Inistioge – “filmowa” wioska w Hrabstwie Kilkenny

 

Inistioge to piękna, historyczna wioska nad rzeką Nore w Hrabstwie Kilkenny. Jej szczególny charakter sprawił, że jest ona jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w południowo-wschodniej Irlandii od wielu dziesięcioleci. Nazywana jest nawet „Perłą południowo-wschodniej Irlandii”, a znajduje się dokładnie w połowie drogi między Kilkenny i New Ross.

Inistioge wybrano jako scenografię do dwóch dużych filmów: Widow’s Peak (Wdowy)(1994) i Circle of Friends (W kręgu przyjaciół)(1995). Oba filmy miały gwiazdorską obsadę (Minnie Driver, Mia Farrow, Chris O’Donnell, Adrian Dunbar i Joan Plymouth) i przyniosły sławę tej okolicy. Niedawno w 2013 r. nakręcono tutaj Romantic Road – niemiecką produkcję opartą na scenariuszu znanej współczesnej pisarki Cecelii Ahern.

Wioska położona nad rzeką, wśród pagórków, jest ulubionym, bardzo romantycznym miejscem wielu Irlandczyków, a Ci, którzy odkryją już raz to wyjątkowe miejsce, często tu powracają. Jest to mała wioska, z krętymi uliczkami, mnóstwem „małych domków” tzw. „Cottage” z małymi ogródkami, przyozdobionymi roślinami i figurkami. Niektóre z nich mają niezwykle oryginalnie ozdoby, jak np. kwietniki ze starych butów (dom na ulicy Poyntz Rd).

Inistioge sprawia wrażenie miejsca gdzie czas się zatrzymał i niewiele zmieniło się od pokoleń, a współczesny świat wydaje się być bardzo daleko.

W okolicy jest wiele atrakcji: można wybrać się na spacer nad brzegiem rzeki Nore, na której znajduje się 10-kondygnacyjny most z XVIII wieku. Na północnym brzegu rzeki znajduje się osiedle Woodstock, siedziba rodziny Tighe, jej bliskość od ponad 200 lat ma duży wpływ na rozwój wsi i okolic. Pozostałości Woodstock House przypominają raczej niechlubny okres irlandzkiej historii, kiedy podczas i po irlandzkiej wojnie domowej wiele świetnych starych domów zostało spalonych. Woodstock House jest wciąż w ruinie, ale ogrody z XIX wieku zostały przywrócone przez Radę Hrabstwa Kilkenny i są otwarte dla publiczności. Planuję ponownie przyjechać tutaj latem aby właśnie zobaczyć Ogrody Woodstock.

Najlepsze widoki na rzekę i dolinę są z Woodstock Estate, wysoko na wzgórzu nad wsią.

St. Mary’s to kościół w centrum wsi, którego część pochodzi z pozostałości klasztoru augustianów z XIII wieku. Ruiny XIV-wiecznego domu kupieckiego wychodzą na wysadzany drzewami plac gdzie jest mały park, w którym można usiąść i podziwiać okolicę. Na skale nad rzeką znajdują się pozostałości normańskiego motte i zamku Bailey.

A kiedy zmęczą nas wędrówki i zwiedzanie można zatrzymać się, zjeść i napić w jednej z restauracji/kawiarni ( m.in. Circle of Friends, The Otter Bar, Erdinger, Old Schoolhouse Cafe) lub w jednym z klimatycznych pubów (The Woodstock Arms, Lenihan’s i O’Donnell’s).

Wycieczka piesza po wiosce zajmie około 40 minut, a może godzinę bez pośpiechu.

Ja na mały posiłek wstąpiłam do Circle of Friends (nazwa pochodzi od nakręconego tutaj filmu Circle of Friends) która jest kawiarnią w dzień, a bistrem nocą, serwuje domowe jedzenie w przytulnych salach jadalnych w uroczym starym domu.

Oficjalna strona: www.inistioge.ie

 
Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *