“Follow me up to Carlow”

Miasto Carlow zostało upamiętnione w słynnej irlandzkiej pieśni ludowej.

“Follow me up to Carlow” jest to tradycyjny XVI -wieczny irlandzki rebel song, którego tytuł przetłumaczymy jako – RUSZAJCIE ZA MNĄ NA CARLOW !

Słowa napisał Patrick Joseph McCall (irlandzki poeta i songwriter urodzony w Dublinie). W oryginale “Follow Me Up to Carlow” to irlandzka pieśń świętująca klęskę 3000 angielskich żołnierzy w krwawej bitwie pod Glenmalure, w górach Wicklow w 1580 roku. Wysłano ich, aby schwytać Fiacha Mac Hugh O’Byne i rozbić jego oddziały. Pieść była najprawdopodobniej wykonywana przez piperów Fiacha MacHugh.

Poniżej wersja pieśni, która podoba mi się najbardziej.

(Powyższe zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.biostat.wustl.edu/~erich/music/songs/follow_me_up_to_carlow.html).

Autor Patrick Joseph McCall napisał także wiele innych utworów, w tym ” The Boys of Wexford “, ” Boolavogue “, “The Lowlands Low” i  ” Kelly the Boy from Killanne “.

Głównym celem tekstu pieśni “Follow Me Up to Carlow” było dostarczenie silnej mobilizacji do przyszłej walki. Słowa pieśni wzywają Irlandczyków do zaprzestania rozmyślania o przeszłości i do tego aby przestali obawiać się siły Brytyjczyków, gdyż mają lidera O’Byrne, który jest w stanie doprowadzić ich do zwycięstwa.

Dlatego refrenem piosenki jest krzyk Fiach`a właśnie słowa – “Follow Me Up to Carlow”. Pieśń jest ogólnym wezwaniem do broni, wezwaniem do buntu przeciwko panowaniu brytyjskiemu. McCall był nacjonalistą i lubił patrzeć na przeszłość Irlandii jako sposób na zapewnienie inspiracji dla nacjonalistów w XIX wieku do podjęcia działań, aby wyswobodzić się spod panowania brytyjskiego.

follow me up mini

Do dziś “Follow Me Up to Carlow” jest popularną piosenką, mającą swój nieodparty urok, hipnotyczną melodię i tekst o tajemniczej intrygującej sile mobilizacji.

Pieśń jest wykonywana przez wiele irlandzkich zespołów, szczególnie znane jest jej wykonanie przez zespół Planxty, który  nagrał ją na ich debiutancki album.

Pieśń można znaleźć na albumach celtyckiego zespołu rockowego “Young Dubliners.

Wykonują ją także tacy irlandzcy muzycy jak: Patrick “Paddy” Reilly irlandzki folk wokalista i gitarzysta, jeden z najbardziej znanych irlandzkich “balladeers”.

Polska wersja piosenki (“Do Carlow”) została nagrana przez zespół Mordewind i znajdują się na ich drugim albumie “Defaac’to”.

Poza tym piosenka została wykonana przez hiszpański zespół Los Stompers. Nagrał ją też na swoim albumie irlandzki punkowo – folkowy zespół Blood & Whiskey oraz Blood Axis – amerykański zespół neo-folkowy, i nawet rosyjski zespół folk / rock, opublikował przetłumaczoną wersję piosenki (“Все за мной на Карлоу”) na ich albumie “Два Ворона” (“Dwa Kruki”).

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *