Kalendarium Październik 2015

Zapraszam na moje comiesięczne kalendarium czyli post w którym znajdziecie informacje o wydarzeniach, świętach, festiwalach i imprezach kulturalnych jakie odbędą się w hrabstwie Carlow w nadchodzącym miesiącu październiku.

A o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach w różnych stronach świata opowiadają Klubowiczki na blogu Klub Polki na Obczyźnie KLIK

Kalendarium Październik 2015

01-08.10. / Féile an Fhómhair

Festiwal z okazji Dożynek.

Dwujęzyczny festiwal odbywający się każdego roku jesienią. W tym roku będzie to 8 dni imprez kulturalnych organizowanych w różnych miejscach miasta Carlow, m.in. festiwal uliczny, wystawy sztuki, spektakle teatralne, pokazy komedii, tańca i muzyki na żywo.

Féile an Fhómhair – www.carlowtourism.com

02-04.10. / Follow me up to Carlow Set Dancing Weekend

Mistrzostwa w tańcu. Konkursy tańca i warsztaty dla miłośników tańca z całego kraju, prowadzone przez najlepszych tancerzy i zespoły tańca w kraju. Początkujący, jak i doświadczeni tancerze są mile widziani.

Nazwa pochodzi od tradycyjnej XVI -wieczna irlandzkiej pieśni ludowej “Follow me up to Carlow”, w której zostało upamiętnione miasto Carlow, więcej na ten temat znajdziesz tutaj KLIK

Set Dancing in Carlow

02-04.10. / Carlow Autumn Walking Festival

Jesienny Pieszy Festiwal w Carlow to wielka okazja dla początkujących, doświadczonych i zaawansowanych spacerowiczów, aby cieszyć się wędrówkami górskimi lub spokojem leśnych parków, w pięknym i zróżnicowanym krajobrazie Hrabstwa Carlow pod okiem kompetentnych lokalnych przewodników. Majestatyczne Góry Blackstairs oraz doliny rzeki Barrow wraz z uroczą miejscowością Myshall znajdą się w tegorocznym programie Festiwalu. Spacery zostały zorganizowane zgodnie z doświadczeniem – A dla bardzo doświadczonych piechurów, B dla doświadczonych piechurów i C dla przyjemności / regularnych spacerowiczów. Istnieje możliwość wyboru z 14 różnych tras oraz aktywności, w tym kajakarstwo, wycieczki rowerowe w Graiguenamanagh wzdłuż rzeki Barrow.

Szczegółowy program Carlow Autumn Walking Festiwal znajdziesz tutaj KLIK

Góry Blackstairs

17-18.10 i 24.10 – 01.11. / Halloween Train – Rathwood

Halloween`owy Pociąg w Rathwood

Wspaniała przygoda dla dzieci w każdym wieku na pokładzie Halloween`owego Pociągu w Rathwood. Pociąg zabierze dzieci w magiczną podróż, podczas której będą rozwiązywać zagadki wspólnie z Kubusiem Puchatkiem i innymi przyjaznymi stworzeniami. Przeniosą się do czasów, gdy gobliny i wróżki swobodnie żyły sobie w Lesie Rath, będą poszukiwania dyń ukrytych  w lesie, a potem ich rzeźbienie z pomocą czarownic. Będzie zaczarowane drzewo, gdzie wróżki utworzyły swój plac zabaw, i gdzie są miniaturowe drzwi i okna umożliwiające dostęp tylko dla “małych ludzi”. A po przygodzie gorąca czekolada dla każdego dziecka. / Wstęp: 10 € dziecko, 6 € za osobę dorosłą.

Rezerwacji można dokonać tutaj: KLIK

Rathwood to nie tylko imprezy Halloween`owe. Rathwood oferuje szeroki wybór ręcznie robionych mebli, stylowe prezenty, najwyższej klasy restaurację, centrum ogrodnicze, leśne spacery i plac zabaw dla dzieci. Znajduje się tutaj też Woodlands Sokolnictwo, gdzie można podziwiać orły, jastrzębie, sokoły, sowy i ptaki z całego świata.

Halloween w Rathwood

25-31.10. / Halloween Festival – Delta Sensory Gardens

Festiwal Halloween`owy w Ogrodach Sensorycznych Delta. Gry i zabawy Halloween`owe dla dzieci i dla dorosłych. Konkurs i nagrody za najlepszy kostium – w sobotę 31 października 2015.

Wpis na blogu o Delta Sensory Gardens znajdziesz tutaj KLIK

Halloween Festival – Delta Sensory Gardens

26-31.10. / Halloween – Huntington Castle

Halloween w Zamku Huntington.

Zamek Huntington zyskał sławę jednego z najbardziej nawiedzonych zamków w Irlandii. Jest to prawdziwie nawiedzony zamek, przez duchy druidów, ducha pierwszej żony Pana Esmonde, widmo żołnierza oraz duchy chodzące po korytarzach zamkowych. Jest idealnym miejscem na spędzenie Hallowen i na organizowanie w nim imprez zwanych polowaniem na duchy. Zamek będzie otwarty dla publiczności, można go będzie zwiedzać z przewodnikiem, którym zwykle jest ktoś z potomków rodu Esmonde. Można wybrać wycieczkę rodzinną – odpowiednią dla młodszych dzieci, a także trasy, które będą dla młodzieży i dorosłych. Uczestnicy zwiedzą słynne lochy zamkowe i będą mogli zobaczyć i usłyszeć wiele duchów zamieszkujących zamek! Wymagana wcześniejsza rezerwacja oraz mile widziany kostium Halloween`owy.

Rezerwacji można dokonać tutaj: KLIK

Wpis na blogu o Huntington Castle znajdziesz tutaj KLIK

Wnętrze Zamku Huntington

31.10. / Halloween

Halloween wywodzi się od celtyckiego obrzędu nazywanego Samhain – co oznacza „koniec lata”. Nazwa Halloween, święta uznawanego przez Kościół Katolicki za pogańskie, pochodzi najprawdopodobniej od – All Hallows Evening, co w języku angielskim oznacza wigilię Wszystkich Świętych. Zwyczaj świętowania Halloween zrodził  się w Irlandii, do USA zawędrował w XIX wieku, a w Polsce pojawił się 20 lat temu. Święto obchodzone jest w nocy 31 października.

Obchody Halloween  rozpoczęły się w Irlandii już około 1000 roku, nic więc dziwnego, że jest tak wiele  irlandzkich tradycji tego święta. O irlandzkich tradycjach związanych z Halloween przeczytasz tutaj KLIK

Jack-o-lantern – wydrążone dynie z umieszczonym w środku światełkiem

Jeśli planujecie odwiedzić hrabstwo Carlow, warto to zrobić właśnie w październiku, biorąc udział w którymś z w/w wydarzeń. A jeśli mnie uda się uczestniczyć w którymś z nich to przedstawię swoją relację na blogu.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *