Saint Patrick’s College

Jedną z najstarszych placówek oświatowych w Irlandii jest Carlow College znany lokalnie jako Saint Patrick’s College.

College znajduje się w samym sercu miasta Carlow na College Street – na terenie parku z XVIII wieku, z jednej strony od Saint Patrick’s College jest Carlow Cathedral  a z drugiej VISUAL Centrum Sztuki Współczesnej.

Jest to bardzo reprezentacyjna i atrakcyjna część miasta, dostęp dla zwiedzających od College Street umożliwia zwiedzanie Collegu, jego parku, Centrum Sztuki oraz Katedry. Ja spędziłam bardzo miłe popołudnie zwiedzając Saint Patrick’s College 🙂

Saint Patrick’s College założony został w 1782 roku przez dr James`a Keefe, następnie przez katolickiego biskupa Kildare i Leighlin i jego współ-adjutora Biskupa Daniela Delany otwarty dla studentów w 1793 roku. Obecnie kształci się w nim ponad 700 osób zarówno świeckich jak i duchownych. Carlow College jest dumny ze swojej długiej historii, wykształcił wiele pokoleń polityków, księży, pisarzy i urzędników publicznych, którzy byli liderami w społeczeństwie swoich czasów.

Sale wykładowe w kolegium są nazwane imionami i nazwiskami znanych absolwentów Saint Patrick’s Collegu, np. sala John Anglia pochodzi od pierwszego biskupa Charleston, USA (1820/42), sala Johna Therry upamiętnia pioniera Kościoła australijskiego, sala Paula Cullena – pierwszego kardynała w Irlandii. Znani absolwenci świeccy to: m.in. James Fintan Lalor, John O’Leary i Frank O’Meara malarz impresjonistyczny.

Najwcześniej powstała centralna część budynku – mająca prawie 37 metrów długości. Rozszerzenie i nowy plan Collegu został zainicjowany w 1817 roku przez architekta Thomasa Cobdena. Południowe skrzydło dodano w 1819 roku. Główne skrzydło północne zostało wybudowane w latach 1821 i 1835 na znacznie większą skalę. Przednia fasada bardzo różni się od oryginalnego budynku, a duży hol z półokrągłą apsydą, w kaplicy Kolegium, nosi teraz nazwę Cobden Hall i służy do organizowania w Collegu i imprez publicznych.

Z okazji stulecia uczelni została wzniesiona Kaplica Najświętszego Serca, która obecnie funkcjonuje jako Biblioteka Collegu. Wystawę dotycząca historii uczelni można zobaczyć w korytarzu wiodącym do Biblioteki.

Aby uczcić dwusetną rocznicę otwarcia uczelni – przed wejściem do Collegu wzniesiono duży krzyż – a na przeciwko krzyża jest nowoczesna rzeźba zaprojektowane przez niemieckiego artystę Paula Scheidnera –  tzw “Sun Kamień” ( wydaję mi się że polega to na tym że w okresie letniego przesilenia cień krzyża pada na kamień ).

Motto: Carlow College – The Key to Your Future.

Uczelnia ma partnerstwa z Carlow University, Pittsburgh, St Ambrose University, Davenport, Iowa, Illinois Konsorcjum Studiów Międzynarodowych i programów (ICISP) i Trinity College w Dublinie. 

 A propo Collegu i nauki to powinnam w końcu zrobić wpis dotyczący mojej nauki angielskiego 🙂

Więcej zdjęć Carlow College kliknij tutaj

[nggallery id=103]

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *