Pan Celtic Festival Carlow 2016

The International Pan Celtic Festival czyli Międzynarodowy Festiwal Celtycki jest świętem celtyckich kultur w Irlandii, Walii, Szkocji, Bretanii i Kornwalii, świętem muzyki, pieśni, tańca, języków, kostiumów, sportu i historii.

Festiwal organizowany jest corocznie w tydzień po Świętach Wielkanocy, od czasu jego inauguracji w roku 1971. Pierwszy Pan Celtic Festival odbył się w Killarney w hrabstwie Kerry w Irlandii.

Jego celem jest promocja nowoczesnych języków celtyckich oraz kultury i artystów ze wszystkich celtyckich narodów: Bretanii, Kornawalii, Irlandii, Szkocji i Walii.

Tegoroczny festiwal odbył się w Irlandii w hrabstwie Carlow, w mieście Carlow. Były to trwające 6 dni uroczystości, od wtorku 29 marca do niedzieli 03 kwietnia.

W tym roku festiwal był większy niż kiedykolwiek i miał bardzo ciekawy program wydarzeń, w tym występy uliczne, wystawy, parady, koncerty, opowieści ludowe, muzyka i taniec uliczny, konkursy i zabawy rodzinne. Odbywały się również warsztaty muzyczne i taneczne prowadzone przez najbardziej znanych ekspertów w Irlandii.

Najważniejszą częścią festiwalu jest Pan Celtic International Song Contest – Międzynarodowy Konkurs Piosenki. W tym prestiżowym konkursie biorą udział zwycięzcy Pan Celtic National Song Contest czyli krajowych konkursów, w których wybrano najlepsze nowo skomponowane piosenki. Piosenka musi być w języku irlandzkim z muzyką i tekstami nowo utworzonymi, w gatunku takim jak tradycyjny pop, folk lub celtic rock, a utwory mogą być wykonywane przez solowych wokalistów, grupy lub zespoły. Tegoroczny Pan Celtic International Song Contest odbył się w Seven Oaks Hotel, Athy Road w mieście Carlow.

Zapraszam na fotorelację z Pan Celtic Festival – Carlow 2016.

Festiwal rozpoczął się pokazami tańców w samym sercu miasta Carlow, przy Liberty Tree. Tego dnia pogoda nadzwyczaj dopisała. Ulice stały się ożywione i kolorowe. Można było podziwiać wspaniałe celtyckie stroje i muzykę.

Następną atrakcją był występ lokalnej orkiestry symfonicznej – Wind Band, która przeszła ulicami miasteczka i zagrała koncert przed Carlow College znanym lokalnie jako Saint Patrick’s College.

W samym centrum miasta, na placu przy Liberty Tree, na czas trwania festiwalu, stanęło wesołe miasteczko.

Powstała też specjalna siedziba dla Pan Celtic Festival 2016.

Ważną częścią tegorocznego festiwalu był Celtic Taste of Carlow – targi „Celtycki Smak Carlow”, których celem jest promowanie żywności, lokalnych produktów i producentów z hrabstwa Carlow i regionu.

Impreza odbyła się w piątek i w sobotę w godzinach od 10 – 18 na głównym rynku w samym centrum miasta Carlow. Udział wzięli najlepsi lokalni producenci w hrabstwie Carlow, nie zabrakło też wytwórców z sąsiednich hrabstw. To bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich miłośników dobrego jedzenia oraz doskonała okazja do spotkania lokalnych producentów, artystów i rzemieślników – zarówno tych tradycyjnych jak i bardzo nowoczesnych. Wśród atrakcji były pokazy gotowania, menu degustacyjne, pokazy tańca, muzyka grup lokalnych, malowanie twarzy i rozrywka dla dzieci. Wśród oferowanych produktów można było kupić domowej produkcji sery, soki, dżemy, konfitury, naleśniki, napoje, domowe wypieki, świeże mięso, warzywa i owoce organiczne, domowe hamburgery i frytki, lody i przeróżne słodycze, jak również mnóstwo oryginalnych, ręcznie wykonanych wyrobów, m.in. ceramikę i biżuterię.

Natomiast główna parada, która była zaplanowana na piątek po południu, została odwołana z powodu deszczu i dzięki temu całkiem przypadkowo udało mi się wziąć udział w warsztatach tanecznych zorganizowanych w ratuszu miasta. Pierwszy raz miałam okazję uczestniczyć w tego typu warsztatach i muszę przyznać że było to bardzo ciekawe doświadczenie.

Odwiedziłam również małą galerię sztuki i rzemiosła, którą otwarto z okazji Pan Celtic Festival.

Bardzo przyjemne doświadczenie. Wspaniała promocja dla hrabstwa Carlow będącego gospodarzem festiwalu. Warto przyjechać zobaczyć.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *