Kalendarium Luty 2016

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się co ważnego, wyjątkowego i interesującego będzie działo się w najbliższym czasie w hrabstwie Carlow to zapraszam do lektury dzisiejszy wpisu.

Wpisy pt. Kalendarium, na temat ważnych wydarzeń, świąt, festiwali, imprez kulturalnych i eventów staram się zamieszczać systematycznie zaraz na początku, lub pod koniec każdego miesiąca, już od sierpnia 2015 roku.

Do stworzenia takiego cyklu zainspirował mnie Klub Polki na Obczyźnie publikujący na swojej stronie comiesięczne kalendarium najważniejszych i najciekawszych wydarzeń z całego świata.

Dziś wpis, w którym znajdziecie informacje o świętach jakie odbędą się w Irlandii oraz o wydarzeniach w hrabstwie Carlow w miesiącu lutym.

Kalendarium Luty 2016

01.02. / St. Brigid`s Day

Dzień Świętej Brygidy – Pierwszy dzień wiosny – 1 lutego

1 lutego – wydawałoby się, że to sam środek zimy, a jednak to według kalendarza celtyckiego pierwszy dzień wiosny!

W kalendarzu Celtów  poszczególne  pory roku rozpoczynają się wraz  z początkiem miesięcy:  1 lutego zaczyna się  wiosna, 1 maja – lato, 1 sierpnia jesień a 1 listopada – zima.

1 lutego to też Dzień Świętej Brygidy, który wywodzi się z pogańskiego święta IMBOLC. Nazwa pochodzi ze starej odmiany języka irlandzkiego. Wyrażenie Imbolc niektórzy tłumaczą na – w brzuchu, co ma mieć związek z tym, że owce w tym czasie zaczynają dawać dużo mleka, spodziewają się potomstwa, a więc zapowiadają się lepsze, obfitsze w pokarmy czasy. Początkowo tradycja obchodzenia Imbolc była poświęcona  pogańskiej bogini Brighid, ale z czasem została schrystianizowana  do postaci św. Brygidy.

Podczas trwania święta ludność wyplatała specjalne krzyże Brighid, a także olbrzymią figurę bogini, coś na wzór naszej słowiańskiej Marzanny, obnoszono ją potem po okolicznych domostwach, bo zgodnie z obyczajem Brighid powinna odwiedzić każdy dom w czasie Imbolc. Mieszkańcy witali ją wystawną ucztą, obdarowywali ubraniami, dokładali figurze bogini jakieś ozdoby, bo wg ich wierzeń – bogini zadowolona z przyjęcia i podarunku miała im zapewnić  zdrowie na kolejny rok. Wierzono też że  nocą, przed Imbolc, bogini wędrowała po okolicy udzielając błogosławieństwa ludziom, ich zwierzętom gospodarskim i całym domostwom.

Krzyż Świętej Brygidy, jeden z symboli tego święta, wykonywano z sitowia bądź z trzciny, takie krzyże wieszano nad drzwiami i w oknach domów i budynków gospodarczych co miało zabezpieczać budynki przed pożarami, czy zimowymi burzami. Zwykle wisiały aż do następnego Imbolc, kiedy to palono stare i wymieniano je na nowe.

Święta Brygida to najważniejsza kobieta wśród irlandzkich świętych,  patronka  Irlandii, nazywana także Celtycką Marią, więcej przeczytasz o niej na blogu tutaj: Dzień Świętej Brygidy – pierwszy dzień wiosny w Irlandii

 1 lutego, dzień św. Brygidy,  w tym roku zasłużył sobie w pełni, co widać poniżej,  na miano pierwszego dnia  wiosny!  W Polsce długo jeszcze trzeba czekać na takie widoki.

Więcej zdjęć pierwszych oznak tegorocznej wiosny znajdziesz na moim fanpagu na Facebooku: Spring in Carlow 2016

06. – 21.01. Snowdrop Time in Carlow

Eventy pod nazwą “Czas Przebiśniegów” w Carlow:

06.02. – “Snowdrop Gala & other Spring Treasures” w Ballykealey Manor;

08. – 14.02. – “Snowdrop Week” w zamku Huntington Castle;

08. – 14.02. – “Snowdrop Week” w Altamont Gardens;

Podczas eventów można podziwiać całą kolekcję rozmaitych odmian przebiśniegów. Podobno w Irlandii  występują gatunki których nie można zobaczyć nigdzie indziej, a różnych odmian przebiśniegów rośnie w Irlandii około czterdziestu. Będą odbywały się wykłady i warsztaty prowadzone przez znanych ekspertów ogrodnictwa.

09.02. Shrove Tuesday (Pancake Day)

10.02. Ash Wednesday

Dzień Naleśnika / Ostatki – w ostatni wtorek karnawału, pomiędzy 03 lutego a 09 marca

W tym roku Dzień Naleśnika, Pancake Tuesday, czyli „Tłusty Wtorek” przypada 09 lutego.

Wtorek poprzedzający Środę Popielcową (Ash Wednesday) to w Irlandii Pancake Teusday (Shrove Day). Nazwa Shrove Day pochodzi od „shrove, shrive”, czyli spowiedzi, która odbywała się w ten dzień.

Pancake Day jest to odpowiednik naszych Ostatków, tego dnia Polacy objadają się pączkami a Irlandczycy naleśnikami pod każdą postacią. Te naleśniki są symbolem dawnej tradycji, nakazującej zużyć wszystkie resztki przed Wielkim Postem, dlatego bywają nadziewane najrozmaitszymi farszami: dżemem, serem, szpinakiem, mięsem, polewane rozmaitymi sosami, z bitą śmietaną, czekoladą. Słodkie, słone, kwaśne – co kto woli.

Jednym ze zwyczajów związanych z Dniem Naleśnika są wyścigi z patelniami. Jak „wieść niesie”, pewna gospodyni, bardzo zajęta smażeniem naleśników tego dnia, w obawie, że spóźni się na mszę do kościoła, tak się spieszyła, że pobiegła do kościoła z patelnią ze smażącym się na niej naleśnikiem. Stąd wziął się zwyczaj wyścigów z patelniami, które i dzisiaj odbywają się na ulicach wielu miast i wsi Irlandii. Uczestnik wyścigu musi też podrzucić  naleśnik kilkakrotnie  podczas biegu.

Naleśniki to chyba jedna z najłatwiejszych do przygotowania potraw, te irlandzkie bywają podobne  do  przygotowywanych  u nas – duże i dość cienkie, ale serwuje się też grubsze przypominające nasze omlety. Przepisów na ciasto naleśnikowe jest tyle ile gospodyń.

Mój sprawdzony przepis na ciasto naleśnikowe oraz na pyszne pączki.

13. – 21.02. “Little Bo Peep” Train – Rathwood

Wiosenny Pociąg w Rathwood

Po Halloweenowym i Bożonarodzeniowym Pociągu przyszedł czas na Wiosenny Pociąg w Rathwood wraz z owcą “Little Bo Peep”. Wśród atrakcji: podróż na pokładzie pociągu Rathwood do magicznego lasu, spacer po zaczarowanym lesie, spotkanie z owieczkami które ukrywają się w lesie oraz karmienie gęsi. Każde dziecko dostanie swoją własną pluszową owieczkę i pyszne cupcake w restauracji Rathwood.

Rezerwacji można dokonać tutaj: Little Bo Peep Train

Rathwood to nie tylko imprezy dla dzieci. Rathwood oferuje szeroki wybór ręcznie robionych mebli, stylowe prezenty, najwyższej klasy restaurację, centrum ogrodnicze, leśne spacery i plac zabaw dla dzieci. Znajduje się tutaj też Woodlands Sokolnictwo, gdzie można podziwiać orły, jastrzębie, sokoły, sowy i ptaki z całego świata.

14.02. St. Valentine’s Day

Dzień Zakochanych – 14 lutego

W Irlandii Walentynki obchodzone są tak samo, jak na całym świecie, są serca, cukierki, czekoladki, kwiaty i kartki. Każdy wie, że Święty Walenty jest patronem zakochanych, ale nie każdy wie że jego ostatecznym miejscem spoczynku jest Dublin. Urna z prochami św. Walentego znajduje się w Dublinie, w kościele karmelitów na Whitefriar Street i jest miejscem pielgrzymek. Nie tylko święto Halloween pochodzi z Irlandii również i Walentynki mają swój początek właśnie na Szmaragdowej Wyspie – ale to już historia na odrębny wpis.

20.02. Pan Celtic National Song Contest

Krajowy konkurs piosenki

Nowo skomponowane piosenki z całego hrabstwa będą brać udział w tym prestiżowym krajowym konkursie piosenki, aby dostać do międzynarodowego konkursu Pan Celtic 2016 roku. Piosenka musi być w języku irlandzkim z muzyką i tekstami nowo utworzonymi, w gatunku takim jak tradycyjny pop, folk lub celtic rock, a utwory mogą być wykonywane przez solowych wokalistów, grupy lub zespoły. Konkurs odbędzie się w sobotę 20 lutego w Seven Oaks Hotel, Athy Road w mieście Carlow.

Kompozytor zwycięskiego utworu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 1000 € i będzie reprezentować Irlandię w Pan Celtic International Song Contest 2016, który w tym roku także odbędzie się w Carlow w czasie Pan Celtic Festival od 29 marca-3 kwietnia 2016r.

Oficjalna strona: www.panceltic.ie

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *