Timahoe – Okrągła Wieża w Hrabstwie Laois

 

Timahoe to mała, spokojna wioska w hrabstwie Laois, usytuowana 12 km na południe od Portlaoise przy drodze R426, niedaleko słynnego miasteczka Stradbelly w którym odbywa się Electric Piknic.

Wieś położona jest w szerokiej bogatej w urodzajne ziemie dolinie. Domy usytuowane są wokół dużego kolistego terenu zielonego zwanego The Goosegreen. We wsi znajduje się kościół, szkoła podstawowa i budynek komunalny.

Timahoe to w języku irlandzkim Tigh Mochua, co znaczy Dom Mochua. Wioska wzięła swoją nazwę od założenia tutaj w VII wieku klasztoru  przez Świętego Mochua, który zmarł w 657 r. W roku 1142 klasztor został spalony i odbudowany przez rodzinę O’Mores. W czasie reformacji klasztor został znacjonalizowany i przekazany Sir Thomasowi Loftusowi a później w 1609 roku Richardowi Cosby’emu. Prawdopodobnie to właśnie ta rodzina przekształciła średniowieczny kościół w zamek wbudowując pozostałości XV-wiecznego kościoła z prezbiterium (obecnie niedostępne) w ufortyfikowaną budowlę. Zakonnicy działali na tym terenie aż do połowy XVII wieku, ostatni z nich zginął w 1650 roku.

Obecnie jedyną pozostałością wczesnego klasztoru założonego przez Św. Mochua jest bardzo dobrze zachowana Okrągła Wieża. Okrągła kamienna wieża (ang. round tower), jedna z najładniejszych w Irlandii, została zbudowana w połowie XII wieku. Wieża wznosi się prawie na 30 metrów i ma ponad 17 metrów szerokości u podstawy. Jej ściany mają prawie 2 metry grubości.

Wieża stoi w parku niedaleko pieszego mostu nad rzeką Bauteogue w samym centrum wsi. Niedaleko, dawny kościół Irlandii jest obecnie wykorzystywany jako biblioteka, a zniszczony XVII-wieczny zamek zawiera elementy z XV-wiecznego kościoła.

Jest to jedna z najszerszych Round Towers w kraju. Jest wyjątkowa, ponieważ znajdujące się 4,9 m nad ziemią drzwi do wieży wykonane są w rzadkim dla tego typu budowli stylu romańskim. Wieża w Timahoe ma podwójne romańskie drzwi z eleganckimi ornamentami, w tym głowy filarów wejścia – są wyryte ludzkimi głowami z przeplatanymi włosami. A na trzecim piętrze wieży znajduje się również okno w stylu romańskim.

Wyjątkowe rzeźbione drzwi sprawiają, że jest to najbardziej elegancka okrągła wieża w Irlandii. Nikt nie wie, dlaczego mnisi z Timahoe wyrzeźbili tak piękne drzwi.

Niedaleko wieży stoi współczesna rzeźba wykonana przez artystę z Laois – Michaela Burke. Rzeźba zatytułowana Mochua’s Desk (Biurko św. Mochua) przedstawia świętego Mochua i jego trzy zwierzęta w słynnej opowieści o świętym. Koguta, który go obudził, mysz, która przygryzła mu ucho, gdy zasnął podczas modlitwy, i muchę, która wylądowała na głowie Mochua, czytając jego modlitwy.

W dawnych czasach okrągła wieża Timahoe była latarnią dla podróżników szukających klasztoru. Obecnie jest największą atrakcją tej spokojnej wioski. Przypomniała mi wycieczkę do Glendalough i okrągłą wieża w tej dolinie. W całej Irlandii okrągłych wież jest około osiemdziesięciu, nie wszystkie zachowane, natomiast w moim Hrabstwie Carlow tylko jedna w St. Mullins i to tylko 1 metr zachowanego muru.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *