Kalendarium Lipiec 2016

W sierpniu 2015 roku wprowadziłam na blogu cykl postów, z których mogliście dowiedzieć się co ważnego, wyjątkowego i interesującego będzie działo się w najbliższym czasie w Irlandii, a szczególnie w hrabstwie Carlow. Wpisy pt. KALENDARIUM, na temat wydarzeń, świąt, festiwali, imprez kulturalnych i eventów zamieszczałam systematycznie zaraz na początku, lub pod koniec każdego miesiąca. Do stworzenia takiego cyklu zainspirował mnie Klub Polki na Obczyźnie publikujący na swojej stronie comiesięczne kalendarium najważniejszych i najciekawszych wydarzeń z całego świata.

Opublikowane dziś Kalendarium Lipca będzie ostatnim wpisem z tego cyklu, ponieważ rok zatoczył koło, a większość wydarzeń, festiwali, eventów a przede wszystkim świąt jest cykliczna i nie chciałabym powtarzać tych samych informacji w kolejnych miesiącach. Być może Kalendarium powróci w jakiejś innej zmienionej formie.

Co ciekawego odbywa się w lipcu w Hrabstwie Carlow?

 

Kalendarium Lipiec 2016

 

23.07. – 01.08. Carlow Garden Festival

Festiwal Ogrodnictwa w Hrabstwie Carlow

Lipiec i sierpień to czas gdy festiwale ogrodnicze „rozkwitają” w całej w całej Irlandii, ogrody są pełne barw a większość prac ogrodniczych zakończona, to idealny czas, aby odpocząć, podziwiać prace innych i robić plany ogrodnicze na najbliższe miesiące i lata naprzód.

W tym roku w hrabstwie Carlow Festiwal Ogrodnictwa odbędzie się już po raz piętnasty, będzie trwał 10 dni, od 23 lipca do 01 sierpnia. Carlow Garden Festival jest bardzo ważnym wydarzeniem w kalendarzu ogrodniczej Irlandii. Jest to świetna okazja dla początkujących i doświadczonych ogrodników oraz wszystkich miłośników przyrody do uzyskania praktycznych porad i wskazówek od uznanych znawców ogrodnictwa.

Każdy kto dopiero chciałby stworzyć swój pierwszy projektu ogrodu, zainspirować się lub doskonalić swoje umiejętności ogrodnicze będzie usatysfakcjonowany ponieważ program festiwalu pełen jest wykładów informacyjnych i praktycznych warsztatów.

Piękna pogoda (mam nadzieję) i udział znanych prelegentów powinny zapewnić, jak co roku, tłumy uczestników festiwalu.

Festiwal ma do zaproponowania coś interesującego dla każdego: od początkujących ogrodników, po wymagających koneserów ogrodów.

Tegoroczny panel otwierający festiwal poprowadzi Diarmuid Gavin > zwycięzca RHS Chelsea Flower Show > Złoty medal, to obecnie najbardziej cenione w Wielkiej Brytanii nazwisko w ogrodnictwie.

W tym roku udział w festiwalu jako prelegenci wezmą również:

Thomas Pakenham (autor “The Company of Trees”, “Meetings with Remarkable Trees”), Mary Keen (projektant ogrodu, autor “Paradise and Plenty: A Rothschild Family Garden” i publicystka w Daily Telegraph), John Massey (exspert od nagradzanych szkółek drzew w Ashwood), dr John Grimshaw (botanik, autor i dyrektor Yorkshire Arboretum w Castle Howard), Helen Dillon (znany ekspert roślin), Seamus O’Brien (ekspert z National Botanic Gardens Kilmacurragh), Neil Porteous (kierownik ogrodów w Mount Stewart), June Blake (twórca ogrodu June Blake w hrabstwie Wicklow) i Dermot O’Neill (osobowość TV i radia w zakresie ogrodnictwa).

Uczestnicy festiwalu wraz z prelegentami mają również możliwość zwiedzić Carlow Garden Trail – jest to zbiór 21 różnych atrakcji, począwszy od prywatnych ogrodów, ogrodów publicznych, do nagradzanych centr ogrodniczych.

Poniżej lista 21 atrakcji Carlow Garden Trail:

Ogrody:

1. Altamont Gardens, Tullow, Co. Carlow

2. Borris House Gardens & Woodlands, Borris, Co Carlow

3. Burtown House and Gardens, Athy, Co. Kildare

4. Clonegal Community Garden, Clonegal, Co Carlow

5. Delta Sensory Gardens and Garden Centre, Strawhall Estate, Carlow town

6. Ducketts Grove Gardens, ( R418 Castledermot – Tullow Road), niedaleko Carlow Town

7. Hardymount Gardens, Tullow, Co. Carlow

8. Herb Gardens at Kilgraney House, Borris Road, Bagenalstown, Co. Carlow

9. Huntington Castle and Gardens, Clonegal, Co. Carlow

10. Leighlinbridge – the Garden Village, Leighlinbridge, Co. Carlow

11. Lucy’s Wood, Barker’s Road, Bunclody, Co. Wexford

12. Newtownbarry House and Gardens, Bunclody, Enniscorthy, Co. Wexford

13. The Meadows, No.7 The Meadows, Myshall, Co Carlow

Centra Ogrodnicze:

14. Altamont Plant Sales, Tullow, Co. Carlow

15. Arboretum Lifestyle Garden Centre & Inspirational Gardens, Leighlinbridge, Co. Carlow

16. Ashlawn Garden Centre, Donore, Bagenalstown, Co. Carlow

17. Morgan’s Garden Centre, Green Road, Carlow

18. Rathvilly Garden Centre, Rathvilly, Co. Carlow

19. Rathwood, Rath, Tullow, Co. Carlow

Parki i lasy:

20. Oak Park Forest Park, Oak Park, Carlow Town

21. Rath Wood, Rath, Tullow, Co. Carlow

 

Z w/w jak to tej pory udało mi się odwiedzić:

Ducketts Grove Gardens kliknij tutaj

Delta Sensory Gardens kliknij tutaj

Huntington Castle and Gardens kliknij tutaj 

Altamont Gardens kilknij tutaj

Arboretum Lifestyle Garden Centre & Inspirational Gardens kliknij tutaj

oraz Morgan’s Garden Centre kliknij tutaj

Największe wrażenie zrobił na mnie Altamont Garden i Ogrody Sensoryczne Delta. Nadchodzący festiwal ogrodnictwa jest doskonałą okazją do odwiedzenia każdej z tych atrakcji.

Lipiec to sezon na jagody, więc na koniec przepis na pyszne konfitury jagodowe czyli słodką niespodziankę.

Przepis na

konfitury jagodowe

Jagody to owoce nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe, warto przechować je do kolejnego sezonu np. w postaci smacznych konfitur, których przygotowanie wymaga naprawdę niewiele wysiłku i czasu.

Owoce smaży się krótko, a przy przestrzeganiu pewnych zasad – nawet nie trzeba pasteryzować. Najwięcej czasu zajmuje przygotowanie jagód, trzeba je bardzo dokładnie przebrać, usunąć wyschnięte owoce, szypułki, wszystkie igiełki, listeczki, patyczki, potem dokładnie wypłukać przynajmniej 2 razy i osączyć na sicie.

Na 1 kg jagód potrzebujemy:

> 35 dkg cukru,
> 40 g pektyny  np. jakiś dżemfix, czy żelfix 3:1, czy też inną naturalną pektynę owocową, których teraz mamy duży wybór.

Przygotowanie:

1. Osączone jagody przesypujemy do dużego, szerokiego garnka.

2. mieszamy z pektyną, ugniatamy część jagód łyżką by szybciej puściły sok, zagotowujemy mieszając.

3. dodajemy cukier i gotujemy 20 minut, w tym czasie tworząca się niewielka piana powinna zniknąć.

4. gorącą konfiturą napełniamy słoiczki do pełna, szybko szczelnie je zamykamy, zakręcamy, odstawiamy do góry dnem na 5 minut po tym czasie odwracamy, studzimy i – GOTOWE!

Do gotujących się jagód można dodać kilka łyżeczek soku z cytryny, poprawia to  smak i kolor przetworu. Jeśli zależy nam na tym by konfitura była dość gęsta  – smażymy 20 minut, jeśli ma być rzadsza – można skrócić czas do 10 minut.

Nazwałam ten przetwór konfiturą, ale chyba można go też nazwać – dżemem 🙂

S M A C Z N E G O !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *