Shamrock Plaza

Shamrock (irl. seamróg) – to trójlistna koniczyna,  symbol Irlandii.

„Według legendy, wykorzystał ją Święty Patryk poprzez pokazanie tej rośliny jako jednej łodygi z trzema liśćmi do zobrazowania istoty Trójcy Świętej. W dniu św. Patryka (17 marca), shamrock jest noszony w klapie ubrania przez Irlandczyków na całym świecie. Został również zaadaptowany jako znak firmowy przez irlandzkie linie lotnicze Aer Lingus jak również i inne przedsiębiorstwa, chcące zaakcentować swoją irlandzką przynależność” (Wikipedia).

W Carlow mamy Shamrock Plaze na Shamrock Square 🙂

Shamrock Plaza znajduje się w doskonałej lokalizacji w centrum miasta Carlow,  na skrzyżowaniu, gdzie N9 przecina się z główną ulicą handlową miasta czyli Tullow Street. Budynek powstał w 2009 roku i jest przykładem na to że Carlow jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Irlandii.

Więcej zdjęć Shamrock Plaza kliknij tutaj

Budynek powstał na krajobrazowym otwartym placu nazwanym z tej okazji Shamrock Square.

Shamrock Plaza stał się jednym z symboli nowego stylu i standardu życia w Carlow. Oferuje starannie zaplanowane połączenie przestrzeni komercyjnych, mieszkalnych, handlowych i przestrzeni zdrowotnej, medycznej – wszystko zbudowane i wyposażone w nowoczesnej formie. Obejmuje szereg punktów sprzedaży detalicznej, restauracja, kawiarnia, apteka, nowy Bank of Ireland oraz punkty biurowe, ostatnie dwa górne piętra w części budynku z widokiem na St Patrick College – to wysokiej klasy apartamenty mieszkalne. Shamrock Plaza składa się z dwóch budynków, Merchant House i The Atrium, jest też duży strzeżony, podziemny parking.

Mnie osobiście podoba się Shamrock Plaza, jako miejsce, i jako sposób zaakcentowania poprzez nazwę swojej irlandzkiej przynależności przez Carlow. Jest też dla mnie jednym z punktów odniesienia podczas zwiedzania miasta. Poza tym na Shamrock Square jest najwolniej zmieniająca się sygnalizacja świetlna 🙂

Podczas robienia zdjęć Shamrock Plaza została mi zwrócona uwaga przez pana z ochrony budynku, który poinformował mnie że niedozwolone jest fotografowanie Banku :O

A jak Wam się podoba Shamrock Plaza ?

[nggallery id=101]

Please follow and like us:

2 myśli na temat “Shamrock Plaza

 1. Witaj, a my mamy grupę folkową, pochodzącą z Suwalszczyzny „Shamrock – folk music group”!, pięknie grają i stepują, polecam ci – posłuchaj i zobacz zespół na ich stronie, ja ich widziałam w tv, podobno często jeżdżą do Irlandii na występy, może kiedyś ich zobaczysz na żywo?
  Mamy też w stolicy na Rynku Starego Miasta Shamrocks Irish Pub, gdzie mozna zamówić 0,5 l Guinnessa za – 19 zł!
  Polak, Irlandczyk – dwa bratanki …… 🙂
  Budynek jak budynek, a ten siłacz?, gimnastyk?, to kto?

  1. Witaj, cieszę się, że do mnie zaglądasz …
   Oczywiście że „budynek jak budynek”, ale w tak małym miasteczku, takie nowoczesne budynki robią wrażenie, dlatego tu zwracam na nie uwagę, bo w Warszawie to takie można znaleźć na każdym kroku, tam mijałam je bez zwracania większej uwagi. W Carlow nie ma wieżowców, większość budynków mieszkalnych to domki jednorodzinne.
   Nazwa Shamrock bardzo mi się podoba :), a ten zespół był chyba u Kuby Wojewódzkiego w programie.
   Nie wiem co to za figurka stoi przed Shamrock Plaza, ale napisze jak się dowiem co „autor miał na myśli” ustawiając właśnie tu tę rzeźbę.

Dodaj komentarz