Holy Family Church Askea Carlow

Dziś wybrałam się do najbliższego kościoła aby zobaczyć jak celebrowana jest tutaj Wielka Sobota. Najbliżej mojego miejsca zamieszkania znajduje się Holy Family Church Askea Carlow (czyli Kościół Świętej Rodziny).

Kościół został zbudowany w 1976 roku, w niepowtarzalnym stylu – ma on owalny kształt przypominający Arkę Noego.

Nie jestem za bardzo religijna, do kościoła chodzę dwa razy w roku – na Boże Narodzenie i Wielkanoc 🙂 W Polsce właśnie zawsze w Wielką Sobotę chodziłam zwykle przed południem z koszyczkiem ze święconką. Krótkie msze na których świecono pokarmy odbywały się przez cały dzień, tutaj takiego zwyczaju nie ma. Byłam w kościele przed południem (bez święconki 🙂) a kościół był całkowicie pusty.

Kościół jak widać w środku jest bardzo ładny i nowoczesny. Praktycznie jedyną oznaką że są Święta Wielkanocne są tutaj świąteczne stroiki oraz harmonogram odbywania się mszy, z którego wynika że w dniu dzisiejszym odbędzie się jedna msza o godzinie ósmej wieczorem. Jutro w Wielka Niedzielę można przyjść na msze poranne – na godzinę dziewiątą lub dziesiątą trzydzieści albo na msze o godzinie dwunastej w nocy 🙂 W Wielkanocny Poniedziałek na dziewiąta trzydzieści.

Please follow and like us:

3 myśli na temat “Holy Family Church Askea Carlow

 1. Zdięcia są bardzo fajne tylko nie podoba mi się ten ołtarz.Tak na prawdę to przypomina mi sale rozpraw w sądzie. Ale co kraj to obyczaj.

  1. Cały układ siedzeń i ołtarza został tak specjalnie zaprojektowany. Uzyskany efekt jest taki że Chrzcielnica i obszary tabernakulum równoważą się po obu stronach strefy ołtarzowej. W ten sposób wizualnie świetnie wyeksponowane jest podanie do dwóch sakramentów (chrztu i Eucharystii), czyli najważniejszych sakramentów w Kościele Świętej Rodziny.

 2. Zastanawiałam się – gdzie jest ołtarz?, czy to ta kamienna bryła na środku?
  Mnie to wnętrze przypomina salę konferencyjną polskiego Par-lamentu, tylko ekranu projekcyjnego brakuje.
  U nas też współczesne Koscioły podobnie wyglądają, czasem nawet z zewnątrz trudno poznać, że to
  Świątynia, ale zawsze ołtarz jest przy centralnej ścianie na wprost wejścia, a tu – pustka.
  Czy takie wnętrza sprzyjają modlitwie i zadumie?, jak dla mnie – nie, współczesne Kościoły zwiedzam, podobnie jak te pełne przepychu, barokowe, gotyckie, ale wolę drewniane wiejskie Kościółki, skromne, za to majace atmosferę tradycyjnej świątyni. Może znajdziesz taki w okolicy?

Dodaj komentarz