Dzień Żonkila w Irlandii – Daffodil Day 2018

Dziś Dzień Żonkila w Irlandii!

W tym roku, 23 marca, już po raz trzydziesty pierwszy został zorganizowany w Irlandii Dzień Żonkila czyli Daffodil Day.

Podczas Daffodil Day tysiące wolontariuszy w całej Irlandii sprzedają tzw. „szpilki – pinezki żonkile”, żywe kwiaty żonkile oraz gadżety z żonkilem: balony, kubki, misie. Wolontariuszy można spotkać na ulicach, w firmach oraz centrach handlowych. Każdy może wziąć udział i pomóc potrzebującym. Inicjatorem akcji jest organizacja charytatywna The Irish Cancer Society, która przez cały rok zbiera pieniądze dla poprawy życia osób dotkniętych chorobą nowotworową w Irlandii. Wpływy uzyskane podczas Daffodil Day w całości są przeznaczane dla finansowania prac Irish Cancer Society, która stara się zapewnić bezpłatne usługi i badania osobom żyjącym z rakiem.

Inicjatorem akcji w Hrabstwie Carlow, od 2011 roku, jest organizacja Cancer Support Centre Carlow, która działa we współpracy z Irish Cancer Society.

W tym roku w miasteczku Carlow spotkałam tylko trzy punkty, w których wolontariusze sprzedawali żonkile i inne gadżety związane z Daffodils Day. Zdecydowanie mniej wolontariuszy i gadżetów w tym roku w Carlow (nie było balonów, kubków ani misiów – maskotek). Za to żonkile kwitną już “we wszystkich” irlandzkich ogródkach, również i na moim podwórku. 

Dlaczego Żonkil?

Żonkile jako jedne z pierwszych wiosennych kwiatów, walczą z mrozem, śniegiem i wiatrem. Już w czasach starożytnych żonkil był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie, pewnie dlatego stał się dzisiaj symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. W tradycji chrześcijańskiej żonkil to symbol tryumfu poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią a zarazem kruchości i ulotności życia.

Marzec miesiącem Żonkili

Luty w Irlandii jest miesiącem przebiśniegów i organizowane są eventy tj. np. „Tydzień przebiśniegów” (wpis na blogu: Altamont Gardens „Snowdrop week” 2018).

Natomiast marzec jest miesiącem Żonkili. W dniach 23 – 25 marca odbędzie się “Weekend Żonkila” w Ogrodach Sensorycznych Delta w Hrabstwie Carlow. Ogrody Sensoryczne Delta, to miejsce, w którym każdego roku o tej porze zakwita prawdopodobnie największa ilość żonkili zasadzonych w jednym miejscu w kraju. Odwiedzający będą mogli podziwiać tu ponad 10.000 żonkili wielu odmian. Wstęp do ogrodów będzie kosztował 15 € od osoby, a wszystkie wpływy z Daffodil Weekend zostaną przekazane do EIST Carlow Cancer Support Group.

Dzień Żonkila – Daffodil Day – Carlow 2018 

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *