Kalendarium Czerwiec 2016

To już dziesiąte Kalendarium wydarzeń, które publikuję na blogu, a w nim informacje o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach, świętach, festiwalach i imprezach kulturalnych jakie odbędą się w czerwcu w Irlandii, a przede wszystkim w Hrabstwie Carlow.

Czerwiec można nazwać miesiącem kultury i sztuki ponieważ to właśnie w czerwcu Hrabstwo Carlow rozpocznie w tym roku cykl festiwali kulturalnych pod nazwą Arts Festiwal, które będą się odbywały przez całe lato 2016 w całej Irlandii.

Jeśli planujecie odwiedzić Hrabstwo Carlow, warto to zrobić właśnie w czerwcu, biorąc udział w którymś z n/w wydarzeń.

Kalendarium Czerwiec 2016

03 – 11.06. Carlow Golf Club Open Week

Jednym z ciekawszych wydarzeń odbywających się na samym początku lata jest Tydzień Otwarty w Carlow Golf Club.

Oficjalna strona: www.carlowgolfclub.ie

04 – 05.06. Carlow Regatta

W weekend, 4 i 5 czerwca odbędą się w Carlow coroczne Regaty – Carlow Regatta – w tym roku już po raz sto pięćdziesiąty siódmy.

Weźmie w nich udział kilkanaście klubów, w tym także spoza Irlandii, np. – Runcorn z Wielkiej Brytanii. Zawody odbędą się na rzece Barrow, drugiej pod względem długości rzece w Irlandii. Barrow ma 192 km, wypływa ze źródła w Glenbarrow w górach Slieve Bloom w Midlands a kończy swój bieg w morzu, po drodze przemierzając hrabstwa Laois, Kildare, Carlow, Kilkenny i Wexford.

Głównym organizatorem zawodów jest klub wioślarski Carlow Rowing Club, który powstał w 1859 roku i jest jednym z najstarszych klubów sportowych w Irlandii. Pierwsze regaty w Carlow odbyły się też w 1859 roku. Od tamtej pory Klub jest odpowiedzialny za jedną z najważniejszych corocznych uroczystości sportowych hrabstwa Carlow czyli właśnie Regaty.

Podczas wyścigów do Carlow przyjeżdża wielu turystów, miłośników wioślarstwa z całej Irlandii, co cieszy mieszkańców i władze miasta, które wspierają finansowo i organizacyjnie Carlow Regatta. Zawody mogą też liczyć na hojny sponsoring lokalnych firm.

Wioślarzy przygotowujących się do regat można obserwować przez cały sezon wiosenny i letni, pojawiają się na Barrow już w lutym, kiedy to w Irlandii zaczyna się wiosna.

Kilka zdjęć z ubiegłorocznych zawodów:

Carlow Regatta 2015

[nggallery id=118]

06.06. / Bank Holiday

Pierwszy poniedziałek czerwca – to tzw. święto bankowe, będące dniem wolnym od pracy.

10 – 19.06. Carlow Arts Festival

Festiwal Kultury i Sztuki w Carlow.

Hrabstwo Carlow jest organizatorem pierwszego wielkiego wydarzenia kulturalnego lata 2016 w Irlandii.

Carlow Arts Festival odbędzie się w tym roku po raz już trzydziesty siódmy, w dniach od 10 do 19 czerwca. Będzie to dziesięć dni nowatorskich wystaw, premierowych spektakli teatralnych, pokazów komedii i muzyki na żywo.

Carlow Arts Festival (równie często określany jako Éigse) jest to festiwal sztuki interdyscyplinarnej, który prezentuje szeroką gamę artystycznych  imprez kulturalnych w ciągu 10 dni każdego roku w czerwcu,  w całym hrabstwie Carlow.

Festiwal ma na celu promocję kultury we wszystkich jej formach oraz wspieranie i promowanie rozwoju sztuki i rzemiosła, teatru, rozrywki, literatury, muzyki i tańca.

Carlow Arts Festival Éigse został założony w 1979 roku przez sześciu członków: Fr. Caoimhín O Neill, Pádraig Ó Snodaigh, Deirdre Brennan, Róiste Séamus, Mac Pairc, Seamus Murphy. Członkowie założyciele wybrali słowo Éigse jako nazwę festiwalu (co z irlandzkiego oznaczało „zbieranie poezji „), aby położyć silny nacisk na poezję w języku irlandzkim. Rozpoczęli bardzo skromnie od wystawy dwóch miejscowych malarzy, dwóch regionalnych wykładów historii i poezji.

Skromne, lokalne wydarzenie w kwietniowy weekend 1979 roku dziś urosło do rangi czwartego co do wielkości festiwalu sztuki w Irlandii.

Wizualna sztuka na dużą skalę, uliczny karnawał, wspieranie i promowanie sztuki, rzemiosła, teatru, rozrywki, literatury, muzyki i tańca to podstawowe założenia Carlow Arts Festival.

W bogatym programie Festiwalu przygotowanym na 2016 rok znajdą się m.in.:

Festival of Writing & Idea: W Borris House, w miejscowości Borris, odbędzie się „Festiwal Pisarstwa i Pomysłów” -org. Festival of Writing & Ideas, to międzynarodowej klasy festiwal, który gromadzi historyków, pisarzy, dziennikarzy, filmowców, poetów, reżyserów teatralnych, korespondentów wojennych, biografów, artystów i publicystów. Będą spotkania, odczyty, wieczory literackie.

Barges on the Barrow: Po ubiegłorocznym sukcesie Festiwal Sztuki w Carlow przygotował ponownie “Pływający Festiwal”! a w nim cztery barki wyruszą z Carlow w podróż do Borris. Przez 5 dni na barkach, w dół rzeki Barrow popłyną: pisarze, muzycy, fotografowie, artyści estrady, komicy, a nawet – mistrzowie kuchni! Barki będą się zatrzymywały w Carlow, Leighlinbridge, Bagenalstown, Goresbridge, Tinnahinch, Borris i wszędzie tam odbędzie się mini festiwal nad rzeką. Zespół takiej barki obiecuje uczestnikom nie tylko strawę dla ducha, ale i dla ciała.

The Big Weekender: W tym roku Festiwal powraca do swojego duchowego domu w zabytkowym Carlow College. Na placu Carlow College, na czas festiwalu stanie specjalnie zbudowany pawilon który będzie gospodarzem komedii, teatru, muzyki, cyrku, spektakli i koncertów.

Galerie sztuki na Dublin Street: Podczas trwania Carlow Arts Festival, w centrum miasta Carlow, na ulicy Dublin Street, pojawi się kilkanaście galerii sztuki.

Z pełnym programem można się zapoznać na oficjalnej stronie festiwalu: carlowartsfestival.com

Kilka zdjęć z ubiegłorocznego festiwalu:

Carlow Arts Festival Éigse 2015

[nggallery id=116]

11.06. Peony Day – Altamont Gardens

Dzień Piwonii w ogrodach Altamont Gardens.

Wielokrotnie nagradzany ekspert ogrodnictwa – Phil Havercroft zachęca aby urozmaicić swój ogród odrobiną koloru tych sezonowych kwiatów. Warsztaty, porady i możliwość zakupu wielu różnych rodzajów sadzonek piwonii. / Wstęp wolny.

Wpis na blogu: Altamont Gardens

12.06. Barrow Dragon Boat Regatta

W Carlow Town Park odbędą się tzw. “Regaty Smoczych Łodzi”. Każdy może przyjść i podziwiać lub nawet uczestniczyć w tym wyjątkowym spektaklu. Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie. Regaty są co roku organizowane przez stowarzyszenie Irish Dragon Boat Association i w tym roku odbędą się na rzece Barrow w Hrabstwie Carlow.

Oficjalna strona: www.dragonboat.ie

16.06. Bloomsday

Bloomsday (irl. Lá Bloom) to coroczne święto obchodzone 16 czerwca dla uczczenia irlandzkiego pisarza Jamesa Joyce’a i upamiętnienia jego twórczości, a przede wszystkim powieści Ulisses, której akcja w większości rozgrywa się 16 czerwca 1904 roku. Główne obchody święta odbywają się w Dublinie w Irlandii, miejscu akcji powieści.

Tego dnia odbywają się sympozja akademickie, inscenizacje i czytanie Ulissesa oraz wędrówki po pubach. Uczestnicy często ubierają się w kostiumy z początku XX wieku i wędrują po Dublinie ulicami, którymi chodził bohater powieści Bloom.

Nazwa Bloomsday pochodzi od nazwiska głównego bohatera powieści – Leopolda Blooma, a 16 czerwca był dniem, w którym Joyce po raz pierwszy umówił się na randkę ze swoją przyszłą żoną Norą.

Pierwszy Bloomsday miał miejsce w pięćdziesiątą rocznicę wydarzeń w powieści, w 1954 roku.

Podobne imprezy organizowane są od 1994 roku w Szombathely na Węgrzech, będącym fikcyjnym miejscem urodzenia ojca Blooma. Bloomsday odbywa się również w Filadelfii, Nowym Jorku i w kilku innych miastach Stanów Zjednoczonych i Brazylii oraz Europy i Australii.

25 – 26.06. Relay for Life

Relay For Life to inicjatywa wspólnot wspierających Fundację Irish Cancer Society i jej pracę mającą na celu wsparcie pacjentów i badań nad rakiem. Podczas eventu są pozyskiwane fundusze na ten cel.

Relay For Life jest to dwudziesto-cztero godzinny pieszy marsz społeczności która wspólnie świętuje, pamięta i walczy z rakiem.

Relay For Life Carlow 2016 odbędzie się w Duckett`s Grove w Hrabstwie Carlow. Rozpocznie się o godzinie 17:00 w sobotę 25 czerwca.

Oficjalna strona: www.relayforlifecarlow.ie

Wpis na blogu o Duckett`s Grove

25.06. – 02.07. Rose Week – Altamont Gardens

Tydzień Róży w ogrodach Altamont Gardens.

Bezpłatne warsztaty prowadzone przez John McNamara, hodowcę róż i eksperta odbędą się o 12.30 w sobotę 25 czerwca w murach ogrodowych w Altamont Plant Sales. Oprowadzanie po Altamont Gardens prze ogrodnika Paula Cutlera w środę 29 czerwca o godzinie 14:00, 3 euro wstęp. Ogrody otwarte każdego dnia.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *