Dzień Żonkila w Irlandii – Daffodil Day 2018

 

Dziś Dzień Żonkila w Irlandii!

 

W tym roku, 23 marca, już po raz trzydziesty pierwszy został zorganizowany w Irlandii Dzień Żonkila czyli Daffodil Day.

Podczas Daffodil Day tysiące wolontariuszy w całej Irlandii sprzedają tzw. „szpilki – pinezki żonkile”, żywe kwiaty żonkile oraz gadżety z żonkilem: balony, kubki, misie. Wolontariuszy można spotkać na ulicach, w firmach oraz centrach handlowych. Każdy może wziąć udział i pomóc potrzebującym. Inicjatorem akcji jest organizacja charytatywna The Irish Cancer Society, która przez cały rok zbiera pieniądze dla poprawy życia osób dotkniętych chorobą nowotworową w Irlandii. Wpływy uzyskane podczas Daffodil Day w całości są przeznaczane dla finansowania prac Irish Cancer Society, która stara się zapewnić bezpłatne usługi i badania osobom żyjącym z rakiem.

Inicjatorem akcji w Hrabstwie Carlow, od 2011 roku, jest organizacja Cancer Support Centre Carlow, która działa we współpracy z Irish Cancer Society.

W tym roku w miasteczku Carlow spotkałam tylko trzy punkty, w których wolontariusze sprzedawali żonkile i inne gadżety związane z Daffodils Day. Zdecydowanie mniej wolontariuszy i gadżetów w tym roku w Carlow (nie było balonów, kubków ani misiów – maskotek). Za to żonkile kwitną już „we wszystkich” irlandzkich ogródkach, również i na moim podwórku. 

 

Dlaczego Żonkil?

Żonkile jako jedne z pierwszych wiosennych kwiatów, walczą z mrozem, śniegiem i wiatrem. Już w czasach starożytnych żonkil był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie, pewnie dlatego stał się dzisiaj symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. W tradycji chrześcijańskiej żonkil to symbol tryumfu poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią a zarazem kruchości i ulotności życia.

 

Marzec miesiącem Żonkili

Luty w Irlandii jest miesiącem przebiśniegów i organizowane są eventy tj. np. „Tydzień przebiśniegów” (wpis na blogu: Altamont Gardens „Snowdrop week” 2018).

Natomiast marzec jest miesiącem Żonkili. W dniach 23 – 25 marca odbędzie się „Weekend Żonkila” w Ogrodach Sensorycznych Delta w Hrabstwie Carlow. Ogrody Sensoryczne Delta, to miejsce, w którym każdego roku o tej porze zakwita prawdopodobnie największa ilość żonkili zasadzonych w jednym miejscu w kraju. Odwiedzający będą mogli podziwiać tu ponad 10.000 żonkili wielu odmian. Wstęp do ogrodów będzie kosztował 15 € od osoby, a wszystkie wpływy z Daffodil Weekend zostaną przekazane do EIST Carlow Cancer Support Group.

 

Dzień Żonkila – Daffodil Day – Carlow 2018 

 

 

 

Please follow and like us:

5 myśli na temat “Dzień Żonkila w Irlandii – Daffodil Day 2018

  1. Krótka, ale treściwa relacja + piękne zdjęcia.
    Polska uczestniczy w międzynarodowym programie „Pole Nadziei” realizowanym przez hospicja. Program ma początek w październiku każdego roku, kiedy masowo sadzi się żonkile – symbole nadziei. Wiosną kiedy kwiaty zakwitną są rozdawane w ulicznych kwestach, a pozyskane fundusze przeznaczane są na potrzeby lokalnych hospicjów. Jest to kampania mająca na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. Ponieważ w Polsce żonkile kwitną później niż w Irlandii więc i obchody są później – około 20 kwietnia – w różne dni w różnych rejonach kraju.
    Natomiast 19 kwietnia obchodzona jest Akcja Żonkile – Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu i Powstania w Getcie Warszawskim. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci dzięki Markowi Edelmanowi (ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim), który co roku, w rocznicę powstania składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żonkili. Akcja „Żonkile” ma na celu propagowanie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Do akcji Żonkile włącza się wiele organizacji społecznych, samorządów, uczelni i szkół w całej Polsce.

  2. Uwielbiam żonkile ! <3 Są dla mnie drugimi po przebiśniegach kwiatami zwiastującymi wiosnę <3
    Fajnie wiedzieć, że istnieje coś takiego jak Dzień Żonkila 🙂 zawsze to jakaś nowinka dla mnie 🙂

  3. Żonkile kojarzą mi się z wiosną i walką, bo jako pierwsze kwiaty muszą walczyć ze zmiennym warunkami. Przyznam szczerze, że nie wiedziałam o takim dniu

Dodaj komentarz