Parada w Dniu Świętego Patryka w Carlow 17 marzec 2018

 

Na blogu nie może zabraknąć relacji z najważniejszego, narodowego święta w Irlandii jakim jest Dzień Świętego Patryka obchodzony 17 marca.

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest w całym Hrabstwie Carlow serią parad na cześć patrona Irlandii. Co roku uczestniczę w paradzie w moim miasteczku Carlow.

Tegoroczna parada była czwartą i “najbardziej mroźną paradą”. Pogoda zaskoczyła wszystkich, jak na Irlandię przystało swoją nieprzewidywalnością: było słońce, chmury, deszcz, wiatr a nawet troszkę prószył śnieg. Było naprawdę zimno, temperatura w okolicach 3 stopnie Celsjusza, co jak na marzec i Irlandię jest bardzo niską temperaturą. Tego samego dnia wieczorem sypał już śnieg w całym Hrabstwie Carlow. Śnieg padał też w kolejnym dniu, tak więc mieliśmy szczęście że nie zaczął padać dzień wcześniej przed Paradą bo wielu uczestników mogłoby nie dojechać. Nawet w internecie pojawiły się plotki o planowanym odwołaniu Parady z powodu pogody, ale na szczęście były to tylko plotki.

Parada rozpoczęła się planowo, o godzinie 15.30 przy Old Perry’s Cash and Carry na Kennedy Street, przeszła przez Kennedy Ave i zakończyła się rodzinnym dniem zabawy na Potato Market, w centrum miasta Carlow. Zgromadziła mnóstwo uczestników i widzów.

Na rynku Potato Market był także dostępny duży ekran do oglądania trwającego wówczas meczu rugby: Irlandii i Anglii.

Jak co roku na Paradzie w Carlow, w swoich barwach zaprezentowały się miejscowe szkoły, kluby sportowe, organizacje społeczne, lokalni przedsiębiorcy, grupy taneczne, stowarzyszenia i wspólnoty, była tez grupa reprezentująca mieszkających tu Polaków (Equal Chances Polish School).

Udział w marszu wzięły trzy lokalne orkiestry: Carlow Pipe Band, Killeshin Pipe Band i Presentation School Band. Trudno sobie wyobrazić paradę bez udziału tych zespołów.

Oprócz tego w tegorocznej Paradzie udział wzięła grupa około 30 sportowców, trenerów i liderów lokalnych Igrzysk Olimpiad Specjalnych (Grand Marshall 2018).

Jako goście specjalni w Paradzie udział wzięli: Bawarski zespół – Bavarian Brass Band oraz Akrobaci z Dublin Circus Project.

W tym roku była to nie tylko piesza parada, nie zabrakło platform i zabytkowych aut, które budziły duże zainteresowanie. Jaguary, Cadillaki, Chevrolety, Rolls Royce, Mustangi, Mercedesy … z Carlow Vintage and Classic Motor Club zaprezentowały się z okazji Dnia Świętego Patryka. 

Z ciekawostek: Platforma Disneya, upamiętniająca silne więzy Carlow z Waltem Disneyem (przodkowie Walta Disneya pochodzą z Hrabstwa Carlow), pojawiła się po raz drugi na Paradzie w Carlow, w tym roku została wybrana i wygrała konkurs na najlepszą platformę. Wystąpiła też w programie Ray Darcy Show w telewizji RTE 1 wśród dwudziestu innych najlepszych platform wybranych z całej Irlandii.

Zasłużenie, pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy występ na Paradzie w Carlow otrzymała Platforma z Waltem Disneyem. Miejsce drugie Bawarski zespół – Bavarian Brass Band. Trzecie miejsce przypadło grupie Involvement Centre (postacie z Alicji w krainie czarów). Wszyscy zwycięzcy zostali wybrani przez 3 niezależnych sędziów tego samego dnia. Natomiast polska grupa – Equal Chances Polish School otrzymała specjalną nagrodę Community Award – sponsorowaną przez Panią Senator Jennifer Murnane.

W tym roku postanowiłam nagrać całą Paradę w formie video i zmontować około 15 minutowy filmik, a za to zdjęć w tym roku zrobiłam niewiele (coś za coś). Filmik znajduje się na moim kanale na YouTube oraz na Fanpagu bloga MyCarlow

 

Parada w Dniu Świętego Patryka w Carlow – 17 Marzec 2018

 

 

 

 

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *