Saint Laserian`s Cathedral

Saint Laserian’s Cathedral

Katedra Saint Laserian`s jest zaliczana do klejnotów architektury późnego średniowiecza w Irlandii. Katedra mieści się na terenie średniowiecznego klasztoru w malowniczej wiosce Old Leighlin, w hrabstwie Carlow, oddalonej około 12 km na południe od miasta Carlow. Jest to jedno z ważniejszych miejsc religijnych w Irlandii, to tutaj odbył się synod ustalający datę Wielkanocy dla całego irlandzkiego świata chrześcijańskiego. Jest to jednocześnie najstarsza budowla użytkowa obecnie w hrabstwie Carlow.

Klasztor w Old Leighlin został założony przez Świętego Gobban`a na początku VII wieku. Jego następca, Święty Laserian, odegrał decydującą rolę w ustalaniu przez Rzym przestrzegania daty Wielkanocy dla Kościoła irlandzkiego. W roku 630 ne w katedrze Saint Laserian`s odbył się synod, który zajął się ustaleniem  czasu obchodów Wielkanocy. Kościołowi zależało na tym, by wprowadzić jednolitość pomiędzy celtyckimi i rzymskimi datami. Synod postanowił na rzecz systemu rzymskiego a głos Św. Laseriana miał na tę decyzję znaczący wpływ. Postanowienie to zostało ratyfikowane na synodzie w Whitby w 664 roku. Przyjęto wówczas dla wszystkich irlandzkich chrześcijan datę Wielkanocy na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, ustalając datę równonocy wiosennej na 21 marca. W tamtym czasie klasztor liczył 1500 mnichów, był jednym z czołowych domów zakonnych w prowincji Leinster, a Św Laserian został pierwszym biskupem Old Leighlin. Św Laserian spędził czternaście lat w Rzymie, gdzie został wyświęcony na kapłana przez papieża Grzegorza Wielkiego. W Rzymie, po raz drugi, został konsekrowany na biskupa przez papieża Honoriusza I, a po powrocie do Old Leighlin panował w klasztorze aż do 639 roku, a gdy zmarł 18 kwietnia został pochowany w swoim kościele. Rocznica jego śmierci jest wciąż obchodzona, każdego roku odbywają się uroczyste msze i pielgrzymki do świętej studni. O tym miejscu pielgrzymek, zwanym Tobar Molaise, chciałabym opowiedzieć już w kolejnym, osobnym wpisie.

Katedra Saint Laserian’s ma fascynującą i często bardzo gwałtowną historię, przeżyła najazdy Wikingów, była świadkiem burzliwych wydarzeń religijnych, w tym także morderstw na tle religijnym, do dziś pozostała miejscem skrywającym jeszcze wiele tajemnic. Zobaczcie jak wygląda w pochmurny dzień.

Miejscowość Old Leighlin – przed wejściem do Katedry

Tablica informacyjna przed wejściem na teren Katedry

Brama główna

Cmentarz przed Katedrą

Cmentarz przed Katedrą

Old Leighlin teraz spokojna i cicha wioska, była wielokrotnie splądrowana, a nawet całkowicie zniszczona przez pożar w 1060 roku. Oryginalne budynki klasztorne zostały prawdopodobnie wykonane z drewna i zostały zniszczone przez pożar. Obecna budowla powstała w XII wieku i zawiera architekturę z każdego wieku, od tego czasu. Składa się z prostej nawy o długości 25 metrów, masywnej centralnej wieży o wysokości 18 metrów z misternie rzeźbionym sklepieniem, które zostało dodane w XV wieku oraz chóru przebudowanego w połowie XVI wieku. Jedyne okno w nawie jest nad zachodnimi drzwiami. Elegancka brama wejście do katedry św Laserian została zbudowana na początku XVIII wieku.

Po reformacji Katedra został odrestaurowana i rozbudowana przez biskupa Saunders pod koniec XVI wieku. Badania archeologiczne w latach 2001-2002 wykazały że znajdowało się tu łącznie 44 budynków z okresu od V do XV wieku, więc miejsce miało zawsze duże znaczenie. Jej XIII wieczna nawa i prezbiterium oraz XV wieczna wieża i kaplica pozostają w dużej mierze niezmienione.

Dziś kontynuowany jest rozwój i odnowa Katedry. Kaplica jest w trakcie gruntownej renowacji, ma powstać punkt informacji dla turystów, sklep, kawiarnia i blok WC. To pozwoli na szersze otwarcie budynku do użytku kulturalnego, edukacyjnego i diecezjalnego.

Brama główna – widok z terenu Katedry

Saint Laserian’s Cathedral

Saint Laserian’s Cathedral

Saint Laserian’s Cathedral

Saint Laserian’s Cathedral

Teren wokół Katedry

Teren wokół Katedry

Teren wokół Katedry

Teren wokół Katedry

W ten sposób można obejść Katedrę dookoła i znaleźć się w miejscu głównej bramy wejściowej do wnętrza Katedry.

Saint Laserian’s Cathedral

Saint Laserian’s Cathedral

Wnętrze St. Laserian`s Cathedral

Wnętrze St. Laserian`s Cathedral

Jednym z najbardziej charakterystycznych aspektów wizualnych Katedry jest niezwykłe Okno wschodnie zainstalowane jako pomnik przez rodzinę Vigors. Okno zawiera witraż składający się z siedemnastu różnych kawałków szkła przedstawiających irlandzkich świętych, i jest jednym z najlepszych przykładów prac Katarzyny O’Brien [1881-1963], która była ikoną w „An Tur Gloine” (The Tower of Glass).

Witraż w oknie wschodnim przedstawiający irlandzkich świętych; Po lewej Święty Laserian

Saint Laserian’s Cathedral

Saint Laserian’s Cathedral

Saint Laserian’s Cathedral

Katedra Saint Laserian’s to miejsce ważne ze względów religijnych, a niedoceniane i nie do końca odkryte ze wszystkich swoich tajemnic, które na pewno warto odwiedzić będąc w hrabstwie Carlow.

Katedra jest otwarta dla zwiedzających od 1 maja do 30 września. Nie ma opłaty za wstęp, ale datki są mile widziane. Ja byłam w marcu, pogoda nie dopisała, było pochmurno, moje zdjęcia wyszły mroczne. Do wnętrza Katedry udało mi się jedynie zajrzeć, planuję więc ponownie odwiedzić Old Leighlin następnego lata.

 LOKALIZACJA

Please follow and like us:

Post Author: admin

23 thoughts on “Saint Laserian`s Cathedral

  ~Agnieszka

  (2015-11-23 - 13:01)

  Piękna budowla, taka jakie właśnie mi się podobają. Otoczenie też ma ciekawe, i ten urokliwy cmentarz…:)

   Gosia (MyCarlow)

   (2015-11-23 - 13:04)

   Ma swój urok i klimat, choć w słoneczny dzień na pewno wygada piękniej.

  ~Połącz Kropki

  (2015-11-23 - 13:30)

  Super zdjęcia, choć niektóre miejsca są przerażające, ale i przyciągające;)

   Gosia (MyCarlow)

   (2015-11-23 - 13:34)

   Zwłaszcza w taki pochmurny dzień i gdy jest się jedynymi zwiedzającymi w okolicy 🙂

  ~Bogusia Probierz

  (2015-11-23 - 14:00)

  Bardzo urokliwe i mroczne miejsce. Ta pogoda pewno jeszcze bardziej podkreśliła cechy tego miejsca. Pięknie!

  ~Kasia/CREATE YOUR TRAVEL

  (2015-11-23 - 15:22)

  Powiem Tobie, że w tym przypadku pochmurne niebo dodaje klimatu tej katedrze :)Czasem człowiek nie docenia tego co ma pod nosem. Kto odwiedza dane miejsce rozgląda się wokół, zachwyca się jakimś widokiem albo rozwiązaniem architektonicznym i historią miejsca. Natomiast kiedy żyjemy z widokami na co dzień mniej je zauważamy.

   Gosia (MyCarlow)

   (2015-11-23 - 15:35)

   Masz rację, niemniej bardzo chciałabym zobaczyć tę katedrę w słoneczny dzień.

  ~Agnieszka Wieczorek

  (2015-11-23 - 20:18)

  Fajne miejsce, ma swój klimat. Zdjęcia mi się podobają, bo właśnie są takie lekko mroczne, poważne i wydaje mi się, że idealnie oddają klimat tego miejsca 🙂

  ~vitafem

  (2015-11-24 - 10:19)

  Bardzo mi się podobają te zdjęcia, właśnie przez taką pogodę wydaje się, jakby ta katedra skrywała masę różnych tajemnic, niektóre mroczne. Bardzo dobrze zrobią jak pomyślą nad promocją, myślę że dodatkowym atutem będzie jak zrobią scenki historyczne i wypuszczą w sieć, bo miejsce aż się prosi o to, chociaż z drugiej strony- miejsce spokojne i jak ściągną tłumy to ludziom niewygodnie może być.

   Gosia (MyCarlow)

   (2015-11-24 - 11:56)

   Dziękuję, cieszę się że ci się zdjęcia podobają. Ciężko mi sobie wyobrazić tłumy turystów, jakoś już przyzwyczaiłam się do tego że w Carlow jest wiele takich miejsc ciekawych i historycznych w których jestem jedyną osobą zwiedzającą to miejsce w danym czasie. Hrabstwo Carlow jest mało znane i nie jest tak promowane jak inne hrabstwa w Irlandii, stąd mój blog jest jedyny w języku polskim pokazujący takie miejsca jak np. Katedra Saint Laserian`s, z czego jestem dumna 🙂

  ~patita

  (2015-11-24 - 12:35)

  cudowne widoki. Takie z nutką magii w tle.

  ~Monika

  (2015-11-25 - 07:08)

  A ja uważam, że pogoda dodała klimatu, na zdjęciach widać lekką aurę tajemniczości.

  ~IMOMO

  (2015-11-29 - 12:18)

  Niesamowita zieleń! Naprawdę klimatyczne miejsce!

  Mnie się właśnie ten klimat bardzo podoba – ten pochmurny dzień wydobył z klasztoru całe jego piękno. A przynajmniej tak mnie kojarzy się późne średniowiecze 😉

  Niesamowicie klimatyczne miejsce! Śliczne zdjęcia.

  ~Przemek J

  (2015-11-29 - 21:00)

  Ładna sesja fotograficzna 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *