Festiwal Sztuki – Carlow Arts Festival 2016

Hrabstwo Carlow było organizatorem pierwszego wielkiego, kulturalnego wydarzenia lata 2016 w Irlandii. Każdego roku – od czerwca do sierpnia, w wielu hrabstwach odbywają się podobne wydarzenia, czyli Arts Festiwal. Carlow Arts Festival czyli Festiwal Sztuk odbył się w tym roku po raz już trzydziesty siódmy, w dniach od 10 do 19 czerwca. Było to dziesięć dni nowatorskich wystaw, premierowych spektakli teatralnych, pokazów komedii i muzyki na żywo.

Festiwal ten ma na celu promocję kultury we wszystkich jej formach oraz wspieranie i promowanie rozwoju sztuki i rzemiosła, teatru, rozrywki, literatury, muzyki i tańca. Został założony w 1979 roku przez sześciu członków: Fr. Caoimhín O Neill, Pádraig Ó Snodaigh, Deirdre Brennan, Róiste Séamus, Mac Pairc, Seamus Murphy. Członkowie założyciele wybrali słowo Éigse jako nazwę festiwalu (co z irlandzkiego oznaczało „zbieranie poezji „), aby położyć silny nacisk na poezję w języku irlandzkim. Rozpoczęli bardzo skromnie od wystawy dwóch miejscowych malarzy, dwóch regionalnych wykładów historii i poezji. Skromne, lokalne wydarzenie w kwietniowy weekend 1979 roku dziś urosło do rangi czwartego co do wielkości festiwalu sztuki w Irlandii.

Spośród bogatego programu tegorocznego festiwalu wybrałam klika atrakcji w których wzięłam udział:

Na początek odwiedziłam VISUAL Centrum Sztuki Współczesnej. VISUAL Centre for Contemporary Art & The George Bernard Shaw Theatre to największa przestrzeń wystawiennicza dla współczesnej sztuki wizualnej w kraju. Zajmuje powierzchnię 3130 m², znajdują się tu m.in. cztery główne galerie, teatr, restauracja, bar, księgarnia oraz pomieszczenia warsztatowe. Centrum usytuowane jest w samym sercu miasta Carlow.

Będąc już któryś raz z rzędu w VISUAL muszę przyznać że polubiłam sztukę współczesną w takim wydaniu jak tutaj prezentowana, choć nadal większość dzieł wydaje mi się być dziwna i nie rozumiem ich przekazu.

Podczas Carlow Arts Festival 2016 w Centrum Sztuki Współczesnej VISUAL można było podziwiać następujące wystawy i instalacje – lokalnych, krajowych i międzynarodowych artystów.

Bardzo ważną częścią Carlow Arts Festival jest Annual Open Submission Exhibition and Art Prize. Jest to coroczna wystawa, która zajmuje centralne miejsce w programie sztuk wizualnych festiwalu. Wystawa ta jest jednym z prekursorów powstania VISUAL Centrum Sztuki Współczesnej, ponieważ mogli na niej zaistnieć nieznani wcześniej artyści, prezentując swoje prace obok tych, już uznanych artystów, sławnych nie tylko w Irlandii ale na całym świecie. W tym roku główna nagroda w wysokości 3000 € zostanie przyznana wśród przedstawionych prac uznanych za „najwybitniejsze dzieła w każdym medium” oraz druga nagroda w wysokości 1000 € dla najlepszej pracy absolwenta. Zwycięzcami w tym roku zostali artysta Alan Phelan i absolwentka Katie Watchorn.

Wszystkie prace tegorocznej Annual Open Submission Exhibition można obejrzeć w VISUAL Centre for Contemporary Art & The George Bernard Shaw Theatre oraz w Carlow College.

Następne wydarzenie w którym wzięłam udział podczas Carlow Arts Festival 2016 to The Big Weekender. W tym roku Festiwal powrócił do swojego duchowego domu w zabytkowym Carlow College. Carlow College znany lokalnie jako Saint Patrick’s College jest jedną z najstarszych placówek oświatowych w Irlandii.

Na placu przed Carlow College, na czas festiwalu stanął specjalnie zbudowany pawilon który stał się gospodarzem komedii, teatru, muzyki, cyrku, spektakli i koncertów. Pogoda wspaniale dopisała, było słonecznie i niezwykle ciepło jak na irlandzką pogodę.

W tym roku The Pure Thinking Group – czyli „Grupa Czyste Myślenie” w ramach festiwalu podjęła się „ożywienia” szarego, smutnego budynku Chóru w Carlow, znajdującego się na przeciwko Carlow College. Jest to już tradycją Carlow Arts Festival że grupa ta angażuje się w ten sposób w udział w festiwalu, a miasto zyskuję artystyczny wygląd. Rok temu odnowiony został budynek Poczty Głównej, a w tym budynek Chóru.

Barges on the Barrow to kolejne wydarzenie w którym wzięłam udział. Po ubiegłorocznym sukcesie Festiwal Sztuki w Carlow przygotował ponownie „Pływający Festiwal” a w nim cztery barki wyruszyły z Carlow w podróż do Borris. Przez 5 dni na barkach, w dół rzeki Barrow płynęli: pisarze, muzycy, fotografowie, artyści estrady, komicy, a nawet – mistrzowie kuchni! Barki zatrzymywały się w Carlow, Leighlinbridge, Bagenalstown, Goresbridge, Tinnahinch, Borris i wszędzie tam miał miejsce mini festiwal nad rzeką. Każdy zespół takiej barki dawał uczestnikom nie tylko strawę dla ducha, ale i dla ciała. Mnie udało się zobaczyć jedną z takich barek, z artystą Little John Nee (a.k.a) Sparkplug Callaghan na pokładzie.

To już drugi Carlow Arts Festiwal w którym miałam okazję uczestniczyć i tak jak i ubiegłoroczny tak i tegoroczny festiwal cechowała przede wszystkim wielka różnorodność prezentowanych dziedzin sztuki, mogli tu pokazać swoje prace  wszyscy lokalni artyści oraz międzynarodowi.

Z niecierpliwością będę czekać na Carlow Arts Festival 2017.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *