Parada w Dniu Świętego Patryka w Carlow 17 marzec 2016

Parada z okazji narodowego święta Irlandii rozpoczęła się w miasteczku Carlow o godzinie 15:30.

Zgromadziła, jak zwykle, mnóstwo uczestników i widzów. Z ilości osób stojących na wszystkich głównych ulicach, którymi przeszła parada (Kennedy Ave, Barrack Street, Tullow Street i Burrin Street), sądzę że udział wzięli prawie wszyscy mieszkańcy miasteczka Carlow, przybyli też licznie turyści, większość z zielono-biało-pomarańczowymi motywami w swoim ubiorze. Ulice i witryny sklepowe zostały również odświętnie przyozdobione w barwy narodowe.

Jak co roku w swoich barwach zaprezentowały się miejscowe szkoły, kluby sportowe, organizacje społeczne, lokalni przedsiębiorcy, grupy taneczne, stowarzyszenia i wspólnoty, była tez grupa reprezentująca mieszkających tu Polaków. Udział w marszu wzięły trzy lokalne orkiestry, nowo powstały zespół Carlow Pipe Band, Killeshin Pipe Band i Presentation School Band.

Zgodnie z przypadającymi w tym roku obchodami setnej rocznicy Powstania Wielkanocnego 1916 i pamięci o tych, którzy walczyli i ginęli za wolność Irlandii, tematem parady było “Carlow 1916-2016”.

W tym roku była to tylko piesza parada, zabrakło platform i zabytkowych aut, które budziły zwykle największe zainteresowanie. Decyzja o tym, by udział w paradzie wzięły tylko grupy maszerujących została podjęta przez organizatorów ze względów bezpieczeństwa oraz z uwagi na przewidywaną, zwiększoną liczbę widzów na ulicach. Według organizatorów, reakcja mieszkańców na taką decyzję była bardzo pozytywna, wszyscy przyjęli ze zrozumieniem uzasadnienie, że parada będzie bezpieczniejsza i bardziej dostępna szczególnie dla dzieci i osób starszych.

Była to już druga parada z okazji Dnia Świętego Patryka, w której uczestniczyłam w Carlow. W tym roku paradzie towarzyszyła piękna słoneczna pogoda, z czego cieszę się najbardziej bo wyszły mi dzięki temu lepsze zdjęcia. Zrobiłam ich ponad 200, a dziś wybrałam te najciekawsze. Zapraszam na fotorelację.

Pierwsza część to start parady na Kennedy Ave.

Parada rozpoczęła się występem Carlow Pipe Band.

Najnowsza część “Gwiezdnych Wojen” – “Przebudzenie Mocy” – kręcona była m.in. w Irlandii, stad pewnie obecność na paradzie postaci z gwiezdnej sagi.

Druga część to przejście parady przez główną ulicę miasta – Tullow Street.

Tegoroczna parada, choć przyciągnęła znacznie więcej widzów, to jednak w porównaniu do tej z 2015 roku, była skromniejsza, mniej uczestników maszerowało w samym pochodzie. Wielkim plusem w tym roku była za to piękna, słoneczna pogoda. Najbardziej podobały mi się trzy lokalne orkiestry: Carlow Pipe Band, Killeshin Pipe Band i Presentation School Band oraz reprezentacja seniorów z Carlow.

Wszystkie zdjęcia z parady możecie zobaczyć tutaj: St. Patrick’s Day Parade CARLOW 2016

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *