Saint Laserian`s Cathedral

Saint Laserian’s Cathedral

Katedra Saint Laserian`s jest zaliczana do klejnotów architektury późnego średniowiecza w Irlandii. Katedra mieści się na terenie średniowiecznego klasztoru w malowniczej wiosce Old Leighlin, w hrabstwie Carlow, oddalonej około 12 km na południe od miasta Carlow. Jest to jedno z ważniejszych miejsc religijnych w Irlandii, to tutaj odbył się synod ustalający datę Wielkanocy dla całego irlandzkiego świata chrześcijańskiego. Jest to jednocześnie najstarsza budowla użytkowa obecnie w hrabstwie Carlow.

Klasztor w Old Leighlin został założony przez Świętego Gobban`a na początku VII wieku. Jego następca, Święty Laserian, odegrał decydującą rolę w ustalaniu przez Rzym przestrzegania daty Wielkanocy dla Kościoła irlandzkiego. W roku 630 ne w katedrze Saint Laserian`s odbył się synod, który zajął się ustaleniem  czasu obchodów Wielkanocy. Kościołowi zależało na tym, by wprowadzić jednolitość pomiędzy celtyckimi i rzymskimi datami. Synod postanowił na rzecz systemu rzymskiego a głos Św. Laseriana miał na tę decyzję znaczący wpływ. Postanowienie to zostało ratyfikowane na synodzie w Whitby w 664 roku. Przyjęto wówczas dla wszystkich irlandzkich chrześcijan datę Wielkanocy na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, ustalając datę równonocy wiosennej na 21 marca. W tamtym czasie klasztor liczył 1500 mnichów, był jednym z czołowych domów zakonnych w prowincji Leinster, a Św Laserian został pierwszym biskupem Old Leighlin. Św Laserian spędził czternaście lat w Rzymie, gdzie został wyświęcony na kapłana przez papieża Grzegorza Wielkiego. W Rzymie, po raz drugi, został konsekrowany na biskupa przez papieża Honoriusza I, a po powrocie do Old Leighlin panował w klasztorze aż do 639 roku, a gdy zmarł 18 kwietnia został pochowany w swoim kościele. Rocznica jego śmierci jest wciąż obchodzona, każdego roku odbywają się uroczyste msze i pielgrzymki do świętej studni. O tym miejscu pielgrzymek, zwanym Tobar Molaise, chciałabym opowiedzieć już w kolejnym, osobnym wpisie.

Katedra Saint Laserian’s ma fascynującą i często bardzo gwałtowną historię, przeżyła najazdy Wikingów, była świadkiem burzliwych wydarzeń religijnych, w tym także morderstw na tle religijnym, do dziś pozostała miejscem skrywającym jeszcze wiele tajemnic. Zobaczcie jak wygląda w pochmurny dzień.

Miejscowość Old Leighlin – przed wejściem do Katedry

Tablica informacyjna przed wejściem na teren Katedry

Brama główna

Cmentarz przed Katedrą

Cmentarz przed Katedrą

Old Leighlin teraz spokojna i cicha wioska, była wielokrotnie splądrowana, a nawet całkowicie zniszczona przez pożar w 1060 roku. Oryginalne budynki klasztorne zostały prawdopodobnie wykonane z drewna i zostały zniszczone przez pożar. Obecna budowla powstała w XII wieku i zawiera architekturę z każdego wieku, od tego czasu. Składa się z prostej nawy o długości 25 metrów, masywnej centralnej wieży o wysokości 18 metrów z misternie rzeźbionym sklepieniem, które zostało dodane w XV wieku oraz chóru przebudowanego w połowie XVI wieku. Jedyne okno w nawie jest nad zachodnimi drzwiami. Elegancka brama wejście do katedry św Laserian została zbudowana na początku XVIII wieku.

Po reformacji Katedra został odrestaurowana i rozbudowana przez biskupa Saunders pod koniec XVI wieku. Badania archeologiczne w latach 2001-2002 wykazały że znajdowało się tu łącznie 44 budynków z okresu od V do XV wieku, więc miejsce miało zawsze duże znaczenie. Jej XIII wieczna nawa i prezbiterium oraz XV wieczna wieża i kaplica pozostają w dużej mierze niezmienione.

Dziś kontynuowany jest rozwój i odnowa Katedry. Kaplica jest w trakcie gruntownej renowacji, ma powstać punkt informacji dla turystów, sklep, kawiarnia i blok WC. To pozwoli na szersze otwarcie budynku do użytku kulturalnego, edukacyjnego i diecezjalnego.

Brama główna – widok z terenu Katedry

Saint Laserian’s Cathedral

Saint Laserian’s Cathedral

Saint Laserian’s Cathedral

Saint Laserian’s Cathedral

Teren wokół Katedry

Teren wokół Katedry

Teren wokół Katedry

Teren wokół Katedry

W ten sposób można obejść Katedrę dookoła i znaleźć się w miejscu głównej bramy wejściowej do wnętrza Katedry.

Saint Laserian’s Cathedral

Saint Laserian’s Cathedral

Wnętrze St. Laserian`s Cathedral

Wnętrze St. Laserian`s Cathedral

Jednym z najbardziej charakterystycznych aspektów wizualnych Katedry jest niezwykłe Okno wschodnie zainstalowane jako pomnik przez rodzinę Vigors. Okno zawiera witraż składający się z siedemnastu różnych kawałków szkła przedstawiających irlandzkich świętych, i jest jednym z najlepszych przykładów prac Katarzyny O’Brien [1881-1963], która była ikoną w “An Tur Gloine” (The Tower of Glass).

Witraż w oknie wschodnim przedstawiający irlandzkich świętych; Po lewej Święty Laserian

Saint Laserian’s Cathedral

Saint Laserian’s Cathedral

Saint Laserian’s Cathedral

Katedra Saint Laserian’s to miejsce ważne ze względów religijnych, a niedoceniane i nie do końca odkryte ze wszystkich swoich tajemnic, które na pewno warto odwiedzić będąc w hrabstwie Carlow.

Katedra jest otwarta dla zwiedzających od 1 maja do 30 września. Nie ma opłaty za wstęp, ale datki są mile widziane. Ja byłam w marcu, pogoda nie dopisała, było pochmurno, moje zdjęcia wyszły mroczne. Do wnętrza Katedry udało mi się jedynie zajrzeć, planuję więc ponownie odwiedzić Old Leighlin następnego lata.

 LOKALIZACJA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *