Mount Leinster

Góra Leinster (Irish: Stua Laighean) to najwyższy punkt położony na granicy między hrabstwami Carlow i Wexford, na południowym wschodzie Irlandii, w prowincji Leinster, stąd zapewne nazwa, tylko nie wiem, czy to prowincja wzięła swą nazwę od nazwy góry, czy odwrotnie?

Góra ta wznosi się 795 m n.p.m i jest to piąty najwyższy szczyt po Lugnaquilla 925m, Mullaghcleevaun 849m, Tonelegee 817m i Cloghernagh 800m w Leinster i najwyższa z gór Blackstairs.

Znajduje się tu stacja RTV z nadajnikiem na maszcie o wysokości 122 m.

Mount Leinster jest miejscem bardzo popularnym nie tylko wśród „zwykłych” turystów, ale też wśród paralotniarzy i osób uprawiających wyczynowo kolarstwo, zbocza góry są np. wykorzystywane  w etapach Tour of Ireland i przy wielu okazjach w FBD Insurance Ras ( RAS Tailteann ).

Na szczycie góry znajduje się punkt widokowy The Nine Stones czyli Dziewięć Kamieni, skąd przy dobrej pogodzie, można podziwiać przepiękną panoramę nie tylko hrabstw Carlow i Wexford, ale i sąsiednich hrabstw – Kildare, Wicklow, Waterford, Kilkenny oraz góry Tipperary. Kamienie są rozmieszczone w linii prostej i mają około 50 cm wysokości. Pochodzenie Kamieni jest niepewne, ale mówi się że są one pamiątką po dziewięciu pasterzach, którzy stracili życie na Górze Leinster podczas zimowej zawiei.

Wokół rozciągają się obszerne połacie lasu, w którym dominuje głównie świerk, modrzew i jodła, porastające też północno wschodnie zbocza Mount Leinster. Część stromych stoków jest pokryta gęstym wrzosowiskiem (obszar chroniony).

Dla turystów wybierających  się w te okolice  wyznaczono kilka tras pieszych na dłuższe i krótsze spacery, przygotowano mapy poszczególnych tras, obszerny parking, a na trasie urządzono miejsca piknikowe.

 Poniżej droga dojazdowa Mount Leinster Drive od strony miejscowości Borris.

Punkt widokowy The Nine Stones czyli Dziewięć Kamieni zapewnia niezrównane widoki 🙂 Z zachwytem podziwiałam barwną panoramę, trafiłam na dobrą pogodę i trochę niezłych ujęć udało mi się zrobić.

Udało mi się również uchwycić cudowny moment zachodzącego słońca 🙂

i “górską zwierzynę” 🙂

 Mount Leinster i okolice polecam każdemu, cudowne widoki i niezapomniane wrażenia – zapewnione!

[nggallery id=115]

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *