Hardymount Garden

Uwielbiam zwiedzać ogrody i je fotografować. Mogłabym spędzać w nich po kilka godzin, fotografując każdy detal, każdy kwiat i każdą roślinę z osobna.

Mam szczęście mieszkać w hrabstwie, które ma doskonałe warunki do rozwoju ogrodnictwa, sprzyjający klimat i słynie ze wspaniałych ogrodów. Mój najbardziej ulubiony ogród, jaki do tej pory odwiedziłam w hrabstwie Carlow to Delta Sensory Gardens. Na drugim miejscu jest Altamont Garden, ale to dlatego że zwiedzałam go bardzo wczesną wiosną, a nie latem gdy ogród jest w pełnym rozkwicie, co mam nadzieję nadrobić.

Najlepsza pora na zwiedzanie ogrodów to maj, czerwiec, lipiec i sierpień i w tym też okresie otwarty jest dla zwiedzających ogród Hardymount. O ogrodzie tym opowiadali mi moi irlandzcy znajomi wielokrotnie, podkreślając że jest to jeden z piękniejszych ogrodów prywatnych jakie można zobaczyć w hrabstwie Carlow.

Ogród otwarty dla zwiedzających jest od maja do sierpnia, w każdą niedzielę, święta bankowe Bank Holiday oraz podczas corocznego festiwalu Carlow Garden Festival.

Godziny otwarcia: 14:00 – 18:00. Wstęp do ogrodu jest płatny: 5 euro od osoby. Ta symboliczna opłata przekazywana jest na pomoc w badaniach nad rakiem. Na zwiedzanie ogrodu w większych grupach trzeba się wcześniej umówić. Ogród jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych i posiada parking.

Właścicielką i opiekunką Hardymount Garden jest pani Sheila Reeves Smyth. 89 letnia kobieta, która wszystkie prace w ogrodzie wykonuje nadal i robi to sama. Z tego właśnie znany jest ogród Hardymount.

“Witaj w moim ogrodzie”, mówi wywieszka na bramie głównej i już wiemy że jesteśmy w przyjaznym i przyjemnym miejscu.

W pierwszym wrażeniu ogród Hardymount przypomina od razu Altamont Gardens, choć jest od niego zdecydowanie mniejszy. Ma jednak podobny ale swój własny urok. Po wejściu widzimy otoczony murem ogród i dom z 1730 roku. Zwłaszcza dom jest dość podobny do domu w Altamont Gardens, na szczęście ten w Hardymount jest w dobrym stanie i jest zamieszkały przez właścicielkę i jej psa.

Tuż za bramą, przed domem rozpościera się ogromne drzewo – jest to jeden z największych hiszpańskich kasztanowców jakie można spotkać w Irlandii. Jeden z najwspanialszych przykładów kasztana jadalnego, mający ponad dwieście pięćdziesiąt lat.

Hardymount Garden obejmuje 3,5 hektarów, 1,5 ha obejmują trawniki i krzewy otoczone drzewami bukowymi i dębowymi, wśród nich w/w kasztanowiec.

Następnie mamy romantyczny dom, opleciony zwojami roślin i dzikich róż. Z tyłu domu znajduje się ogród zawierający niesamowitą ilość niezwykłych roślin i kwiatów we wszystkich barwach. Ilość kwiatów i kolorów jest oszałamiająca. Wszystko w pełnym rozkwicie.

Każda ścieżka w ogrodzie odkrywa coś nowego. Wśród roślin i kwiatów rozmieszczone są rzeźby, posągi i ławeczki. Jest też staw z liliami i rybami. Są drzewa owocowe, ogród warzywny, altanka oraz  letni domek.

Całość robi wspaniałe wrażenie. Pełen relaks i odpoczynek. Widać że jest to ogród prywatny, nieformalny, nieco dziki i nie jest tu wszystko wymyślnie zaprojektowane. Ogród Hardymount jest zadbany ale nie przesadnie wypielęgnowany.

Ogromny podziw dla 89-cio letniej właścicielki za pracę i wysiłek włożony w utrzymanie całego ogrodu.

Każdego roku Hardymount Garden bierze udział w Festiwalu Ogrodniczym Hrabstwa Carlow i jest bardzo chwalony przez ekspertów ogrodnictwa.

Bardzo się cieszę że miałam okazję odwiedzić ten ogród. Polecam i zapraszam na fotorelację.

Jak dojechać: Z Dublina – przez miasto Tullow na drogę Bunclody N81. Skręcić w prawo za stacją benzynową Topaz, na obrzeżach miasta. Skręcić w prawo na następnym skrzyżowaniu, Hardymount jest 550 metrów po prawej stronie.

GPS: 52.798787, -6,7612269

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *