M.O.S.I (Museum Of Style Icons) Muzeum Ikon Stylu w NewBridge Silverware

 

Newbridge Silverware  to jedna z największych atrakcji turystycznych w Irlandii. Słynie z projektowania i produkcji wysokiej jakości sztućców, biżuterii oraz upominków wykonywanych przez wykwalifikowanych rzemieślników, często z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Firma uważana jest za czołową w swojej dziedzinie w całej Irlandii, a jej wyroby cenione są wysoko w całej Europie.

Zlokalizowana jest w miejscowości Newbridge w hrabstwie Kildare, gdzie znajduje się jej główny magazyn. Produkty Newbridge Srebra są sprzedawane na całym świecie,  dostępne są też w Internecie –  www.NewbridgeSilverware.com

Już od 1934 roku Newbridge Silverware jest głównym producentem i projektantem produktów upominkowych w Irlandii, m.in. biżuterii, sztućców, zastaw stołowych itp. Marka jest związana z wieloma znanymi postaciami takimi jak supermodelka Sophie Dahl, aktorki Hollywood m.in. Linda Gray i legendarna ikona stylu Audrey Hepburn.

Jedną z najciekawszych i najbardziej rozchwytywanych kolekcji jest – Księżna Grace Jewellery Collection.

W 2016 roku twarzą Newbridge Silverware została modelka Naomi Campbell.

Newbridge Silverware to nie tylko sztućce, upominki i biżuteria, wielką popularnością ludzi z całego świata cieszy się M.O.S.I (Museum Of Style Icons) Muzeum Ikon Stylu, w którego kolekcji znajdują się  autentyczne ubrania noszone przez Marilyn Monroe, księżną Dianę, Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn, Barbarę Streisand, Tippi Hedren, Ingrid Bergman, The Beatles, Michaela Jacksona i wielu innych. Znajduje się tutaj największa znana kolekcja odzieży Audrey Hepburn na świecie, ponadto odzież noszona przez Gretę Garbo w jednym z jej 33 filmów oraz dwa stroje  które były własnością księżnej Grace i które są jej jedynymi strojami znajdującymi się poza Pałacem w Monaco.

Kolejnymi perełkami w kolekcji są m.in. dwuczęściowy kostium z  pomarańczowej wełny noszony przez Barbrę Streisand w „Funny Girl” oraz  suknia Balenciaga stworzona dla Ava Gardner i suknia Catherine Walker z bolerkiem, która została zaprojektowane dla księżnej Diany oraz słynna “mała czarna” Audrey Hepburn w „Rzymskich wakacjach”. Oprócz stałej kolekcji, często odbywają się tu dodatkowe, kilkutygodniowe wystawy.

Znajduje się tutaj również Silver Restauracja oferująca wyśmienite dania, przepyszne kawy i ciasta oraz miłą atmosferę.

Newbridge Silverware jest miejscem gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, znajduje się ono na piątym miejscu wśród najczęściej odwiedzanych, darmowych, atrakcji w Irlandii, z roczną liczbą odwiedzających sięgającą 350 tys.

Godziny otwarcia: Poniedziałek – sobota: 9 rano – godzina osiemnasta | Niedziele i święta państwowe: 11am – 6 pm |  Restauracja czynna jest do 5pm. |

Obecne M.O.S.I (Museum Of Style Icons) stworzył William Doyle – irlandzki biznesmen, milioner, aktualnie szef całego NewBridge Silverware. Doyle dorastał w hrabstwie Kildare, kształcił się w Newbridge College. Studiował biznes i ekonomię w Trinity College w Dublinie. Stanowisko szefa NewBridge Silverware objął po śmierci ojca Dominica Doyle w 1993 roku. W 2007 roku firma miała obroty w wysokości 27 mln € !. Ambasadorami marki NewBridge Silverware były m.in. Yasmin Le Bon, Sophie Dahl, Ronan O’Gara, Rob Kearney, Rozanna Purcell, Amy Huberman. Początkowo stroje kupowane przez Williama Doyle  stanowiły jego prywatną kolekcję aż przekształciła się ona w Muzeum Ikon Stylu.

Przyznam że byłam nieco zdziwiona gdy moi Irlandzcy znajomi zaproponowali odwiedzenie Muzeum Ikon stylu. Irlandia nie kojarzy mi się zupełnie z modą ani Hollywoodzkimi gwiazdami ekranu. Nie słyszałam nigdy wcześniej o Museum of Style Icons. Nie spodziewałam się że tego typu atrakcja znajduję się w Irlandii i to w sąsiednim hrabstwie.

Samo NewBridge nie jest daleko od Carlow, gdyż znajduje się w hrabstwie Kildare, które graniczy z hrabstwem Carlow od północnego zachodu. Z miasta Carlow do NewBridge można bez problemu dojechać pociągiem w około pół godziny. Tak samo z Dublina do NewBridge – czas dojazdu pociągiem około 30 min.

Wybraliśmy się tam akurat w czasie przedświątecznym – przez Bożym Narodzeniem, stąd na poniższych zdjęciach świąteczne dekoracje i całe Centrum w świątecznej oprawie. Był również cały dział tylko i wyłącznie z ozdobami i upominkami Bożonarodzeniowymi. Dodatkowo akurat NewBridge Silverware obchodziło swoją osiemdziesiątą rocznicę istnienia. Sporo odwiedzających, aczkolwiek tłumów nie było. Uwielbiam świąteczny okres w Irlandii, świąteczne dekoracje, więc w tym klimacie podziwianie eksponatów bardzo mi się podobało.

Natomiast wystawy w Museum Of Style Icons są zmienne, także warto odwiedzić Muzeum nawet kilka razy w roku, a za każdym razem trafimy na coś innego, nowego i ciekawego. Zawsze też jest jedna wiodącą wystawa poświęcona konkretnej gwieździe, stylowi, epoce i filmom. Gdy Ja byłam aktualnie odbywała się wystawa całej kolekcji strojów Audrey Hepburn i eksponatów związanych z jej osobą a w Muzeum wyświetlane były najpopularniejsze filmy z Audrey Hepburn, jak: Śniadanie u Tiffany’ego (Breakfast at Tiffany’s), My Fair Lady, Rzymskie wakacje (Roman Holiday). Raj dla fanów aktorki.

Niesamowite jest to że wszystkie te stroje i eksponaty są to oryginały pochodzące z konkretnych filmów, z planów filmowych lub z prywatnych rzeczy noszonych przez gwiazdy, aktorki i modelki. Suknie, ubrania i rzeczy warte miliony dolarów, które milioner – właściciel NewBridge Silverware kupował i kolekcjonował od lat. Powstała dzięki temu jedyna taka bogata kolekcja na całym świecie, dostępna dla zwiedzających. Rozumiem więc dlaczego M.O.S.I (Museum Of Style Icons) to jedna z największych atrakcji turystycznych w Irlandii.

Samo Muzeum nie jest duże ale robi ogromne wrażenie i można w nim spędzić mnóstwo czasu, oglądając, podziwiając, czytając historię – praktycznie każdy że strojów ma swoją historię opisaną na wyświetlaczach oraz opowiadaną przez lektora. Niektóre suknie i kostiumy są tak samo słynne jak osoby je noszące, choćby np suknia ślubna księżnej Diany, rękawica Michalea Jacksona. Atmosferę robi muzyka i światła zmieniające barwy, można spacerować między wystawami lub usiąść wygodnie na sofach i podziwiać. Ciekawe jest to że można tu podziwiać stroje z przed wielu lat jak i stroje współczesne. Marilyn Monroe, Ave Gardner, a zaraz obok Victoria Beckham i Kim Kardashian. Fanki Kim Kardashian przybywają tu aby zrobić sobie zdjęcie z sukniami noszonymi przez tą celebrytkę.

Wszystko można fotografować i nagrywać. Około 2 godzin wystarczy sobie zarezerwować na zwiedzenie całego Centrum. Wstęp jest bezpłatny. Czy warto? Ja jak najbardziej polecam – byłam zachwycona.

Zapraszam na moją fotorelację z NewBridge Silverware oraz z M.O.S.I (Museum Of Style Icons) Muzeum Ikon Stylu.

 

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *