Kalendarium Sierpień 2015

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się co ważnego, wyjątkowego i interesującego będzie działo się w najbliższym czasie w hrabstwie Carlow to zapraszam na nowy cykl postów, w których będę o tym opowiadać.

Posty pt. Kalendarium, na temat ważnych wydarzeń, świąt, festiwali, imprez kulturalnych i eventów będą się pojawiały na blogu pod koniec każdego miesiąca.

Do stworzenia takiego cyklu postów zainspirował mnie Klub Polki na Obczyźnie KLIK, do którego od niedawna należę, publikujący na swojej stronie comiesięczne kalendarium najważniejszych i najciekawszych wydarzeń z całego świata KLIK.

Dziś pierwszy post, w którym znajdziecie informacje o wydarzeniach jakie odbędą się w hrabstwie Carlow w nadchodzącym miesiącu sierpniu.

Kalendarium Sierpień 2015

01.08. / Bank Holiday

Pierwszy poniedziałek czerwca, sierpnia i października w Irlandii – to tzw. święta bankowe, będące dniami wolnymi od pracy.

02.08. / Duckett`s Grove Country Fair & Teddy Bear Picnic

Regionalny jarmark i  piknik odbywający się w Duckett`s Grove.

Pokazy tradycyjnych rzemiosł, które były nieodłączną częścią życia w domu rodziny Duckett`s Grove w dawnych czasach, m.in. pokaz koni i psów, pokaz sokolnictwa – wiele majestatycznych ptaków, w tym jastrzębie, sokoły i sowy z całego świata. Dla najmłodszych wiele zabaw w tym Szpital Pluszowego Misia – do którego trzeba przynieść swojego pluszowego misia, malowanie twarzy, tradycyjne gry i zabawy. Na jarmarku będzie można zakupić wyroby z ceramiki, rękodzieło, biżuterię, lokalne wyroby żywności, pieczywo, ciasta, dżemy, konfitury, naleśniki,  domowe soki, lody, napoje, słynne sery z Carlow oraz słodycze. / 11:00 do 18:00  Wstęp: 7 €

Wpis o Duckett`s Grove znajdziesz tutaj KLIK

02-03.08. / Carlow Garden Festiwal

Dwa ostatnie dni Festiwalu Ogrodnictwa, który rozpoczął się 25 lipca. Festiwal ten to wspaniała atrakcja dla początkujących i doświadczonych ogrodników oraz wszystkich miłośników przyrody, a także okazja uzyskania praktycznych porad i wskazówek od najbardziej szanowanych osobistości, wytrawnych znawców ogrodnictwa i przyrody w Irlandii.

Wpis o Festiwalu znajdziesz tutaj KLIK

02-03.08. / Graiguenamanagh Regatta & Rowing Festival 

Regaty miasta Graiguenamanagh i Festiwal Wioślarstwa

Dwa dni zawodów wioślarskich, pływania, nurkowania, cot racing (tradycyjne wyścigi łodzi rybackich).  Konkurs przeciągania liny przez rzekę, zabawy dla dzieci i muzyka na żywo w lokalnych pubach. / Wstęp wolny.

16.08. / Tullow Agricultural Show

Wystawa Rolnicza w miasteczku Tullow

Jedna z najbardziej uznanych wystaw w kraju, połączona z konkursem rolniczym, mająca wielu odwiedzających, interesująca zarówno dla młodych jak i starszych. Promocja żywności wysokiej jakości i rzemiosła, targowiska, hale, konkursy m.in. koni, kucyków, bydła, owiec.

Szczegółowe informacje o Tullow Agricultural Show znajdziesz tutaj KLIK

17-23.08. / Hydrangea Week – Arboretum Lifestyle & Garden Centre

Tydzień Hortensji w Centrum Ogrodniczym Arboretum

Eksperci z Arboretum zachęcają aby urozmaicić swój ogród odrobiną koloru tych sezonowych kwiatów. Warsztaty, porady ekspertów, możliwość zakupu wielu różnych rodzajów sadzonek hortensji. / Wstęp wolny.

Wpis o Arboretum Lifestyle & Garden Centre znajdziesz tutaj KLIK

22.08. / Foraging Workshop – Blackstairs Eco Trails

Praktyczne warsztaty Blackstairs Eco Trails o dziko rosnącej bezpiecznej żywności, w tym dzikich grzybach, owocach, orzechach i owocach jagodowych. Będzie można m.in. dowiedzieć się, jak zrobić likier z liści Buku, jakie zastosowanie ma szczaw Tabbouleh, jak znaleźć dzikie warzywa do sałatek.

Szczegółowe informacje o Blackstairs Eco Trails znajdziesz tutaj KLIK

22-30.08. / National Heritage Week

Tydzień Dziedzictwa Narodowego

Co roku miliony Europejczyków odwiedzają zabytkowe miejsca w całej Europie w czasie Europejskich Dni Dziedzictwa – EDD. Obchody EDD w Irlandii to cały tydzień imprez znanych jako National Heritage Week czyli Tydzień Dziedzictwa Narodowego. Jest on koordynowany przez Radę Dziedzictwa a jego celem jest edukacja oraz budowanie świadomości narodowej. Jest to niezwykła okazja aby zwiedzić tysiące rzadko udostępnianych szerokiemu ogółowi zabytkowych obiektów, odwiedzić miejsca będące świadectwem historii. Oprócz zwiedzania zabytków będzie można wziąć udział  w licznych festynach, jarmarkach, imprezach plenerowych, konkursach, spotkaniach z twórcami kultury, obejrzeć ciekawe inscenizacje, wystawy, wysłuchać odczyty naukowe.

W hrabstwie Carlow również zaplanowano szeroki wachlarz imprez i wydarzeń w czasie Narodowego Tygodnia Dziedzictwa, szczegółowy program znajdziesz tutaj KLIK

22-30.08. / National Heritage Week – Huntington Castle

Tydzień Dziedzictwa Narodowego na Zamku Huntington

Zamek będzie otwarty dla publiczności, można będzie go zwiedzać w towarzystwie jednego z potomków rodu – Durdin-Robertson. Zamek nie jest duży ale piękny, wnętrza są ciekawe, pełne interesujących przedmiotów, o których  oprowadzający opowiada  rozmaite historie i anegdotki. Wycieczka odbywa się w pokojach dziennych, formalnych salach zamku i Świątyni Izydy a także w dawnej kuchni oraz odnowionej oranżerii. / Wstęp: € 9,00 dorosły 4,00 €  dziecko.

Wpis na blogu o Huntington Castle znajdziesz tutaj KLIK

22-28.08. / National Heritage Week – Borris House

Tydzień Dziedzictwa Narodowego w posiadłości Borris

Wycieczki z przewodnikiem po tej fantastycznej nieruchomości, położonej w samym centrum malowniczej miejscowości Borris, na zboczach góry Leinster. Zwiedzający będą oprowadzani przez trasy domu przez członków rodziny MacMurrough, którzy mieszkają w domu Borris do dziś. Goście są również zachęcani do odkrywania wspaniałej góry Leinster, Gór Blackstairs i doliny rzeki Barrow. / Wstęp: 10 € dla dorosłych, 8 € dla seniorów, bezpłatne dla dzieci do lat 16.

Wpis o Borris znajdziesz tutaj KLIK

23-27.08. / National Heritage Week – Saint Mullins

Tydzień Dziedzictwa Narodowego w Saint Mullins

Zwiedzanie historycznych klasztornych ruin, a także wystawa fotografii i artefaktów w St Mullins Heritage Centre.

Wpis o Saint Mullins znajdziesz tutaj KLIK

29-30.08. / Taste of Carlow

Targi “Smaki Carlow”

Coroczna impreza odbędzie się w sobotę i niedzielę w godzinach od 10 – 18 na głównym rynku w samym centrum miasta Carlow. Udział wezmą najlepsi lokalni producenci żywności w hrabstwie, będą pokazy gotowania, menu degustacyjne. Wśród atrakcji będą także pokazy tańca, muzyka grup lokalnych, bungee, trampolina, latawce, malowanie twarzy, zajęcia rekreacyjne w wodzie i wiele więcej. Wśród oferowanych produktów: domowej produkcji sery, soki, dżemy, chutneys, naleśniki, napoje, domowe wypieki, świeże mięso, warzywa i owoce organiczne, domowe hamburgery i frytki, lody i przepyszne czekoladki. / Wstęp wolny.

01-31.08. / VISUAL Centre for Contemporary Art & The George Bernard Shaw Theatre

Warto również odwiedzić VISUAL Centrum Sztuki Współczesnej – usytuowane w samym centrum miasta Carlow, zajmuje powierzchnię 3130 m², znajdują się tu m.in. – galeria, teatr, restauracja, bar, księgarnia. Jest to największa przestrzeń wystawiennicza dla współczesnej sztuki wizualnej w kraju. Przez cały rok odbywają się tu liczne wystawy  lokalnych, krajowych i międzynarodowych artystów.

Sierpniowy program wydarzeń w VISUAL znajdziesz tutaj KLIK

Wpis o VISUAL tutaj KLIK

Jeśli planujecie odwiedzić hrabstwo Carlow, warto to zrobić właśnie w sierpniu, biorąc udział w którymś z w/w wydarzeń. A jeśli mnie uda się uczestniczyć w którymś z nich to przedstawię swoją relację na blogu.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *