Kalendarium Kwiecień 2016

Zapraszam na comiesięczne kalendarium czyli post w którym znajdziecie informacje o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach, świętach, festiwalach i imprezach kulturalnych jakie odbędą się w kwietniu w Irlandii, a przede wszystkim w hrabstwie Carlow.

Kalendarium Kwiecień 2016

29.03. – 03.04. The International Pan Celtic Festival 2016

Międzynarodowy Festiwal Celtycki

Coroczny Międzynarodowy Festiwal Celtycki jest świętem celtyckich kultur w Irlandii, Walii, Szkocji, Bretanii i Kornwalii, świętem muzyki, pieśni, tańca, języków, kostiumów, sportu i historii. Tegoroczny festiwal jest większy niż kiedykolwiek i ma bardzo ciekawy program wydarzeń, w tym występy uliczne, wystawy, parady, koncerty, opowieści ludowe, muzyka i taniec uliczny, konkursy i zabawy rodzinne. Odbywają się również warsztaty muzyczne i taneczne prowadzone przez najbardziej znanych ekspertów w Irlandii. Festiwal odbywa się w tym roku mieście Carlow.

Oficjalna strona festiwalu: www.panceltic.ie

01.04. – 02.04. Celtic Taste of Carlow

Targi “Celtycki Smak Carlow”

Celem targów jest promowanie żywności, lokalnych produktów i producentów z hrabstwa Carlow i regionu. Impreza odbywa się w piątek i w sobotę w godzinach od 10 – 18 na głównym rynku w samym centrum miasta Carlow. Udział biorą najlepsi lokalni producenci w hrabstwie Carlow oraz międzynarodowi celtyccy sąsiedzi. To bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich miłośników dobrego jedzenia oraz doskonała okazja do spotkania lokalnych producentów, artystów i rzemieślników – zarówno tych tradycyjnych jak i bardzo nowoczesnych. Wśród atrakcji będą pokazy gotowania, menu degustacyjne, pokazy tańca, muzyka grup lokalnych, malowanie twarzy i rozrywka dla dzieci. Wśród oferowanych produktów można kupić domowej produkcji sery, soki, dżemy, konfitury, naleśniki, napoje, domowe wypieki, świeże mięso, warzywa i owoce organiczne, domowe hamburgery i frytki, lody i przeróżne słodycze, jak również mnóstwo oryginalnych, ręcznie wykonanych wyrobów, m.in. ceramikę i biżuterię. / Wstęp wolny.

09.04. – 23.04. Burtown House and Gardens Daffodil Month

Pod hasłem “The Golden Age of Daffodils” odbywa się miesiąc żonkila w Ogrodach przy Burtown House. Wśród atrakcji m.in. warsztaty prowadzone przez ekspertkę Mary O’Brien w dniu 9 kwietnia, która “bada” żonkile od kilku lat, a szczególnie “specjalizuje się” w irlandzkich żonkilach i zna na ich temat różne historie i opowieści. Burtown House znajduje się w Athy w hrabstwie Kildare – na granicy z hrabstwem Carlow. Wybudowany został w 1710 roku. Jest to prawdziwy Irish Country House, nadal w posiadaniu potomków rodziny, która go zbudowała. W przydomowych ogrodach znajduje się wiele dobrze znanych odmian żonkili i narcyzów, a także niedawno posadzonych odmian. Czynna jest też kawiarnia – The Garden Cafe gdzie będą pyszne, domowe obiady, ciasta i desery, a wszystko ze świeżych składników organicznych prosto z ogrodu warzywnego. / Wstęp 6€

Szczegółowe informacje na oficjalnej stronie: burtownhouse.ie

16.04. Blackstairs Eco Trails Foraging Workshop

Praktyczne warsztaty Blackstairs Eco Trails o dziko rosnącej bezpiecznej żywności, w tym dzikich grzybach, owocach, orzechach i owocach jagodowych. Będzie można m.in. dowiedzieć się, jak zrobić likier z liści Buku, jakie zastosowanie ma szczaw Tabbouleh, jak znaleźć dzikie warzywa do sałatek.

Szczegółowe informacje o Blackstairs Eco Trails znajdziesz tutaj KLIK

23.04. Celtic Tree Walk Laws, Letters of our Old Irish Trees

Warsztaty organizowane przez Blackstairs Eco Trails, w miejscowości Killedmond, Borris, w hrabstwie Carlow to warsztaty na temat rodzimych drzew w Irlandii i ich znaczenia dla celtyckich przodków, którzy żyli w Irlandii około 2500 lat temu. Uczestnicy poznają tajemniczy, celtycki alfabet drzew, nazwę Ogham dla każdego drzewa oraz jego miejsce w celtyckiej mitologii i folklorze. Celtowie skategoryzowali swoje drzewa wg siedmiu „Nobles” i siedmiu „Commoners”. Wszystkie te drzewa, niektóre, bardzo dorodne okazy, rosną w miejscowych lasach i w nich też odbędzie się spacer szlakiem Celtic Tree Trail.  Zwiedzający dowiedzą się jaką poszczególne drzewa posiadają uzdrawiającą moc, jak je w tym celu można wykorzystywać itp. Trasa zakończy się posiłkiem a uczestnicy otrzymają broszury informacyjne.

Szczegółowe informacje o warsztatach znajdziesz tutaj KLIK

29 – 30.04. – 01.05. Carlow’s 4th International Bridge Congress and Celtic Bridge Congress

Czwarty międzynarodowy festiwal gry w brydża w Carlow odbędzie się w Seven Oaks Hotel w mieście Carlow. Zaprasza wszystkich graczy – początkujących i zawodowych. Rozpocznie się galą z muzyką na żywo, poza tym w programie znajdą się m.in. wycieczki z przewodnikiem po mieście Carlow i okolicach. W tym roku program został rozszerzony przez włączenie Celtic Bridge Congress i gościnnie udział weźmie wielu walijskich graczy.

01.04 – 30.04. VISUAL Centre for Contemporary Art & The George Bernard Shaw Theatre

W kwietniu warto odwiedzić VISUAL Centrum Sztuki Współczesnej – usytuowane w samym centrum miasta Carlow, zajmuje powierzchnię 3130 m², znajdują się tu m.in. – galeria, teatr, restauracja, bar, księgarnia. Jest to największa przestrzeń wystawiennicza dla współczesnej sztuki wizualnej w kraju. Przez cały rok odbywają się tu liczne wystawy  lokalnych, krajowych i międzynarodowych artystów.

Kwietniowy program wydarzeń w VISUAL znajdziesz tutaj visualcarlow.ie/2016/04/01

Wpis na blogu o VISUAL tutaj KLIK oraz KLIK

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *