Kalendarium styczeń 2016

Listopadowo – grudniowe kalendarium obfitowało w Bożonarodzeniowe atrakcje i wydarzenia w całym hrabstwie Carlow. Natomiast styczeń to miesiąc “odpoczynku” po świątecznym czasie, odpoczywa też i Carlow, w którym w styczniu nie znalazłam żadnych festiwali, imprez kulturalnych ani eventów. “Coś jednak trzeba świętować, gdzieś pójść i coś zobaczyć” więc zapraszam na krótkie tym razem styczniowe kalendarium.

A o tym co świętowano i co wydarzyło się w krajach, w których mieszkają Klubowiczki Klubu Polki na Obczyźnie z całego świata przeczytacie tutaj KLIK

Kalendarium Styczeń 2016

01.01. / New Year`s Day

Nowy Rok – Święto Narodowe – 1 stycznia

W Irlandii pożegnanie starego roku i przywitanie nowego nie jest tak huczne jak w Polsce. Nie organizuje się tu imprez na rynkach ani pokazów sztucznych ogni, sprzedaż fajerwerków jest tu zabroniona. Irlandczycy spędzają Sylwestra na uroczystych kolacjach, imprezach w domach prywatnych, pubach lub hotelach, a Nowy Rok wśród rodziny i przyjaciół. W Nowy Rok w niektórych wsiach, miasteczkach i miastach odbywają się parady.

Trzej Królowie – dekoracja świąteczna w Carlow Shopping Centre

06.01. / Little Christmas

Little Christmas, irl. Nollaig Bheag (dosł. “Małe Boże Narodzenie”) to jedno ze zwyczajowych irlandzkich określeń obchodzonego 6 stycznia święta Trzech Króli, które tradycyjnie kończy w Irlandii dwunastodniowy okres świąt Bożego Narodzenia. W dniu tym rozbiera się już choinkę i składa dekoracje świąteczne do przechowania na następny rok. Wykonanie tych czynności wcześniej, zgodnie z przesądem, przyniesie pecha na cały kolejny rok! 6 stycznia kończą się również, w większości szkół w Irlandii, ferie świąteczne dla szkół podstawowych i średnich.

Nazwa Little Christmas może wiązać się z faktem, iż do czasu przyjęcia kalendarza gregoriańskiego (1752) Boże Narodzenie obchodzono według starego stylu w dzień obecnie wypadający 6 stycznia.

Święto przypadające 6 stycznia określane jest również często w Irlandii mianem Women’s Christmas lub po irlandzku Nollaig na mBan (dosł. “Boże Narodzenie Kobiet”) albo Lá Cinn an Dá Lá Dhéag (dosł. “Noc kończąca dwanaście dni Bożego Narodzenia”). Zgodnie z tradycją (wciąż popularną w hrabstwie Cork, choć mniej znaną w innych rejonach) mężczyźni przejmują od swoich żon na ten jeden dzień obowiązki domowe, dając im okazję do odpoczynku. Kobiety zaś spotykają się we własnym gronie w domach prywatnych albo w pubach i restauracjach. Choć zwyczaj obchodzenia Nollaig na mBan to raczej wiejska tradycja, w ostatnich latach odradza się w miastach Irlandii oraz w społecznościach emigracji irlandzkiej w Wielkiej Brytanii, USA, Australii czy Nowej Zelandii.

Wieniec świąteczny wieszany na drzwiach to jedna z najbardziej charakterystycznych dekoracji świątecznych w Irlandii

01.-31.01. Zimowe – poświąteczne wyprzedaże

Większość świątecznych wyprzedaży w Irlandii zaczyna się  już w drugi dzień Świąt – 26 grudnia czyli w St. Stephen’s Day zwany także Boxing Day (nazwa ta wywodzi się od tradycyjnego, datującego się od średniowiecza zwyczaju darowania służbie lub biednym podarunków zapakowanych w pudełka z ang. box).

Większość wyprzedaży potrwa prawie do końca stycznia. Przecenami przyciągają klientów przede wszystkim centra handlowe i sklepy odzieżowe, a obniżki sięgają nawet do 60-70%.

A gdzie można udać się na zimowe wyprzedaże mieszkając w Carlow? O tym pisałam na blogu w grudniu: Gdzie na Zakupy w Carlow? Dunnes, Penneys, Shaws i inni

Dom towarowy Shaws w Carlow

01-31.01. / VISUAL Centre for Contemporary Art & The George Bernard Shaw Theatre

W styczniu warto odwiedzić VISUAL Centrum Sztuki Współczesnej – usytuowane w samym centrum miasta Carlow, zajmuje powierzchnię 3130 m², znajdują się tu m.in. – galeria, teatr, restauracja, bar, księgarnia. Jest to największa przestrzeń wystawiennicza dla współczesnej sztuki wizualnej w kraju. Przez cały rok odbywają się tu liczne wystawy  lokalnych, krajowych i międzynarodowych artystów.

Styczniowy program wydarzeń w VISUAL znajdziesz tutaj KLIK

Wpis na blogu o VISUAL tutaj KLIK oraz KLIK

VISUAL Centre for Contemporary Art & The George Bernard Shaw Theatre

01-31.01. / Carlow County Museum

Natomiast jeśli ktoś nie przepada za sztuką współczesną to proponuję odwiedzić Carlow County Museum. Najnowsze County Museum w Irlandii, otwarto je w 2012 roku. Mieści się ono w dawnym klasztorze Presentation, w samym centrum miasta Carlow. Muzeum posiada cztery sale wystawowe, w dwu większych mieści się stała kolekcja, a dwie mniejsze są wykorzystywane do wystaw czasowych. Wciąż rosnące zbiory muzeum zawierają już ponad 5000 eksponatów. Szczególnie polecana wśród eksponatów jest wspaniała XIX -wieczna ambona z Katedry Carlow, która została m.in. umieszczona przez Irish Times w: „Historia Irlandii w 100 obiektach”.

Wpis o muzeum znajdziesz tutaj KLIK

Carlow County Museum

A Wy jakie macie plany w styczniu?

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *