Polskojęzyczne blogi i portale informacyjne o Irlandii

Od dawna planowałam przygotować spis polskojęzycznych blogów i stron o Irlandii. Na początku gdy założyłam swojego bloga, wyszukiwanie miejsc o podobnej tematyce było moim hobby. Muszę przyznać że byłam trochę rozczarowana jak niewiele jest blogów o Irlandii, porównując np. do ilości blogów opisujących Francję, Włochy czy Szwecję.

Początek Nowego Roku to bardzo dobry moment aby w końcu przygotować moją listę blogów i stron o Irlandii, mieć je wszystkie w jednym miejscu i móc odwiedzać w każdej chwili.

Starałam się wypisać działające, stale aktualizowane strony i blogi, stąd brak niektórych blogów, na których ostatni wpis pojawił się kilka miesięcy temu. Wiele z nich to zapomniane projekty, których autorom zabrakło chęci, lub z innych przyczyn przestali kontynuować wpisy.

Lista jest alfabetyczna, aby nikogo nie wyróżniać. Jeśli pominęłam jakiś blog – proszę o namiary w komentarzu lub na adres mailowy: mycarlow.blog.pl@gmail.com

Polskojęzyczne Blogi o Irlandii:

→ Be Happy in Green – taste life in Ireland Lifestyle blog Ireland. O życiu na zielonej wyspie. Irlandia ciekawostki, praca, przepisy, miejsca które warto zobaczyć.

→ Dookoła Irlandii z Pendragonem – Blog firmowy PENDRAGON TOURS Blog poświęcony w całości Irlandii i adresowany do wszystkich, którzy Irlandii są ciekawi. Blog istnieje już od 2009 roku. Autor stara się pokazywać Zieloną Wyspę z różnych stron dlatego znajdziecie tu sporo historii, zwyczajów, ciekawostek i obserwacji. Autor bloga organizuje też wycieczki po Irlandii dla wszystkich, którzy marzą o bliższym poznaniu tego kraju.

→ Dublinia Blog zawierający różne tematy: podróże, zwiedzanie Irlandii, recenzje książek i filmów, damsko-męskie sprawy oraz własne przemyślenia autorki.

→ guiness.blog.onet.pl Irlandzka telenowela. Blog działa od lipca 2005 i opisuje blaski i cienie życia w Irlandii.

→ Irlandia kontra Polska czyli Raj na Zielonej Wyspie Autorka prowadzi bloga już od 2006 roku i w sposób nieszablonowy opisuje swoje życie na Zielonej Wyspie.

→ Irlandia po polsku Z przeszłości Irlandii różne historie. Autor od 2007 roku mieszka w Irlandii, w Dublinie, interesuje się historią, obecnie irlandzką i drugiej wojny światowej.

→ Irlandzkie zapiski – blog o Irlandii, zielonej wyspie spełniania marzeń – Iza Mierzejewska Blog o życiu w Irlandii, Irlandczykach, Polakach w Irlandii i o tym, jak Irlandia zmieniła filozofię życiową autorki. Autorka pisze o swoich doświadczeniach z ostatnich sześciu lat oraz o tym, co dzieje się na bieżąco. Pisze o Polsce, również po to, aby porównać niektóre aspekty życia w obu krajach. Na blogu pojawiają się recenzje książek.

→ Moja Zielona Irlandia Przewodnik dla wszystkich podróżujących po Irlandii. Autor prowadził bloga od stycznia 2013 roku i z pasją dokumentował swój pobyt i zwiedzanie Irlandii. Mnóstwo opisów wycieczek, świetnych zdjęć i ciekawostek na temat Irlandii. Obecnie blog nie jest kontynuowany, ale mimo to musiał znaleźć się w moim zestawieniu.

→ Miniowe Szczęścia Trzy Autorka to mieszkająca na Zielonej Wyspie od 2004 roku – szczęśliwa mężatka oraz spełniona mama dwójki chłopców.

→ My irish life – by Eff Autorka założyła blog pod koniec 2013r. kiedy zaczęła przygotowania do wyjazdu do Irlandii jako au pair. Jego przesłaniem było pokazanie życia au pair, od strony technicznej. Obecnie blog skupia się bardziej na prywatnym życiu autorki oraz urokach Irlandii i innych miejsc.

→ piotrslotwinski.com Autor Piotr Słotwiński prowadzi bloga od połowy 2004 r., czyli od chwili przyjazdu do Irlandii. Publikuje również na łamach prasy polonijnej w Irlandii oraz na innych stronach internetowych. Autor bardzo zaangażowany społecznie, interesuje się kulturą, sztuką, historią, polityką, życiem społecznym i fotografią. Wszystkie te tematy (i wiele innych) znajdują odzwierciedlenie we wpisach. Pisze często, czasem są to krótkie notatki reporterskie ze zdjęciami, innym razem pogłębione ciekawe komentarze, przedstawiające subiektywne opinie autora.

→ Raptularz z Irlandii Od 2010 roku możemy poznawać Irlandię z Roveną – autorką bloga, która opisuje swoje życie codzienne życie w Irlandii, podróże po Irlandii (i nie tylko). Na blogu można podziwiać przepiękne zdjęcia. Autorka recenzuje również filmy, książki i wydarzenia kulturalne.

Taita – moje życie w Irlandii Blog o podróżach, o książkach, o filmach i o autorce.

→ U stóp Benbulbena – pocztówki z Irlandii Autorka pisze o codziennym i niecodziennym życiu w Irlandii, o odkrywaniu nowych miejsc i o radości bycia mamą. O spotkaniu dwóch kultur, o inspiracjach, pięknie świata i o tym, jak wspaniale jest dzielić się przyjemnościami. Jednak przede wszystkim blog zawiera mnóstwo fantastycznych, oryginalnych przepisów kuchni nie tylko irlandzkiej.

→ Wicher W MEDIACH Autorka na swoim kanale YouTube oraz na blogu pokazuje jak żyje rodzina na co dzień w Irlandii. Główne tematy to: Cienie i blaski macierzyństwa: przede wszystkim pielęgnacja dziecka, zabawy, rozmowy i pierwsze poważne problemy wychowawcze. Lifestyle: czyli codzienne życie w Irlandii. Podróże: wycieczki, festiwale i prawie wszystko to, co można robić poza domem. DIY: jak zrobić dynię na Halloween, jak ciekawie obrać arbuza i nie tylko.

→ W krainie deszczowców.. blog o życiu w Dublinie i Irlandii Autorka bloga prowadzi nieprzerwanie od lipca 2009. Blog jest o życiu w Irlandii, o najważniejszych wydarzeniach w kulturze i polityce, o Dublinie, irlandzkich filmach i książkach oraz o miejscach które autorka zwiedziła w Irlandii.

→ WROBELS Blog prowadzony od września 2008 roku. Głównie o pięknie Irlandii i podróżach (nie tylko po Irlandii). Niesamowite zdjęcia, wiele historii i ciekawostek.

→ Zielone Życie na Zielonej Wyspie Blog matki trzech córek, mieszkającej w centrum Irlandii – opowieści o codziennym życiu, dzieciach, robótkach, książkach, a także zwiedzanie Irlandii.

→ Życie Na Zielono Życie w Irlandii, czyli Kolejny Polak na Zielonej Wyspie. Informacje z pierwszej ręki dla osób zainteresowanych przeprowadzką do Irlandii. Informacje o życiu i pracy w Irlandii.

Polskie Portale informacyjne o Irlandii:

→ Doinformowani – Irlandia

→ dublin24.net

→ Gazeta.ie

→ Informator Panorama IRL

→ IRLANDIA.IE

→ irlandiaonline.pl

→ Kierunek Irlandia

→ nadajemy.ie

→ Nasz Głos – Irlandia

→ PODATKI.IE

→ Polonia Irlandia

→ Polska-IE

Zachęcam do odwiedzenia w/w blogów – są one kopalnią wiedzy o Irlandii, zawierają porady, których nie znajdziemy w przewodnikach, przepiękne zdjęcia i osobiste opinie autorów. Natomiast w/w portale warto odwiedzić jeśli poszukujecie aktualnych informacji o wydarzeniach w Irlandii, artykułów lub ogłoszeń.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *