Gdzie na Zakupy w Carlow? Dunnes, Penneys, Shaws i inni

Fala przedświątecznych zakupów w Irlandii zaczyna się na dobre 8 grudnia. 8 grudnia to w Kościele katolickim święto Niepokalanego Poczęcia, które stało się charakterystycznym punktem wyjścia do początku świętowania Bożego Narodzenia.

Zgodnie z kanonem 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego w tym dniu wierni mają obowiązek uczestniczyć w Eucharystii, jednak późniejszy dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zniósł ten obowiązek w dniach które nie są ustawowo wolne od pracy. Ostatnio 8 grudnia 2011 roku przypadał w niedzielę i dopiero w 2021 roku sytuacja taka się powtórzy. Kto ma więc taką potrzebę i możliwość może wziąć udział w Eucharystii ale nic też nie stoi na przeszkodzie by wyruszył na świąteczne zakupy.

W dawnych czasach, właśnie tego dnia podstawiano specjalne pociągi, które dowoziły tysiące Irlandczyków na wielkie zakupy do Dublina. Dzisiaj już nie trzeba dowozić ludzi na zakupy, bo sami mogą tam dojechać.

A gdzie dziś można udać się na świąteczne (i nie tylko) zakupy mieszkając w Carlow?

Wcale nie trzeba jechać do Dublina. Miasto Carlow bardzo rozwinęło się w ciągu ostatnich 10-15 lat, powstały nowe drogi wewnętrzne, osiedla mieszkaniowe i centra handlowe co radykalnie zmieniło oblicze miasta. W 1994 roku otwarto pierwsze duże centrum handlowe – Carlow Shopping Centre, a w 2003 roku centrum handlowe Fairgreen. Obydwa obiekty położone są niedaleko siebie. Jednak otwarcie Fairgreen Shopping spowodowało zamknięcie wielu sklepów na głównej ulicy handlowej w mieście czyli na Tullow Street. Do dziś smutnym widokiem na Tullow Street są opuszczone miejsca po dawnych sklepach, których nikt nowy dotąd nie wynajął.  Mimo wszystko Tullow Street nadal jest główną ulicą handlową miasta.

Gdzie na zakupy w Carlow? Oto lista największych, najbardziej znanych i najciekawszych miejsc:

Fairgreen Shopping Centre

Centrum handlowe Fairgreen powstało w październiku 2003 roku kosztem 50 mln € i jest jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów handlowych w całym hrabstwie Carlow. Obejmuje ponad 40 sklepów a także restauracje, bary i kino. Głównymi najemcami są Tesco, Argos, Next i Heatons.

Na dzień dzisiejszy w Fairgreen Shopping Centre mieszczą się m.in. następujące punkty i sklepy: River Island, a|wear, Jack & Jones, Planet Auto, Argos Extra, Omniplex Cinemas and GameStop, Jason Farrell Sports, Bramley’s “B2” Jewellers and Bosco’s Butchers.

Carlow Shopping Centre

Doskonały przykład mieszanki historii i nowoczesności. Carlow Shopping Centre powstało na miejscu dawnego „The Old Carlow Gaol” czyli Więzienia w Carlow. Wejście, które teraz prowadzi do centrum handlowego, pierwotnie było główną bramą więzienia. Więzienie zostało zamknięte w 1897 roku, a następnie przebudowane przez firmę Thomas`a Thompsona. Odnowione fragmenty dawnego więzienia nadal znajdują się w środku centrum handlowego. Carlow Shopping Centre zostało otwarte w kwietniu 1994 roku. Znajduje się na O`Kennedy Ave, w samym centrum miasta Carlow.

Na dzień dzisiejszy w Carlow Shopping Centre mieszczą się następujące punkty i sklepy: Sam McCauley Chemistry (bardzo duża i dobrze zaopatrzona apteka), Claires (sklep z biżuterią, akcesoriami do włosów), Alive & Well (sklep ze zdrową żywnością), TRAX (Music Store), Peter Mark (salon fryzjerski), Serena (Bellina Creations – odzież damska), Gelato (sycylijskie lody i ciastka), SuperValu (supermarket), Dolmen Jewellers (Jubliler), Nikiel Cafe, Planet Auto, Kino Omniplex.

Penneys

Primark to irlandzkie przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą detaliczną odzieży, należące do koncernu Associated British Foods. Na rodzimym rynku przedsiębiorstwo występuje pod nazwą Penneys. Pierwszy sklep Penneys został otwarty na Mary Street w Dublinie w 1969 roku przez Arthura St. John Ryana i dał początek dzisiejszemu imperium.

W 2015 roku sieć Primark liczyła ponad 270 sklepów w dziewięciu krajach Europy: w Wielkiej Brytanii (161), Irlandii (38), Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech i Portugalii, a także w Stanach Zjednoczonych. Latem 2016 roku planowane jest otwarcie pierwszego sklepu we Włoszech. Poza Irlandią marka funkcjonuje pod nazwą Primark z bardzo prozaicznego powodu, założyciel bał się procesu o prawa do nazwy z odzieżowym gigantem z Ameryki marką J.C Penney.

Penneys specjalizuje się w sprzedawaniu za bardzo niewielkie kwoty biżuterii i ubrań uszytych według najnowszych trendów. “Niesamowita moda, niesamowite ceny” – to hasło firmy której rzeczy uwielbiane są przez fanów mody na całym świecie.

Penneys w Carlow znajduje się w Hanover House na O’Kennedy Ave w samym centrum miasta. Jest to najchętniej odwiedzany sklep, a na ulicach Carlow co krok widać kogoś z torbą z Primark`a.

Dunnes

Dunnes to irlandzka sieć supermarketów założona w 1944 w Cork przez Bena Dunne Seniora zajmująca się sprzedażą żywności, odzieży i sprzętu AGD. Większość sklepów sieci Dunnes zlokalizowana jest w Irlandii oraz w Irlandii Północnej. Ponadto sieć posiada sklepy w Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii. Sposób prowadzenia działalności jest wzorowany na brytyjskiej sieci Marks and Spencer, w której supermarket jest zlokalizowany “pod jednym dachem” ze sklepem odzieżowym.

Najbardziej znaną marką firmy jest marka ‘St. Berndard’ (św. Bernard). W ostatnich latach można jednak zaobserwować zamianę marki “St. Bernard” na markę “Dunnes Stores” zwłaszcza wśród produktów odzieżowych.

Dunnes w Carlow znajduje się na Northern Relief Road, około 40 minut drogi z centrum miasta Carlow.

 Shaws

Shaws to duży dom towarowy, który został otwarty na Tullow Street w Carlow w roku 1949. Budynek został zburzony w 2005 roku, odbudowany kosztem 13 mln € i ponownie otwarty w sierpniu 2006 roku. Jest również dostępny z Bridewell Lane, ulicy która przylega do urzędu pocztowego.

Henry Shaw założył Shaws w 1864 roku, kiedy otworzył mały sklep w Mountmellick w hrabstwie Laois. Dziś firma działa w piętnastu lokalizacjach w całej Irlandii, zajmuje blisko 300.000 stóp kwadratowych powierzchni handlowej w centrach największych miast na tzw. “high street” i zapewnia zatrudnienie dla prawie 1000 osób. Sklepy Shaws oferują odzież i produkty wiodących marek, m.in. Dorothy Perkins, Clarks, Wonderbra, Esprit, Jack & Jones, Elizabeth Arden.

Haddens Shopping Centre

Centrum handlowe Haddens na Tullow street w samym centrum miasta Carlow. Jest to niewielkie ale nowoczesne centrum odzieżowe, odnowione po pożarze w 1980 roku.

Tullow Street

Główna ulica handlowa, w samym centrum miasta Carlow. Ulica ta jest integralną częścią historii i rozwoju miasta Carlow od 1824 roku. Duża liczba sklepikarzy pojawiała się i znikała w ciągu ostatnich stu lat. Na Tullow Street znajdują się najbardziej znane i popularne puby: Reddy`s of Carlow, Racey Byrnes, Teach dolmain, Tully`s Bar, Scraggs Alley. Tutaj znajduje się Biuro Informacji Turystycznej, Biblioteka Główna i Muzeum Hrabstwa Carlow, poza tym banki, apteki, kawiarnie, restauracje, salony fryzjerskie i mnóstwo mniejszych i większych sklepów.

Dublin Street

Druga główna ulica handlowa, w samym centrum miasta Carlow. Niedawno odnowiona i najbardziej reprezentacyjna, na której znajdują się galerie sztuki, sklepy, hotele, puby, kawiarnie i restauracje. Na Dublin Street także każdego roku w czerwcu odbywa się największy Festiwal Sztuki w hrabstwie Carlow – Carlow Arts Festiwal, tutaj też jest jego siedziba. Do ciekawych sklepów które warto odwiedzić na Dublin Street należą moim zdaniem: Fussy Galore (akcesoria i ubrania vintage i retro dla pań i panów, którzy preferują szyk dawnych czasów), Before & After (sklep z wyposażeniem wnętrz), Cigar Divan (firma która została założona w 1882 roku, sprzedają cygara, papierosy, wyroby tytoniowe. Są tylko dwa takie sklepy w Irlandii, drugi jest w Cork).

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *