Kalendarium marzec 2016

Marzec to najważniejszy miesiąc kalendarzowy w Irlandii. Największe święto narodowe i religijne Irlandii czyli Dzień Świętego Patryka, patrona kraju jest obchodzone 17 marca. Przypadające w marcu Święta Wielkanocne: Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny również są jednymi z najważniejszych dat w irlandzkim kalendarzu.

Zapraszam na post z cyklu Kalendarium jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej na temat w/w świąt oraz na temat innych ciekawych  wydarzeń, festiwali i imprez kulturalnych jakie odbędą się w Irlandii i w hrabstwie Carlow w tym miesiącu.

 

Kalendarium marzec 2016

 

06.03. Mother`s Day / Mothering Sunday

Dzień Matki

Data obchodów Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest świętowany. W Polsce obchodzone jest 26 maja, natomiast w Irlandii przypada w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.

Pomysł świętowania konkretnego dnia dedykowanego Mamom narodził się na Wyspach Brytyjskich. Dzień Matki obchodzi się tam w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, już od XVII wieku. Początkowo nosił on nazwę “Matczynej Niedzieli” i był często jedynym dniem w roku, kiedy wysłana na służbę do bogatych państwa młodzież mogła odwiedzić rodzinną parafię i tam złożyć hołd Matce Boskiej, a także spotkać się ze swoimi własnymi rodzicielkami. Z tej okazji chłopcy obdarowywali Mamy zerwanymi po drodze kwiatami, a dziewczęta – samodzielnie przygotowanymi ciastami. Tradycja ta zanikła podczas rewolucji przemysłowej w XIX wieku, ale po drugiej wojnie światowej Dzień Matki powrócił do kalendarzy, a wraz z nim zwyczajowe podarunki. Najpopularniejszymi kwiatami wręczanymi Mamom są róże, goździki i chryzantemy, tradycyjne “matczyne” ciasto zaś, zwane Simnel Cake, to bogaty w bakalie przysmak o silnym migdałowym aromacie. (źródło informacji: niam.pl-dzień_matki_na_świecie).

 

11.03. Daffodils Day

Dzień Żonkila

Już w czasach starożytnych żonkil był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie, pewnie dlatego stał się dzisiaj symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. W tradycji chrześcijańskiej żonkil to symbol tryumfu poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią a zarazem kruchości i ulotności życia. Jako jeden z pierwszych wiosennych kwiatów walczy z mrozem, śniegiem i wiatrem.

11 marca 2016 roku już po raz 29 odbędzie się Dzień Żonkila w Irlandii.

To ważny dzień dla Fundacji Irish Cancer Society, która przez cały rok zbiera pieniądze dla poprawy życia osób dotkniętych chorobą nowotworową w Irlandii. Podczas Daffodil Day czyli Dnia Żonkila tysiące wolontariuszy w całej Irlandii sprzedają tzw. „szpilki daffodils” i kwiaty, na ulicach, w firmach oraz centrach handlowych. Każdy może wziąć udział i pomóc potrzebującym. Wpływy uzyskane podczas Daffodil Day w całości są przeznaczane dla finansowania prac Irish Cancer Society, która stara się zapewnić bezpłatne usługi osobom żyjących z rakiem. Inicjatorem akcji w Carlow, od 2011 roku, jest organizacja Cancer Support Centre Carlow, która działa we współpracy z Irish Cancer Society.

 

11 – 13.03. Delta Sensory Gardens Daffodil Weekend 

Weekend Żonkila w Ogrodach Sensorycznych Delta

Ogrody Sensoryczne Delta, to miejsce, w którym każdego roku o tej porze zakwita prawdopodobnie największa ilość żonkili zasadzonych w jednym miejscu w kraju. Odwiedzający będą mogli podziwiać tu ponad 10.000 żonkili wielu odmian. Wstęp do ogrodów będzie kosztował 15 € od osoby, a wszystkie wpływy z Daffodil Weekend zostaną przekazane do EIST Carlow Cancer Support Group.

Wpis na blogu o Ogrodach Sensorycznych Delta: Delta Sensory Gardens – Summer 2015

 

17.03. St. Patrick`s Day

Dzień Świętego Patryka, Główne Święto Narodowe i Religijne w Irlandii – 17 marca

Obchody Dnia św. Patryka sięgają 1737 r., kiedy to „Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie” zorganizowało pierwszą paradę. Dziś uroczystości związane z tym świętem odbywają się nie tylko w samej Irlandii ale  na całym świecie, także w Polsce, co jest związane z popularnością kultury celtyckiej poza Wyspami.

Życiorys św. Patryka jest osnuty wieloma legendami. Jedna z nich mówi o czyśćcu św. Patryka. W miejscowości Lough Derg miał on schodzić do zagłębienia w ziemi i tam rozmyślać nad karami piekielnymi jakie czekają grzeszników. Do tej miejscowości do dzisiaj przybywają liczni pielgrzymi. Trójlistna koniczyna jest symbolem Irlandii także za sprawą Św. Patryka, bo to on, wg legendy, posługując się tą rośliną tłumaczył Irlandczykom tajemnicę Trójcy Świętej. Jeszcze za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju.

Więcej o Świętym Patryku przeczytasz na blogu tutaj: Dzień Świętego Patryka

Dzień św. Patryka to najważniejsze święto dla każdego Irlandczyka. W Irlandii jest to święto narodowe, dzień radości, zabawy, oczywiście – dzień wolny od pracy. Na całym świecie, wszędzie tam gdzie mieszkają Irlandczycy i osoby irlandzkiego pochodzenia, 17 marca odbywają się koncerty i parady, ulicami miast przechodzą barwne korowody, w których kolorem dominującym jest zieleń – narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do symbolu św. Patryka – trójlistnej koniczyny i trawiastego krajobrazu wyspy, która jest zielona w przez cały rok. W czasie święta zapewne, jak każdego roku, poleje się morze Guinnessa na całym świecie. Podobno największa irlandzka parada Św. Patryka odbywa się  zawsze na nowojorskim Manhattanie, niewiele mniejsze w Chicago, Bostonie, czy nawet  na antypodach – w  Sydney i Auckland.

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest w całym hrabstwie Carlow serią parad na cześć patrona i apostoła Irlandii. Parady odbędą się w następujących lokalizacjach: Tullow – godzina 13:00, Bagenalstown – 13:00, Borris – 14:00, Ballon – 15:30 i miasto Carlow – 15:30.

 

17 – 27.03. Easter Fun Train – Rathwood

Wielkanocny Pociąg w Rathwood

Największy i najbardziej popularny „Easter Egg Hunt” w Irlandii. Wielkanocny Pociąg będzie odjeżdżał z Rathwood codziennie i udawał się do lasu, gdzie zajączek Bunny ma do wykonania tajną misję: dostarczyć kosz pisanek bardzo bliskiej osobie. Ale misja zajączka nie jest taka prosta, bo w lesie pojawi się lis Freddy Fox by popsuć plany zajączka i utrudnić mu wykonanie zadania. Dzieci czeka podróż na pokładzie pociągu Rathwood do magicznego lasu aby pomóc zajączkowi w jego tajnej misji. Każde dziecko dostanie czekoladową niespodziankę jako nagrodę za pomoc zajączkowi.

Rezerwacji można dokonać tutaj: KLIK

 

19 – 31.03 Chocolate Workshop – Chocolate Garden of Ireland

Wielkanocne czekoladowe warsztaty w Chocolate Garden of Ireland

Czekoladowe warsztaty to ciekawe zajęcia, na których można dowiedzieć się wszystkiego o produkcji czekolady, uprawie kakao, wykonać i ozdobić samodzielnie swój produkt czekoladowy, a także skosztować różnych gatunków najwyższej jakości tego smakołyku. W okresie Wielkanocy uczestnicy przygotowują czekoladki w kształcie jajek, zajączków, kurczaczków i baranków.

Rezerwacji można dokonać tutaj: KLIK

W sklepie Chocolate Garden of Ireland można będzie kupić czekoladki w różnych, także „wielkanocnych”, kształtach.

Wpis na blogu: Chocolate Garden of Ireland

 

20.03. Palm Sunday

Niedziela Palmowa

24.03. Maundy Thursday

Wielki Czwartek – w czwartek przed Wielkanocą

25.03. Good Friday

Wielki Piątek – w piątek przed Wielkanocą

27.03. Easter

Niedziela Wielkanocna – najwcześniej może przypaść na 22 marca a najpóźniej 25 kwietnia

28.03. Easter Monday

Poniedziałek Wielkanocny, Święto Narodowe

Wielkanoc jest jedną z najważniejszych dat w irlandzkim kalendarzu, oprócz dnia Świętego Patryka.

W Irlandii przygotowania do Wielkanocy rozpoczynają się w pierwszy dzień Wielkiego Postu – czyli czterdzieści dni przed wielkanocną niedzielą. Od pierwszego dnia Wielkiego Postu Irlandczycy powinni przestać jeść mięso, a w każdy piątek jeść ryby, ale również zrezygnować z  czegoś co uwielbiają jak np. ulubione jedzenie, alkohol, papierosy, a nawet oglądanie telewizji. Wielki tydzień u Irlandczyków powinien być okresem ścisłego postu, oczyszczania duszy, czasu spędzanego wspólnie z rodziną. Bardzo ważne są „wiosenne porządki”, Irlandczycy przygotowują wtedy dom do błogosławieństwa przez lokalnego księdza.

Wielki Piątek w Irlandii jest dniem wolnym od pracy, w tym dniu  nie należy wykonywać żadnych prac domowych, pozamykane są wszystkie puby, niemożliwością jest zakup alkoholu w całej Irlandii.

W Wielki Piątek spożywa się bułki tzw hot cross buns. Krzyż na górze symbolizuje ukrzyżowanie Jezusa. Istnieją różne przesądy związane z bułkami cross buns i Wielkim Piątkiem, na przykład: Hot Cross Buns wykonane w Wielki Piątek, mają magiczną moc – nie będzie nudy, jeśli zachowa się hot cross bun z jednego roku do następnego – to dom będzie chroniony przed ogniem.

Obecnie w Irlandii jak i w większości współczesnych krajów, święta są bardziej okazją do zasłużonego wypoczynku, niż do przeżywania religijnych uniesień i kultywowania tradycji. Irlandczycy spędzają Święta Wielkanocne w gronie rodziny, niedziela wielkanocna jest okazją do zjedzenia uroczystego obiadu, gdzie jako główne danie podawany jest pieczony indyk oraz szynka. Po obiedzie podaje się desery w postaci puddingów, ciasta i słodycze. Podobnie jak w Polsce święta Wielkanocne  mają bardzo komercyjny charakter, w sklepach roi się od promocji i wyprzedaży.

 

26 – 28.03. Easter – Huntington Castle

Wielkanoc w Zamku Huntington

Idealne miejsce na event związany z poszukiwaniem jajek wielkanocnych w komnatach zamkowych i zamkowym ogrodzie – każde dziecko otrzyma kosz i zestaw wskazówek … aby znaleźć złote jajka i wygrać niespodziankę z czekolady na koniec. Będzie również okazja do spotkania małych jagniąt. Event dla całej rodziny.

Rezerwacji można dokonać tutaj: KLIK

Wpis na blogu o Zamku Huntington tutaj: Huntington Castle

 

29.03. – 03.04. The International Pan Celtic Festival 2016

Coroczny Międzynarodowy Festiwal Celtycki jest świętem celtyckich kultur w Irlandii, Walii, Szkocji, Bretanii i Kornwalii, świętem muzyki, pieśni, tańca, języków, kostiumów, sportu i historii. Oczekiwany tegoroczny festiwal ma być większy niż kiedykolwiek i ma bardzo ciekawy program wydarzeń, w tym występy uliczne, parady, koncerty i konkursy. Odbywać się również będą warsztaty muzyczne i taneczne prowadzone przez najbardziej znanych ekspertów w Irlandii. Festiwal odbędzie się w mieście Carlow.

Oficjalna strona festiwalu: www.panceltic.ie

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *