Haroldstown Dolmen

Kamienne dolmeny, megalityczne budowle będące dziedzictwem kulturowym Irlandii rozsiane są po całym kraju, nie brakuje ich też w hrabstwie Carlow. Pierwszym i najbardziej znanym jest Brownshill Dolmen o którym pisałam we wpisie: Brownshill Dolmen, drugi do którego dotarłam to Haroldstown Dolmen.

Haroldstown Dolmen jest usytuowany nad brzegiem rzeki Derren tuż przy moście Acuan, pomiędzy Tullow Road a Hacketstown Road (bardzo blisko Tullow Road przy R727). Dolmen stoi na gruntach prywatnych, ale nie ma problemu z bezpośrednim dostępem do niego.

Dolmen Haroldstown uważany jest za jeden z ciekawszych i dobrze zachowanych dolmenów w Irlandii. Składa się z dwóch masywnych, lekko nachylonych, nakładających się na siebie kamieni – capstones, które tworzą „dach”, większy z głazów ma prawie 4 metry długości, mniejszy około 3 metrów. Capstones wspierane są przez dziesięć pionowych kamieni. Komora dolmena ma 4 metry długości i 3 metry szerokości, jest dużo większa niż średnia komora takich budowli-grobowców , znawcy tematu twierdzą, że w XIX wieku, komora ta była wykorzystywana jako prowizoryczne mieszkanie.

Czym jest Dolmen i kto go zbudował? Różne były na ten temat hipotezy, zwyciężyła ta, że jest to megalityczny  grób z czasów prehistorycznych (między 4200 -2400 p.n.e), ustalono tak na podstawie badania licznych dolmenów w których często znajdowano ludzkie szczątki ułożone w sposób wskazujący na pochówek. O Haroldstown Dolmen istnieje legenda mówiąca że kamień, który tworzy dach dolmenu został tu rzucony przez Giganta, a odciśnięty ślad jego dłoni  wciąż można zobaczyć  na spodniej stronie kamiennego capstone.

Haroldstown Dolmen jest znany i równie  popularny  wśród społeczności fotograficznej w Irlandii jak Browneshill  – najbardziej okazały dolmen w Europie, posiadający największe zwieńczenie, ważące około 100 ton. Haroldstown  jest znacznie mniejszy, „zwykłemu” turyście trudniej tu trafić, nie ma, jak przy Brownshill dolmen, tablic z informacjami, nie ma specjalnego parkingu ani dolmen nie jest ogrodzony, można tu trafić przypadkiem, lub uzyskując informację od miejscowych.

[nggallery id=117]

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *