Polskojęzyczne blogi i portale informacyjne o Irlandii

Od dawna planowałam przygotować spis polskojęzycznych blogów i stron o Irlandii. Na początku gdy założyłam swojego bloga, wyszukiwanie miejsc o podobnej tematyce było moim hobby. Muszę przyznać że byłam trochę rozczarowana jak niewiele jest blogów o Irlandii, porównując np. do ilości blogów opisujących Francję, Włochy czy Szwecję.

Początek Nowego Roku to bardzo dobry moment aby w końcu przygotować moją listę blogów i stron o Irlandii, mieć je wszystkie w jednym miejscu i móc odwiedzać w każdej chwili.

Starałam się wypisać działające, stale aktualizowane strony i blogi, stąd brak niektórych blogów, na których ostatni wpis pojawił się kilka miesięcy temu. Wiele z nich to zapomniane projekty, których autorom zabrakło chęci, lub z innych przyczyn przestali kontynuować wpisy.

Lista jest alfabetyczna, aby nikogo nie wyróżniać. Jeśli pominęłam jakiś blog – proszę o namiary w komentarzu lub na adres mailowy: mycarlow.blog.pl@gmail.com

Polskojęzyczne Blogi o Irlandii:

→ Be Happy in Green – taste life in Ireland Lifestyle blog Ireland. O życiu na zielonej wyspie. Irlandia ciekawostki, praca, przepisy, miejsca które warto zobaczyć.

→ Dookoła Irlandii z Pendragonem – Blog firmowy PENDRAGON TOURS Blog poświęcony w całości Irlandii i adresowany do wszystkich, którzy Irlandii są ciekawi. Blog istnieje już od 2009 roku. Autor stara się pokazywać Zieloną Wyspę z różnych stron dlatego znajdziecie tu sporo historii, zwyczajów, ciekawostek i obserwacji. Autor bloga organizuje też wycieczki po Irlandii dla wszystkich, którzy marzą o bliższym poznaniu tego kraju.

→ Dublinia Blog zawierający różne tematy: podróże, zwiedzanie Irlandii, recenzje książek i filmów, damsko-męskie sprawy oraz własne przemyślenia autorki.

→ guiness.blog.onet.pl Irlandzka telenowela. Blog działa od lipca 2005 i opisuje blaski i cienie życia w Irlandii.

→ Irlandia kontra Polska czyli Raj na Zielonej Wyspie Autorka prowadzi bloga już od 2006 roku i w sposób nieszablonowy opisuje swoje życie na Zielonej Wyspie.

→ Irlandia po polsku Z przeszłości Irlandii różne historie. Autor od 2007 roku mieszka w Irlandii, w Dublinie, interesuje się historią, obecnie irlandzką i drugiej wojny światowej.

→ Irlandzkie zapiski – blog o Irlandii, zielonej wyspie spełniania marzeń – Iza Mierzejewska Blog o życiu w Irlandii, Irlandczykach, Polakach w Irlandii i o tym, jak Irlandia zmieniła filozofię życiową autorki. Autorka pisze o swoich doświadczeniach z ostatnich sześciu lat oraz o tym, co dzieje się na bieżąco. Pisze o Polsce, również po to, aby porównać niektóre aspekty życia w obu krajach. Na blogu pojawiają się recenzje książek.

→ Moja Zielona Irlandia Przewodnik dla wszystkich podróżujących po Irlandii. Autor prowadził bloga od stycznia 2013 roku i z pasją dokumentował swój pobyt i zwiedzanie Irlandii. Mnóstwo opisów wycieczek, świetnych zdjęć i ciekawostek na temat Irlandii. Obecnie blog nie jest kontynuowany, ale mimo to musiał znaleźć się w moim zestawieniu.

→ Miniowe Szczęścia Trzy Autorka to mieszkająca na Zielonej Wyspie od 2004 roku – szczęśliwa mężatka oraz spełniona mama dwójki chłopców.

→ My irish life – by Eff Autorka założyła blog pod koniec 2013r. kiedy zaczęła przygotowania do wyjazdu do Irlandii jako au pair. Jego przesłaniem było pokazanie życia au pair, od strony technicznej. Obecnie blog skupia się bardziej na prywatnym życiu autorki oraz urokach Irlandii i innych miejsc.

→ piotrslotwinski.com Autor Piotr Słotwiński prowadzi bloga od połowy 2004 r., czyli od chwili przyjazdu do Irlandii. Publikuje również na łamach prasy polonijnej w Irlandii oraz na innych stronach internetowych. Autor bardzo zaangażowany społecznie, interesuje się kulturą, sztuką, historią, polityką, życiem społecznym i fotografią. Wszystkie te tematy (i wiele innych) znajdują odzwierciedlenie we wpisach. Pisze często, czasem są to krótkie notatki reporterskie ze zdjęciami, innym razem pogłębione ciekawe komentarze, przedstawiające subiektywne opinie autora.

→ Raptularz z Irlandii Od 2010 roku możemy poznawać Irlandię z Roveną – autorką bloga, która opisuje swoje życie codzienne życie w Irlandii, podróże po Irlandii (i nie tylko). Na blogu można podziwiać przepiękne zdjęcia. Autorka recenzuje również filmy, książki i wydarzenia kulturalne.

Taita – moje życie w Irlandii Blog o podróżach, o książkach, o filmach i o autorce.

→ U stóp Benbulbena – pocztówki z Irlandii Autorka pisze o codziennym i niecodziennym życiu w Irlandii, o odkrywaniu nowych miejsc i o radości bycia mamą. O spotkaniu dwóch kultur, o inspiracjach, pięknie świata i o tym, jak wspaniale jest dzielić się przyjemnościami. Jednak przede wszystkim blog zawiera mnóstwo fantastycznych, oryginalnych przepisów kuchni nie tylko irlandzkiej.

→ Wicher W MEDIACH Autorka na swoim kanale YouTube oraz na blogu pokazuje jak żyje rodzina na co dzień w Irlandii. Główne tematy to: Cienie i blaski macierzyństwa: przede wszystkim pielęgnacja dziecka, zabawy, rozmowy i pierwsze poważne problemy wychowawcze. Lifestyle: czyli codzienne życie w Irlandii. Podróże: wycieczki, festiwale i prawie wszystko to, co można robić poza domem. DIY: jak zrobić dynię na Halloween, jak ciekawie obrać arbuza i nie tylko.

→ W krainie deszczowców.. blog o życiu w Dublinie i Irlandii Autorka bloga prowadzi nieprzerwanie od lipca 2009. Blog jest o życiu w Irlandii, o najważniejszych wydarzeniach w kulturze i polityce, o Dublinie, irlandzkich filmach i książkach oraz o miejscach które autorka zwiedziła w Irlandii.

→ WROBELS Blog prowadzony od września 2008 roku. Głównie o pięknie Irlandii i podróżach (nie tylko po Irlandii). Niesamowite zdjęcia, wiele historii i ciekawostek.

→ Zielone Życie na Zielonej Wyspie Blog matki trzech córek, mieszkającej w centrum Irlandii – opowieści o codziennym życiu, dzieciach, robótkach, książkach, a także zwiedzanie Irlandii.

→ Życie Na Zielono Życie w Irlandii, czyli Kolejny Polak na Zielonej Wyspie. Informacje z pierwszej ręki dla osób zainteresowanych przeprowadzką do Irlandii. Informacje o życiu i pracy w Irlandii.

Polskie Portale informacyjne o Irlandii:

→ Doinformowani – Irlandia

→ dublin24.net

→ Gazeta.ie

→ Informator Panorama IRL

→ IRLANDIA.IE

→ irlandiaonline.pl

→ Kierunek Irlandia

→ nadajemy.ie

→ Nasz Głos – Irlandia

→ PODATKI.IE

→ Polonia Irlandia

→ Polska-IE

Zachęcam do odwiedzenia w/w blogów – są one kopalnią wiedzy o Irlandii, zawierają porady, których nie znajdziemy w przewodnikach, przepiękne zdjęcia i osobiste opinie autorów. Natomiast w/w portale warto odwiedzić jeśli poszukujecie aktualnych informacji o wydarzeniach w Irlandii, artykułów lub ogłoszeń.

Please follow and like us:

28 myśli na temat “Polskojęzyczne blogi i portale informacyjne o Irlandii

 1. Irlandia jest bardzo klimatyczna i ma swój przyciągający urok 🙂 Z wielką ciekawością odwiedzę wskazane przez ciebie blogi i strony 🙂
  pozdrawiam

 2. Świetne zestawienie! Dodaję do ulubionych, co by mi gdzieś w sieci nie zaginął. Planuję zobaczyć Irlandię (co jest moim wielkim marzeniem) i te strony na pewno mi się przydadzą – skarbnica informacji 😉

 3. Cóż za niespodzianka! Dziękuję za miły opis. Może przez to skusi się więcej osób na zaglądnięcie, bo czasem mam wrażenie, że piszę (poza małymi wyjątkami) tylko i wyłącznie dla siebie 🙂
  Przy okazji zerknę na te blogi, których jeszcze nie czytałem.

  pozdrowienia z Longford! 😉

 4. Ilość tych blogów jest niesamowita. Już mniej osób chyba pisze o moim ukochanym Gdańsku. Jeżeli kiedyś wyjadę na dłużej na zieloną wyspę to będę musiał skorzystać z Twoich linków:)

 5. Piękne zestawienie. To jest naprawdę super sprawa, że ludzie piszą tak wyczerpująco o innych miejscach na świecie. I mamy to w zasięgu ręki. Dzisiaj świat stoi otworem. Gdybyśmy chcieli udać się w jakieś miejsce na wakacje lub na stałe, to mamy tyle gotowej wiedzy podanej na tacy. Nigdy nie byłam w Irlandii. Nie mówię nie 🙂

 6. Pendragon to juz prawie nie pisze, niestety, tak samo jak i Moja zielona Irlandia. Dziekuje za umieszczenie, poniewaz pisze duzo i roznych niezwiazanych z Irlandia rzeczach, mozna wyszukac sobie posty z tagiem Irlandia i z glowy 😉

  1. Rzeczywiście obaj Piotry mocno wyhamowali z blogowaniem. Moja Zielona Irlandia czasem na Facebooku się uaktywnia ale to bardziej przypominając stare wpisy niż dodając nowe. W obu przypadkach mocno szkoda, bo były/są to świetne źródła wiedzy o Irlandii…

     1. Dziękuję za wspomnienie mnie, rzeczywiście jak pisze Ćwirek, pojawiłem się na chwilę, ponieważ format bloga już się dla mnie wyczerpał. Cieszę się, że jest tyle innych ciekawych blogów. Pozdrawiam!

 7. No to się napracowałaś przy tym spisie. Widać jesteś miłośniczką tematu Irlandii. Mnie się akurat to zestawienie mało przyda, ale mam znajomych w Dublinie, którym na pewno się ono przyda 🙂

 8. Świetny pomysł z tym zgrupowaniem blogów poruszających się w jednym obszarze tematyczny, dzięki temu łatwiej dotrzeć do informacji. 🙂 Z pewnością pozaglądam tu i ówdzie. 🙂

 9. Ładna lista. Większość z nich znam i odwiedzam regularnie, właścicieli niektórych blogów poznałem osobiście i spotykamy się od czasu do czasu przy kawce. Ale masz też kilka nowości – zajrzę z chęcią.

  Kilka miesięcy temu sporządziłem podobną listę (blogi nie tylko emigracyjne). O zaprzyjaźnionych blogach pisałem też tutaj – zapraszam do lektury.

  1. Nie wiem dlaczego ale nie otwiera mi się twój blog 🙁 ani z linków ani gdy wpisuję nazwę xpil.eu i próbuję przez wyszukiwarkę wejść 🙁 mam: „Błąd wczytywania strony”.

   1. Nie ma to jak odpisać na komentarz z miesięcznym opóźnieniem 😉 Blog działa, nie wiem dlaczego wtedy miałaś błędy, pewnie prawo Murphy-ego. Czy coś. Zapraszam…

Dodaj komentarz