinnością., ale tym co od razu przyciąga uwagę  zwiedzających ogrody Huntington są niezwykle wysokie palmy i piękne cyprysy. Całą posiadłość można zwiedzać od maja do września w godzinach: 10:00 – 18:00.

Są różne mity mówiące o tym że Huntington Zamek nawiedzany jest przez duchy, a są to m.in. duchy druidów, ich upiorne postacie ukazują się najczęściej w miejscu zwanym Yew Walk, gdzie znajduje się 600-letnie drzewo, jedno z niewielu ocalałych z czasów klasztoru,  jego  splecione gałęzie tworzą rodzaj tunelu – bramę do innego czasu. Jest  też ukazujący się w ogrodach, przy świetle księżyca,  duch pierwszej żony Pana Esmonde – kobieta, czesząc swoje długie włosy przy blasku księżyca, rozpacza bo jej mąż i syn poszli na wojnę. Jest też widmo żołnierza, który w czasie gdy siły Cromwela jechały na zamek, przebrał się w mundur wroga żeby zebrać informacje na temat jego planów, niestety kiedy wrócił ze zwiadu, towarzysze nie poznali go i zastrzelili przez kratę w drzwiach, w której to jego upiorna twarz ukazuje się do dziś. Są też, oczywiście duchy chodzące po korytarzach zamkowych, to duch Barbary św Lego oraz jej służki, duch biskupa Leslie Limerki, który często przebywał na zamku w XVIII wieku, biskup  nawiedza tzw. pokój z baldachimem, podobno nastraszył już niejednego gościa, który zatrzymał się tu na nocleg.

Nic więc dziwnego że Huntington Castle zyskał sławę jednego z najbardziej nawiedzonych zamków w Irlandii. Jest idealnym miejscem na spędzenie Hallowen, podczas którego organizowane są  tu imprezy zwane polowaniem na duchy.

Jest to również idealne miejsce na specjalne okazje takie jak: śluby, chrzciny, koncerty, imprezy firmowe.

Zamek Huntington to interesujące miejsce, warte odwiedzenia nie tylko ze względu na panującą tu niepowtarzalną, magiczną  atmosferę. Jest to jeden z ciekawszych,  historycznych skarbów Irlandii, nie tylko hrabstwa Carlow.

 

 

A nawiązując do skarbów to takim skarbem, do końca jeszcze nie odkrytym jest Saint Mullins.

 

 

5. Saint Mullins

Top Atrakcja numer 5 to miejsce, które przyciąga nie tylko wielu turystów, ale też historyków i archeologów z całego świata. Jedno z najciekawszych miejsc  hrabstwa Carlow czyli St. Mullins.

Saint Mullins (Irish: Tigh Moling), wioska położona w malowniczej okolicy, na południu hrabstwa Carlow, na wschodnim brzegu rzeki Barrow jest jednym z najważniejszych miejsc archeologicznych hrabstwa Carlow i to zarówno pod względem  historii religijnej jak i świeckiej.

Położona pomiędzy górami Blackstairs i Brandon Hill, miejscowość uzyskała swoją nazwę od Świętego Moling (614-697) VII wiecznego duchownego, księcia, poety, artysty i rzemieślnika, który zbudował tutaj klasztor z pomocą „Gobban Saor” legendarnego irlandzkiego budowniczego. W rękopisie z VIII wieku, znanym jako „The Book of Mulling”, jest plan klasztoru (najwcześniejszy znany plan irlandzkiego klasztoru), który pokazuje cztery krzyże wewnątrz i na zewnątrz osiem krzyży otoczonych kołowo klasztornym murem. Świętemu, patronowi wioski, przypisywano wiele cudów, których miał dokonać podczas swojego życia. Podobno Św Moling sam wykopał długą na milę studnię do zasilania młyna, a zadanie to zajęło mu siedem lat! W 691 roku Św Moling został arcybiskupem Ferns. Zmarł w roku 696 i uważa się że został pochowany w St. Mullins – w miejscu zwanym „Teampall Mór” (Wielki Kościół) – jest ono dziś oznakowane tablicą.

Studnia Świętego Moling nadal istnieje, ale oryginalny klasztor został splądrowany i spalony przez Wikingów w 951 roku. W 1138 roku na miejscu dawnego klasztoru powstało opactwo. Z pozostałości opactwa dziś można zobaczyć High Cross – celtycki krzyż z XIX wieku, przedstawiający Ukrzyżowanie. Istnieją również resztki Normandzkiego Motte i niektóre średniowieczne budynki, w tym jeden, który ma niezwykle oryginalne  okna w kształcie rombu.

Dziś, zachowane pozostałości opactwa znajdują się w tylnej części cmentarza i obejmują pięć kościołów i fragmenty okrągłej wieży. Cmentarz leży w cieniu Anglo – normandzkiego Motte i zawiera bardzo ciekawy zbiór nagrobków z XVIII i XIX wieku.

W 1811 roku obok ruin klasztornych i cmentarza został wybudowany Kościół – Church of Ireland, obecnie jest on wyremontowany i mieści się w nim St Mullins Heritage Centre czyli Centrum Dziedzictwa. Znajduje się tu wiele dokumentów, w tym publikacje, zapisy kościelne, mapy, stare fotografie i eksponaty przedstawiające życie we wsi St. Mullins na przestrzeni wieków. Centrum otwarte jest dla zwiedzających w wybranych okresach.

Święta Studnia w St Mullins jest miejscem pielgrzymek od czasów średniowiecza do dziś. Jest nadal miejscem kultu, czczonym przez bardzo wielu ludzi wierzących w jej uzdrawiającą moc, a Dzień Świetego Moling obchodzony jest 17 czerwca. Pierwotnie były dwa główne dni pielgrzymkowe w St Mullins na 17 czerwca dzień św Moling i 25 lipca święto św Jakuba. Dzisiaj odbywa się jedna pielgrzymka w ostatnią niedzielę przed 25 lipca i wówczas odbywają się modlitwy przy studni.

Co roku w Saint Mullins są też targi w dniach: 17 czerwca (Dzień Patrona), 25 lipca (Dzień Świętego Jakuba), 8 września (Święto Najświętszej Maryi Panny) oraz 1 listopada w Dzień Wszystkich Świętych.

W St Mullins można zobaczyć pozostałości takich budowli jak Motte i Bailey. Motte jest to obronna budowla, ziemny kopiec. Ten na terenie St Mullins został wzniesiony w końcu XII wieku, za czasów Richard`a de Clare – hrabiego Pembroke. Mottes były popularne wśród budowli obronnych pierwszych osadników Anglo-Normandzkich, ponieważ mogły one być zbudowane  tanio i szybko. Istnieją setki Normańskich Mote na terenie całego kraju. Na samym szczycie Motte znajdowała się drewniana fortyfikacja. Natomiast obok  Motte był Bailey – obwałowany garnizon, w którym stacjonowali żołnierze i teren na którym znajdowały się gospodarstwa, takie jakie zwykle bywały wokół zamków.  Podobno Bailey w St. Mullins był niezwykle długi i wąski. W cieniu Anglo – normandzkiego Motte leży cmentarz, na którym znajduję się ciekawy zbiór nagrobków z XVIII i XIX wieku. Na cmentarzu pochowani są uczestnicy nieudanego buntu z 1798 roku przeciwko panowaniu brytyjskiemu oraz ich lider Gen. Thomas Clonely. „Teampall Mór” (Wielki Kościół) to miejsce w którym uważa się że został pochowany Święty Moling. High Cross – celtycki krzyż z XIX wieku, przedstawiający Ukrzyżowanie. W ruinach dawnego klasztoru pochowani są królowie celtyccy, m.in. MacMurrough Kavanaghs – były Król prowincji Leinster oraz Fr. Daniel Kavanagh, o którym mówiono że miał dar uzdrawiania.

St Mullins to nie tylko historia, ale też bardzo popularne miejsce wśród wędkarzy, wioska jest jednym z punktów przystankowych dla barek motorowych i innych łodzi, które pływają po rzece Barrow.

St. Mullins to też trasy spacerowe Barrow Way, dla turystów, którzy wolą krótszy spacer, jest trasa 6 km Sli na Slainte, która rozpoczyna się przy cmentarzu, przechodzi przez Bahana Wood i powraca poprzez Templenabo do wioski. W pobliżu jest też  pole golfowe z fantastycznymi widokami na góry i Blackstairs i Mount Brandon.

Odwiedzający  St Mullins  mogą cieszyć się wypoczynkiem w malowniczej i spokojnej okolicy nad rzeką Barrow.

Przepełnione archeologią, historią, religią i folklorem, St Mullins jest jednym z niewielu takich miejsc w Irlandii, dodatkowo położonym w niezwykle malowniczej okolicy, niezaprzeczalnie warto to miejsce odwiedzić.

 

 

Wśród Top Atrakcji na miejscu szóstym, tylko dlatego że nie da się wszystkich umieścić na miejscu pierwszym – jest Borris. Każdy kto chciałby poznać hrabstwo Carlow powinien tu przyjechać bo to jedno z najpiękniejszych miasteczek tego regionu.

 

 

6. Borris

Borris to wielka atrakcja turystyczna Hrabstwa Carlow, miasteczko ma bardzo atrakcyjne położenie – w dolinie rzeki Barrow, u podnóża góry Mount Leinster i gór Blackstairs, stąd też nazywane jest Toskanią Irlandii oraz bramą do góry Mount Leinster i Gór Blackstairs, gdzie można podziwiać najbardziej spektakularne widoki w hrabstwie Carlow.

Borris – irl.: Bhuiríos, dawniej Buirgheas Ó nDróna, leży przy regionalnej drodze R702.

Większość budynków w miasteczku stoi na północnym zboczu stromo wznoszącej się głównej ulicy, wiele z nich to stare, granitowe domy w wiktoriańskim stylu.

Najbardziej znaną i okazałą atrakcją miasteczka jest Borris House – dom rodziny bezpośrednich potomków dynastii MacMurrough Kavanaghw (Celtyckich Królów Leinster). Borris House zbudowany w stylu Tudorów jest jednym z najpiękniejszych zabytkowych irlandzkich domów w kraju, także ze względu na swoje niesamowite usytuowanie – w tle góry Mount Leinster, Gór Blackstairs i rzeki Barrow, przepływającej obok pięknego lasu i ogrodów. Borris House jest nazywany klejnotem w koronie hrabstwa Carlow.

Jest to wyjątkowe miejsce dla różnych imprez, w tym wesel, koncertów, uroczystości, wystaw, wydarzeń historycznych i kulturalnych. Każdego roku w czerwcu odbywa się tu „Festiwal Pisarstwa i Pomysłów” – org. Festival of Writing & Ideas, międzynarodowej klasy festiwal, który gromadzi historyków, pisarzy, dziennikarzy, filmowców, poetów, reżyserów teatralnych, korespondentów wojennych, biografów, artystów i publicystów. Borris House jest otwarty dla grup zwiedzających po wcześniejszym uzgodnieniu, od maja do końca sierpnia.

Atrakcją Borris jest też położony w dolnej części miasteczka, 16-łukowy, wapienny wiadukt zbudowany w 1860 roku według projektu Wilhelma le Fanu. Borris Wiadukt był elementem  nie istniejącej już linii  kolejowej między Muine Bheag i Wexford. Dworzec kolejowy Borris otwarty w  1858 roku został zamknięty dla ruchu w 1963 roku i od tej pory wiadukt był nieużywany, opuszczony, niszczał i  zarastał bluszczem, obecnie jest odnowiony i  dostępny dla turystów.

W miasteczku Borris jest też jeden z najstarszych i najbardziej znanych w całej Irlandii pubów – M. O`Shea. Bary i puby znajdujące się w Borris zyskały uznanie wśród Irlandczyków w całym kraju, nie tylko ze względu na tradycyjnie już odbywające się tu wieczory muzyczne, ale i specyficzną  atmosferę dawnej Irlandii.

Jest tu także jedno z najstarszych pól golfowych w Irlandii, założony w 1907 roku, Borris Golf Club. W Borris jest też zabytkowy  Kościół Najświętszego Serca, zbudowany w 1820 roku z granitową elewacją i zdobieniami z wapienia.

 

 

Niezrównane widoki i możliwość podziwiania całej panoramy Hrabstwa Carlow zapewnia Top Atrakcja numer 7 w moim zestawieniu czyli Mount Leinster.

 

7. Mount Leinster

Góra Leinster (Irish: Stua Laighean) to najwyższy punkt położony na granicy między hrabstwami Carlow i Wexford, na południowym wschodzie Irlandii, w prowincji Leinster, stąd zapewne nazwa, tylko nie wiem, czy to prowincja wzięła swą nazwę od nazwy góry, czy odwrotnie?

Góra ta wznosi się 795 m n.p.m i jest to piąty najwyższy szczyt po Lugnaquilla 925m, Mullaghcleevaun 849m, Tonelegee 817m i Cloghernagh 800m w Leinster i najwyższa z gór Blackstairs. Znajduje się tu stacja RTV z nadajnikiem na maszcie o wysokości 122 m.

Mount Leinster jest miejscem bardzo popularnym nie tylko wśród „zwykłych” turystów, ale też wśród paralotniarzy i osób uprawiających wyczynowo kolarstwo, zbocza góry są np. wykorzystywane  w etapach Tour of Ireland i przy wielu okazjach w FBD Insurance Ras ( RAS Tailteann ).

Na szczycie góry znajduje się punkt widokowy The Nine Stones czyli Dziewięć Kamieni, skąd przy dobrej pogodzie, można podziwiać przepiękną panoramę nie tylko hrabstw Carlow i Wexford, ale i sąsiednich hrabstw – Kildare, Wicklow, Waterford, Kilkenny oraz góry Tipperary. Kamienie są rozmieszczone w linii prostej i mają około 50 cm wysokości. Pochodzenie Kamieni jest niepewne, ale mówi się że są one pamiątką po dziewięciu pasterzach, którzy stracili życie na Górze Leinster podczas zimowej zawiei.

Wokół rozciągają się obszerne połacie lasu, w którym dominuje głównie świerk, modrzew i jodła, porastające też północno wschodnie zbocza Mount Leinster. Część stromych stoków jest pokryta gęstym wrzosowiskiem (obszar chroniony).

Dla turystów wybierających  się w te okolice  wyznaczono kilka tras pieszych na dłuższe i krótsze spacery, przygotowano mapy poszczególnych tras, obszerny parking, a na trasie urządzono miejsca piknikowe.

Punkt widokowy The Nine Stones czyli Dziewięć Kamieni zapewnia niezrównane widoki. Mount Leinster i okolice polecam każdemu, cudowne widoki i niezapomniane wrażenia – zapewnione!

 

 

Wśród Dziesięciu Top Atrakcji Hrabstwa Carlow nie może zabraknąć jego stolicy czyli miasteczka Carlow.

 

8. Miasteczko Carlow

Miasto Carlow (irl. Ceatharlach) – „Miasto czterech Jezior”, stolica hrabstwa Carlow położone jest u zbiegu rzek Barrow i Burrin i ma bogatą historią sięgająca czasów Normanów.

Każdy kto będzie miał okazję choć raz odwiedzić miasteczko Carlow powinien zobaczyć jego najważniejsze atrakcje, którymi są:

Carlow Castle

Jeden z najwcześniejszych kamiennych zamków w Irlandii, został zbudowany przez Williama de Marshall – hrabiego Pembroke i Pana Leinster między 1207 i 1213 roku na początku XIII wieku. Dziś z tej niegdyś imponującej twierdzy pozostały jedynie dwie baszty obronne oraz fragmenty murów. Zamek znajduję się w samym centrum miasta Carlow. Wpis na blogu: Carlow Castle

 

 

Carlow Cathedral

Katedra zbudowana w stylu neogotyckim, zaprojektowana przez architekta Tomasza Cobdena, została zbudowana w 1833 roku. Znana jest szczególnie ze swojej pięknej wysokiej wieży, co czyni ją jednym z najwyższych punktów w mieście Carlow. Wieża ma 46 metrów wysokości, a jej wygląd był inspirowany sukiennicami w Burges w Belgii. Wpis na blogu:  Carlow Cathedral

 

 

Carlow College

Carlow College znany lokalnie jako Saint Patrick’s College, założony został w 1782 roku przez dr James`a Keefe oraz katolickiego biskupa Kildare i Leighlin, jego współ-adjutora Biskupa Daniela Delany otwarty dla studentów w 1793 roku. Obecnie kształci się w nim ponad 700 osób zarówno świeckich jak i duchownych. Wpis na blogu: Saint Patrick`s College

 

 

Carlow County Museum

Najnowsze County Museum w Irlandii, otwarto je w 2012 roku. Mieści się ono w dawnym klasztorze Presentation, w samym centrum miasta Carlow. Muzeum posiada cztery sale wystawowe, w dwu większych mieści się stała kolekcja, a dwie mniejsze są wykorzystywane do wystaw czasowych.Wciąż rosnące zbiory muzeum zawierają już ponad 5000 eksponatów. Szczególnie polecana wśród eksponatów jest wspaniała XIX -wieczna ambona z Katedry Carlow, która została m.in. umieszczona przez Irish Times w: „Historia Irlandii w 100 obiektach”. Wpis na blogu: Carlow County Museum

 

 

Carlow Courthouse

Gmach sądu w Carlow jest powszechnie uważany za jeden z najlepszych przykładów architektury starożytnej Grecji w Irlandii, został zbudowany na przykładzie świątyni Llissus w Atenach. Budynek sprawia wrażenie świątyni z ośmioma jońskimi kolumnami ustawionej na wysokim cokole. Został zaprojektowany w końcu 1820 roku przez znanego architekta Willama Morrisona. Wpis na blogu: Carlow Courthouse

 

 

Carlow Town Park

Najbardziej znany i popularny park miejski w Carlow. Carlow Town Park zajmuje ponad dwanaście hektarów otwartej przestrzeni, nad brzegiem rzeki Barrow. Najbardziej charakterystyczną częścią tego parku jest plac zabaw dla dzieci, którego projekt był przedmiotem międzynarodowego konkursu. Wpis na blogu: Carlow Town Park

 

 

Liberty Tree

Liberty Tree jest pomnikiem upamiętniającym ponad 640 rebeliantów, którzy zginęli 25 maja w 1798 roku w Bitwie w Carlow. Jest to fontanna, w środku której jest konstrukcja w kształcie drzewa, ze szkieletami trzymającymi się pni i gałęzi, znajduje się w samym centrum miasta Carlow. Wpis na blogu: Liberty Tree

 

 

VISUAL Centre for Contemporary Art & The George Bernard Shaw Theatre

Usytuowane jest w samym centrum miasta Carlow, zajmuje powierzchnię 3130 m², znajdują się tu m.in. – galeria, teatr, restauracja, bar, księgarnia.  Jest to największa przestrzeń wystawiennicza dla współczesnej sztuki wizualnej w kraju. Odbywają się tu liczne wystawy  lokalnych, krajowych i międzynarodowych artystów. Wpis na blogu VISUAL Centrum Sztuki Współczesnej & The George Bernard Shaw Theatre i Co można zobaczyć w VISUAL Centre for Contemporary Art & The George Bernard Shaw Theatre

 

 

Wszystkie w/w atrakcje miasteczka Carlow są zlokalizowane bardzo blisko siebie, atrakcyjne pod względem turystycznym i warte odwiedzenia. Oprócz tego Carlow ma swój uroczy klimat małego irlandzkiego miasteczka, tętni życiem, można miło spędzić czas w licznych pubach i kawiarniach lub na zakupach.

 

W malowniczej wiosce Old Leighlin, oddalonej około 12 km na południe od miasteczka Carlow znajduje się Top Atrakcja numer 9 – miejsce niezwykle ważne.

 

9. Saint Laserian`s Cathedral

Katedra Saint Laserian`s jest zaliczana do klejnotów architektury późnego średniowiecza w Irlandii. Katedra mieści się na terenie średniowiecznego klasztoru w malowniczej wiosce Old Leighlin, w hrabstwie Carlow, oddalonej około 12 km na południe od miasta Carlow. Jest to jedno z ważniejszych miejsc religijnych w Irlandii, to tutaj odbył się synod ustalający datę Wielkanocy dla całego irlandzkiego świata chrześcijańskiego. Jest to jednocześnie najstarsza budowla użytkowa obecnie w hrabstwie Carlow.

Klasztor w Old Leighlin został założony przez Świętego Gobban`a na początku VII wieku. Jego następca, Święty Laserian, odegrał decydującą rolę w ustalaniu przez Rzym przestrzegania daty Wielkanocy dla Kościoła irlandzkiego. W roku 630 ne w katedrze Saint Laserian`s odbył się synod, który zajął się ustaleniem  czasu obchodów Wielkanocy. Kościołowi zależało na tym, by wprowadzić jednolitość pomiędzy celtyckimi i rzymskimi datami. Synod postanowił na rzecz systemu rzymskiego a głos Św. Laseriana miał na tę decyzję znaczący wpływ. Postanowienie to zostało ratyfikowane na synodzie w Whitby w 664 roku. Przyjęto wówczas dla wszystkich irlandzkich chrześcijan datę Wielkanocy na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, ustalając datę równonocy wiosennej na 21 marca. W tamtym czasie klasztor liczył 1500 mnichów, był jednym z czołowych domów zakonnych w prowincji Leinster, a Św Laserian został pierwszym biskupem Old Leighlin. Św Laserian spędził czternaście lat w Rzymie, gdzie został wyświęcony na kapłana przez papieża Grzegorza Wielkiego. W Rzymie, po raz drugi, został konsekrowany na biskupa przez papieża Honoriusza I, a po powrocie do Old Leighlin panował w klasztorze aż do 639 roku, a gdy zmarł 18 kwietnia został pochowany w swoim kościele. Rocznica jego śmierci jest wciąż obchodzona, każdego roku odbywają się uroczyste msze i pielgrzymki do świętej studni.

Katedra Saint Laserian’s ma fascynującą i często bardzo gwałtowną historię, przeżyła najazdy Wikingów, była świadkiem burzliwych wydarzeń religijnych, w tym także morderstw na tle religijnym, do dziś pozostała miejscem skrywającym jeszcze wiele tajemnic. Zobaczcie jak wygląda w pochmurny dzień.

Old Leighlin teraz spokojna i cicha wioska, była wielokrotnie splądrowana, a nawet całkowicie zniszczona przez pożar w 1060 roku. Oryginalne budynki klasztorne zostały prawdopodobnie wykonane z drewna i zostały zniszczone przez pożar. Obecna budowla powstała w XII wieku i zawiera architekturę z każdego wieku, od tego czasu. Składa się z prostej nawy o długości 25 metrów, masywnej centralnej wieży o wysokości 18 metrów z misternie rzeźbionym sklepieniem, które zostało dodane w XV wieku oraz chóru przebudowanego w połowie XVI wieku. Jedyne okno w nawie jest nad zachodnimi drzwiami. Elegancka brama wejście do katedry św Laserian została zbudowana na początku XVIII wieku.

Po reformacji Katedra został odrestaurowana i rozbudowana przez biskupa Saunders pod koniec XVI wieku. Badania archeologiczne w latach 2001-2002 wykazały że znajdowało się tu łącznie 44 budynków z okresu od V do XV wieku, więc miejsce miało zawsze duże znaczenie. Jej XIII wieczna nawa i prezbiterium oraz XV wieczna wieża i kaplica pozostają w dużej mierze niezmienione.

Dziś kontynuowany jest rozwój i odnowa Katedry. Kaplica jest w trakcie gruntownej renowacji, ma powstać punkt informacji dla turystów, sklep, kawiarnia i blok WC. To pozwoli na szersze otwarcie budynku do użytku kulturalnego, edukacyjnego i diecezjalnego.

Katedra Saint Laserian’s to miejsce ważne ze względów religijnych, a niedoceniane i nie do końca odkryte ze wszystkich swoich tajemnic, które na pewno warto odwiedzić będąc w hrabstwie Carlow.

Katedra jest otwarta dla zwiedzających od 1 maja do 30 września. Nie ma opłaty za wstęp, ale datki są mile widziane.

 

 

A pod dziesiątką zachwycające i wyjątkowe z wielu powodów Ogrody.

 

10. Delta Sensory Gardens

Delta Centre powstało w 1990 roku jako centrum dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Centrum jest obecnie głównym pracodawcą w mieście Carlow dla około 120 osób z taką niepełnosprawnością. Ogrody Sensoryczne Delty, które zostały oficjalnie otwarte w 2007 roku były pierwszymi tego typu w Irlandii, łączącymi atrakcyjność obiektu turystycznego z korzyściami terapeutycznymi właśnie dla osób niepełnosprawnych.

Obejmujące obszar 2,5 akrów Delta Sensory Gardens są jedną z głównych atrakcji w  hrabstwie Carlow. Składają się z 16-stu połączonych ze sobą multisensorycznych ogrodów przez które można spacerować.

Poszczególne części zostały zaprojektowane przez czołowych irlandzkich projektantów ogrodów, m. in. takich jak Gordon Ledbetter, Mary Reynolds, Rachel Doyle, Paul Martin, Elma Fenton. Zaprojektowali oni ogrody tematyczne, wykorzystując naturalne elementy, takie jak kamień, woda i różnorodne rośliny. W tym: Celtic Walk, Musical Fountain, Thistle Fountain, Circle of Life Garden, Hubei GardenFive Senses GardenStolen Child Garden, Roof Garden, Mediterranean GardenWillow GardenSculpture GardenGames GardenPeace Garden, Rose Garden, Woodland GardenIris O`Brien Health and Wellness GardenThe PavilionThe WaterfallsPatio Garden.

Każdy z ogrodów daje zwiedzającym wspaniałą okazję do odpoczynku i dostarcza doznań dla wszystkich zmysłów, można nie tylko napawać się widokiem pięknych, często bardzo rzadkich roślin, ale też dotykać, wąchać, smakować …

Jest też część Garden Centre Shop, w której można zakupić mnóstwo różnorodnych sadzonek i roślin.

Ogrody znajdują się w Strawhall Estate, półtora kilometra od centrum miasta Carlow i można je zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00,  koszt biletu to 5 euro.

Pierwszy raz byłam w Ogrodach Delty w 2014 roku we wrześniu (wpis na blogu znajdziesz tutaj KLIK ), a drugi raz w lipcu 2015 wpis na blogu tutaj KLIK ).

 

 

Hrabstwo Carlow nie jest tak znane i popularne jak inne hrabstwa w Irlandii, dlatego będę szczęśliwa jeśli dzięki mojemu blogowi uda mi się zachęcić kogoś do jego odwiedzenia.

W/w 10 Top Atrakcji to miejsca w których byłam (w niektórych kilkakrotnie), które udokumentowałam moimi zdjęciami, jest jeszcze wiele ciekawych miejsc, które chciałabym tu zobaczyć, mam trochę zdjęć z miejsc które już odwiedziłam a jeszcze na blogu nie przedstawiłam, zaprezentuję je w najbliższym czasie.

Zapraszam do zwiedzania!

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *