Kalendarium Maj 2016

1 maja w Irlandii według kalendarza celtyckiego rozpoczyna się lato. Maj i czerwiec są najbardziej słonecznymi miesiącami w tym kraju i najlepszą porą na wycieczkę do Irlandii. A co świętujemy w maju w Irlandii i co ciekawego będzie się działo w hrabstwie Carlow? Zapraszam na post z cyklu Kalendarium, w którym znajdziecie informacje o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach, świętach, imprezach kulturalnych i eventach.

Kalendarium Maj 2016

02.05. May Day / Labour Day

Pierwszy poniedziałek maja to święto państwowe w Irlandii, które nie ma oficjalnej nazwy, ale jest często określane jako May Day lub Labour Day.

May Day (Lá Bealtaine) lub Labour Day (Lá an Lucht Oibre), to pierwszy poniedziałek maja. Jest to święto państwowe w Republice Irlandii. Jest to tradycyjny festiwal celtycki i czas kampanii na rzecz praw pracowników.

Jak świętowany jest May Day? W miasteczkach i wsiach odbywają się targi i festyny. Organizowane są parady z okazji Święta Pracy, pokazy i uroczystości w dużych miastach, takich jak Dublin. Wydarzenia te przyciągają działaczy związków zawodowych, partii politycznych i rozmaitych grup działających na rzecz sprawiedliwości społecznej nie tylko z Republiki Irlandii ale  i z Irlandii Północnej. Wydarzenia te odbywają się z reguły w pierwszy poniedziałek, lub pierwszą sobotę maja. Banki, urzędy pocztowe i wiele innych firm i organizacji zawiesza w ten dzień swoją działalność. Sklepy i puby są czynne, choć mogą zostać otwarte później niż zwykle i pracować krócej. Publiczne usługi transportowe odbywają się wg „świątecznych” rozkładów i z pewnymi zakłóceniami w ruchu ze względu na parady.

Tło i symbolika May Day: Początek maja jest związany z festiwalem celtyckim zwanym Lá Bealtaine, który oznacza początek lata i sezonu kwitnących kwiatów i drzew owocowych. Zgodnie z tradycją, w dniu poprzedzającym May Day, wieczorem były rozpalane belfires. Belfires to duże ogniska, w których spalało się drewno z różnych gatunków drzew. Dlaczego różne gatunki drewna? – bo tym różnym rodzajom drewna przypisywano  różne znaczenie, np.  jedne miały odgrywać ważną rolę w płodności ziemi, inne w płodności bydła w nadchodzącym roku.

Pierwszy poniedziałek maja stał się świętem państwowym w 1994 roku.

W Republice Irlandii tradycyjnym symbolem May Day oraz symbolem płodności jest maypole. Maypole to wysoki drewniany słup mierzący na ogół trzy metry wysokości i ozdobiony kolorowymi wstążkami. Wokół tego słupa odbywają się tańce dzieci i młodzieży, każdy z tańczących ma jedną lub więcej wstążek, które po zakończeniu tańca zostają rozwieszone w dekoracyjny wzór na słupie. Te majowe tańce tradycyjnie oznaczały początek sezonu zalotów dla młodych ludzi, pewnie połączyły nie jedną parę, może szkoda że zwyczaj ten zanika

07 – 08. 05. Carlow Stages Rally & Mark II Challenge

Rajd samochodowy w Carlow.

Rajd będzie składał się z 3 x 3 pętli i etapów z ponad 110 km jazdy w dzień imprezy, scentralizowanych w obszarze Uniwersytetu Carlow IT. Organizowany przez Carlow Car Club, oficjalna strona: www.carlowcarclub.ie

15.05. Sensory Fun Day – Delta Garden Centre

Event w Delta Sensory Gardens

W sobotę, 15 maja, Ogrody Sensoryczne Dalta zapraszają na event rozpoczynający lato. Wśród atrakcji zwiedzanie ogrodów z przewodnikiem, atrakcje dla dzieci typu malowanie twarzy, poszukiwanie skarbów w ogrodach, lunch, kawa, herbata i przekąski dostępne w jadalni. Duży wybór roślin i letnich krzewów dostępnych w Delta Garden Centre, pojemniki i kosze wiszące na sprzedaż lub własne wypełnione na zamówienie.

Wpis na blogu o Ogrodach Sensorycznych Delta: Delta Sensory Gardens – Summer 2015

15.05. Carlow Vintage and Classic Motor Club Vintage Car Display – Duckett`s Grove

Pokaz zabytkowych i klasycznych samochodów w Duckett`s Grove

W zabytkowych ruinach posiadłości Duckett`s Grove odbędzie się pokaz zorganizowany przez Carlow Vintage & Classic Motor Club. Świetna okazja dla miłośników aut aby uczestniczyć we wspaniałym pokazie zabytkowych i klasycznych samochodów, od przedwojennych do tych z 1980 roku. Poza tym mnóstwo stoisk rzemieślniczych, stoisk z auto zbieraniną oraz zwiedzanie ogrodów Duckett`s Grove.

Wpis na blogu: Duckett`s Grove

22.05. Carlow Triathlon 2016

Triatlon Carlow 2016

Triatlon rozpocznie się przy klubie wioślarskim Carlow Rowing Club. Pierwszym etapem będzie pływanie w górę rzeki Barrow – 350 metrów i z powrotem do parku miejskiego Carlow Town Park w Graiguecullen. Następny etap to jazda na rowerach – 20 km z Town Park w Graiguecullen, w prawo na drogę do Killeshin aż do The Grove Lounge i z powrotem do parku miejskiego. Następnie 9,5 km biegu, rozpoczynającego się w Carlow Town Park, przez most dla pieszych, skręcając w lewo w dół rzeki Barrow i 350 metrów z powrotem do Montgomery Street w dół Dublin Road aż do skrzyżowania, a następnie skręcając w lewo na nowy most i aż do następnego skrzyżowania z powrotem na Sleaty Street i zakończenie w parku miejskim.

Wpis na blogu: Carlow Town Park

25.05. National Fish & Chips Day

Narodowy Dzień Ryby z frytkami

Dzień, w którym wszyscy fani ryby z frytkami mogą skorzystać i zamówić to danie za pół ceny w lokalnych barach i sklepach w całej Irlandii.

Fish and chips – „ryba z frytkami” to danie składające się ze smażonej ryby (tradycyjnie dorsza lub łupacza) w cieście lub bułce tartej oraz frytek. Często całość skrapiana jest octem oraz posypana szczyptą soli.

Na Wyspach potrawa ta upowszechniła się w drugiej połowie XIX wieku – miało to związek z rozwojem floty rybackiej i transportu kolejowego, który spowodował znaczne obniżenie cen ryb. Danie popularne jest zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, na Wybrzeżu Północno-Zachodnim oraz w Nowej Anglii w Stanach Zjednoczonych, a także w Republice Południowej Afryki.

Fish and chips jest bardzo popularne w Irlandii, choć bardziej kojarzone z Wielką Brytanią. Często podawane jest na wynos, dawniej tradycyjnie zawijano je w gazetę, dziś w papierowe torby lub tekturowe pudełka. Jest to bardzo lubiane przez Irlandczyków danie. W slangu “the chipper” oznacza sklep/bar podający właśnie fish and chips. Pierwszy “The chipper” w Irlandii został założony przez Włocha Giuseppe Cervi, który otworzył pierwszy sklep w pobliżu Trinity College w Dublinie.

Organizatorami dnia Ryby z frytkami jest The Irish Traditional Italian Chippers Association (ITICA) – zrzeszenie, które zostało założone przez członków irlandzkiej społeczności włoskiej przybyłych do Irlandii w 1880 roku ze wsi Val di Comino w południowych Włoszech. Obecnie jest ponad 200 członków ITICA w całej Irlandii i oferują oni podczas National Fish & Chips Day swoim klientom rybę z frytkami za połowę ceny.

W tym roku Dzień Ryby z frytkami w Irlandii przypada na 25 maja. A najlepsze i najbardziej znane The Chippers to m.in.: Leo Burdock w Dublinie, McDonagh’s w Galway, KC & Sons & Sons w Cork, The Reel Dingle w Kerry, Johnnie Walker’s w Waterford, Monte Carlo w Monaghan, Donkey Ford’s w Limerick, Quinlan’s w Killarney, The Fish Shop w Smithfield (wg Irish Mirror). A w miasteczku Carlow na rybę z frytkami można pójść do Luigi’s Takeaway, Rocca Takeaway lub Marios Takeaway.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *