Huntington Castle

Huntington Castle zwany również Clonegal Castle od nazwy miejscowości Clonegal, w hrabstwie Carlow, położony jest przy drodze między miastami Dublin i Wexford.

Zamek został zbudowany w 1400 roku jako twierdza dla rodziny Caviness, starego irlandzkiego klanu, w miejscu dawnego klasztoru. Pierwotnie Zamek był wykorzystywany do celów obronnych, jako garnizon ze względu na strategiczne położenie wsi Clonegal podczas Kampanii Cromwella w Irlandii.

Na początku XVII wieku, zamek Clonegal, okoliczne łąki bagienne i sady przeszły na własność sir Laurence’a Esmonde. Zamek w obecnej postaci swoją ozdobną architekturę zawdzięcza właśnie Pierwszemu Lordowi Esmonde, który w 1625 roku przebudował go zastępując wcześniejszą twierdzę, jego wnuk nazwał go „Huntington”.

Obecnie jest  otwarty dla publiczności, można go zwiedzać z przewodnikiem, którym zwykle jest ktoś z potomków rodu. Zamek nie jest duży ale piękny, wnętrza są ciekawe, pełne interesujących przedmiotów, o których  oprowadzający opowiada  rozmaite anegdotki np. przy spreparowanej czaszce krokodyla wspomina jedną  z ciotek,  która to mając 16-cie lat sama zabiła tego groźnego właściciela czaszki, a  winorośl pnąca się  po suficie oranżerii ma pochodzić  wprost ze szczepu podarowanego rodzinie przez Annę Boleyn.

W piwnicach zamkowych, w których dawniej znajdowały się skarbiec i zamkowa kuchnia, obecnie mieści się świątynia bogini  Izydy.

Huntington Castle zachwycił Stanleya Kubricka, który wybrał zamek jako miejsce dla swojej epopei, „Barry Lyndon”.

Zwiedzanie samego zamku trwa około pół godziny.

Można tu  też podziwiać  niezbyt duże, lecz piękne ogrody ze szpalerem pięćsetletnich drzew, są stawy rybne, jezioro, jest też szklarnia z egzotyczną roślinnością., ale tym co od razu przyciąga uwagę  zwiedzających ogrody Huntington są niezwykle wysokie palmy i piękne cyprysy.

Całą posiadłość można zwiedzać od maja do września w godzinach: 10:00 – 18:00

Są różne mity mówiące o tym że Huntington Zamek nawiedzany jest przez duchy, a są to m.in. duchy druidów, ich upiorne postacie ukazują się najczęściej w miejscu zwanym Yew Walk, gdzie znajduje się 600-letnie drzewo, jedno z niewielu ocalałych z czasów klasztoru,  jego  splecione gałęzie tworzą rodzaj tunelu – bramę do innego czasu. Jest  też ukazujący się w ogrodach, przy świetle księżyca,  duch pierwszej żony Pana Esmonde – kobieta, czesząc swoje długie włosy przy blasku księżyca, rozpacza bo jej mąż i syn poszli na wojnę. Jest też widmo żołnierza, który w czasie gdy siły Cromwela jechały na zamek, przebrał się w mundur wroga żeby zebrać informacje na temat jego planów, niestety kiedy wrócił ze zwiadu, towarzysze nie poznali go i zastrzelili przez kratę w drzwiach, w której to jego upiorna twarz ukazuje się do dziś. Są też, oczywiście duchy chodzące po korytarzach zamkowych, to duch Barbary św Lego oraz jej służki, duch biskupa Leslie Limerki, który często przebywał na zamku w XVIII wieku, biskup  nawiedza tzw. pokój z baldachimem, podobno nastraszył już niejednego gościa, który zatrzymał się tu na nocleg.

Nic więc dziwnego że Huntington Castle zyskał sławę jednego z najbardziej nawiedzonych zamków w Irlandii. Jest idealnym miejscem na spędzenie Hallowen, podczas którego organizowane są  tu imprezy zwane polowaniem na duchy 🙂

Jest to również idealne miejsce na specjalne okazje takie jak: śluby, chrzciny, koncerty, imprezy firmowe.

Zamek Huntington to interesujące miejsce, warte odwiedzenia nie tylko ze względu na panującą tu niepowtarzalną, magiczną  atmosferę. Jest to jeden z ciekawszych,  historycznych skarbów Irlandii, nie tylko hrabstwa Carlow.

Zapraszam na oficjalną stronę Huntington Castle.

no images were found

Please follow and like us:

Post Author: admin

4 thoughts on “Huntington Castle

  ~Dorota

  (2015-10-20 - 17:29)

  Będąc w Anglii najbardziej podobały mi się budynki z kamienia, u Ciebie widzę że w Irlandii jest podobnie. Piękne zdjęcia oddające klimat tych miejsc.

  ~Smiley Project

  (2016-02-11 - 11:24)

  Tyyyle rzeczy do zobaczenia na świecie a tak mało czasu ;( (i maniany)

  ~Ewa

  (2016-02-11 - 17:59)

  W dzieciństwie marzyłam o takim zamku, teraz weekend w nim by mi wystarczył 🙂

  ~Anna Dobrzynska

  (2016-02-12 - 14:43)

  średniowieczne zamczysko 🙂 wystarczy popatrzeć, żeby spodziewać się duchów w środku. Niesamowity klimat. A te pawie to już taka „wisienka na torcie”. …bałabym się tu spędzić nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *