St. Mary’s Collegiate Church Gowran, County Kilkenny

 

 

Najwyższy czas coś pozwiedzać, pomimo że luty i zimno. Kierunek Hrabstwo Kilkenny. Cel St. Mary’s Collegiate Church Gowran (Gaelic/Irish: Eaglais Mhuire). 

Kolegiata św. Marii Gowran, znana również jako kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowzięcia NMP, położona jest w centrum miasta Gowran, w hrabstwie Kilkenny. Jest to miejsce historyczne i Narodowy Pomnik – National Monument of Ireland. Obecnie znajduje się pod opieką Stowarzyszenia Rozwoju Gowran (GDA) i Urzędu Robót Publicznych (OPW). Kościół i jego historia miały i mają obecnie ogromne znaczenie dla miasta Gowran i okolicznych obszarów na przestrzeni wieków. Kościół jest kolegiatą, /„kolegiata” oznacza, że ​​kapłani lub kapelani z nim związani żyli we wspólnocie razem czyli kolegialnie/. Obecny kościół nie był klasztorem ani opactwem. Eksperci uważają, że kościół został zbudowany na miejscu wcześniejszego klasztoru. Obecność kamienia Ogham w miejscu, które jest eksponowane w prezbiterium sugerowałaby, że było to miejsce kultu od 2000 lat do czasów celtyckich.

Najstarszym zabytkiem w Kościele jest kamień Ogham z III / IV wieku znaleziony na miejscu podczas przebudowy prezbiterium w 1826 r. Kamień Oszmowy Gowran przetrwał do dnia dzisiejszego ze względu na to, że był używany jako kamień budowlany w innej części Kościoła i leżał nienaruszony przez wieki. Znaczenie kamieni Ogham nie było w pełni zrozumiałe w dawnych czasach. Wiele z tych kamieni w całej Irlandii było wykorzystywanych jako kamienie budowlane, słupki bramne, a nawet rozbijane do budowy lub wypełniania dróg. Kamienie Ogham były także nagrobkami lub pomnikami.

Obecność tego chrystianizowanego kamienia Ogham sugerowałaby, że to miejsce było miejscem kultu w czasach przedchrześcijańskich, zanim św. Patryk przybył do Irlandii w 432 roku.

Kościół w Gowran, jaki widzimy dzisiaj, zmieniał się na przestrzeni wieków. Prace renowacyjne są prowadzone wewnątrz jak i na zewnątrz Kościoła do dnia dzisiejszego.

Kościelne tereny i ogrody są otwarte dla turystów przez cały rok bezpłatnie. Prezbiterium jest otwarte dla zwiedzających w miesiącach letnich maj, czerwiec, lipiec i sierpień. Dwóch pełnoetatowych przewodników jest zatrudnionych, aby obsługiwać bezpłatnie wycieczki. W prezbiterium kościoła znajduje się wiele ciekawych obiektów jak: Kamień Gowrana Oghama, Wizerunek Ralpha, wizerunki Jamesa Butlera, pierwszego hrabiego Ormonde i jego żony, lady Eleanor De Bohun, Grobowiec rycerza Butlera, Agar Monument, piękne witrażowe okno poświęcone Aubreyowi Cecilowi ​​Whiteowi z Gowran, który był zabity w bitwie pod Sommą, 1 lipca 1916 roku, okna Toler Aylward i wiele innych.

Pomimo że byłam w lutym, udało mi się zobaczyć wnętrze Kościoła – prezbiterium (jeden z Panów z ekipy renowacyjnej był tak miły i pozwolił nam na wejście i zrobienie zdjęć). A na zewnątrz aura typowa dla Irlandii – pochmurno i deszcz. Plus taki że nie było innych turystów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *