Dwanaście sposobów na spędzenie Dnia Świętego Patryka

Happy St. Patrick`s Day

Zbliża się dzień najbardziej znanego i lubianego irlandzkiego święta. To Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii, przypadający w dniu 17 marca. Jest to jedno z najpopularniejszych irlandzkich świąt uznanych i obchodzonych na całym świecie. Święto zostało ustanowione ku czci misjonarza i biskupa, który krzewił wiarę chrześcijańską w Irlandii i który zmarł właśnie 17 marca, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.

Dzień Świętego Patryka w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat jest dniem wolnym od pracy. Na całym świecie, wszędzie tam gdzie mieszkają Irlandczycy i osoby irlandzkiego pochodzenia, 17 marca odbywają się koncerty i parady, ulicami miast przechodzą barwne korowody, w których kolorem dominującym jest zieleń – narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do symbolu Świętego Patryka – trójlistnej koniczyny i trawiastego krajobrazu wyspy, która jest zielona przez cały rok.

Więcej o Świętym Patryku przeczytasz na blogu tutaj: Dzień Świętego Patryka

Jest takie powiedzenie mówiące że w Dniu Świętego Patryka „wszyscy jesteśmy Irlandczykami” więc dziś proponuję kilka sposobów na spędzenie tego wyjątkowego święta, które sprawią, że poczujemy się tego dnia bardziej irlandzcy i uda nam się poczuć magiczną atmosferę Szmaragdowej Wyspy.

Happy St. Patrick`s Day

12 sposobów na spędzenie Dnia Świętego Patryka

1. The Quiet Man

Z kuflem Guinness`a lub kieliszkiem Jamesona usiąść i obejrzeć The Quiet Man („Spokojny człowiek”) – najlepszy amerykański film o Irlandii jaki kiedykolwiek powstał. Film z 1952 roku w reżyserii Johna Forda. Sean Thornton (John Wayne) powraca ze Stanów do rodzinnej Innisfree w Irlandii. Zakochuje się w pięknej, lecz ubogiej Mary Kate Dannaher (Maureen O’Hara), czemu sprzeciwia się jej brat. Nie jest to jednak jedyny problem Thorntona, który nie rozumie irlandzkich uprzedzeń Mary, a na dodatek skrywa tajemnicę z przeszłości której bardzo nie chce ujawniać.

2. How The Irish Saved Civilization

Przeczytać książkę Thomasa Cahilla pt. How The Irish Saved Civilization. The Untold Story Of Irelands Heroic Role From The Fall Of Rome To The Rise Of Medieval Europe („Jak Irlandczycy uratowali cywilizację. Nieznana historia heroicznej roli Irlandii w dziejach Europy po upadku Cesarstwa Rzymskiego”) – idealne wprowadzenie do niesamowitego wpływu Irlandczyków na całym świecie. W książce znajdziemy fragmenty literatury staroirlandzkiej, opis życia i działalności św. Patryka oraz Wyznania i jego autobiografię.

3. Riverdance i Lord of the Dance

Posłuchać i obejrzeć Riverdance i Lord of the Dance – dwa największe i najpopularniejsze widowiska wokalno-taneczne oparte na tradycji i kulturze irlandzkiej, wykorzystujące liczne elementy kultury celtyckiej: ludowe tańce (step irlandzki, slip jig i inne), piosenki, podania, mity i legendy, stroje, zabawy. Obydwa przedstawienia zaliczane są do jednych z największych darów kulturalnych Irlandii dla świata. Taniec i muzyka opowiada historię narodu irlandzkiego.

4. Parada z okazji Dnia Świętego Patryka

Wziąć udział w paradzie, która jest głównym elementem obchodów rocznicy śmierci Świętego Patryka. Ciągnący przez wyznaczone ulice wielu miast wielobarwny korowód tancerzy, muzyków, orkiestr, strażaków, wojskowych, reprezentantów różnych szkół, grup teatralnych oraz wszelakiej maści przebierańców jest podziwiany przez tłumy mieszkańców i turystów z zielonymi motywami w swoim ubiorze. Największa na świecie parada przechodzi ulicami Nowego Jorku, a w Irlandii organizuje się je w każdym, nawet malutkim miasteczku.

5. Pub z tradycyjną irlandzką muzyką na żywo

Wybrać się do pubu z tradycyjną irlandzką muzyką na żywo i zanurzyć się w niepowtarzalnej atmosferze. Irlandzkie puby to bardzo klimatyczne miejsca, w których panuje sympatyczna, swojska atmosfera. Na ten specyficzny klimat irlandzkich pubów wpływa wystrój i kolorystyka lokali, ale najbardziej chyba to, że ludzie przychodzą tu nie tylko coś zjeść, napić się piwa, ale zrelaksować się, porozmawiać, pośmiać się, po prostu – pobyć ze sobą. Ci, którzy w dniu Świętego Patryka chcą poczuć się Irlandczykami, powinni w ten jeden dzień w roku zakosztować ciemnego Guinnesa, bo ponoć tylko to piwo, mocne i wyraziste, oddaje charakter święta, toast innym się nie liczy.

6. William Butler Yeats

Przeczytać kilka wierszy napisanych przez Williama Butlera Yeatsa, wybitnego i znanego na całym świecie irlandzkiego poetę, dramaturga i filozofa, a także czołowego twórcę i działacza literackiego Odrodzenia Irlandzkiego. Motywy swych utworów czerpał m.in. z wczesnośredniowiecznej literatury irlandzkiej i folkloru. Został laureatem literackiej Nagrody Nobla w 1923 roku. Szczególnie polecane wiersze to „The Song of Wandering Aengus” lub „Wielkanoc 1916 roku”.

7. Irlandzkie śniadanie i tradycyjny irlandzki gulasz

Zaserwować sobie tradycyjne irlandzkie śniadanie, czyli smażone kiełbaski wieprzowe (sausages), smażone plastry bekonu (rashers), jajko sadzone lub jajecznica, white pudding (rodzaj białej kaszanki) lub black pudding (rodzaj czarnej kaszanki), pieczony pomidor, hash brown (odpowiednik polskiego placka ziemniaczanego smażony na głębokim tłuszczu), fasolka w sosie pomidorowym, smażone pieczarki. Kto powiedział, że Irlandczycy jadają je tylko w porze śniadaniowej? Oprócz śniadania można przygotować tradycyjny irlandzki gulasz lub peklowaną wołowinę z kapustą. A na deser obowiązkowo babeczki, z dodatkiem ciemnego piwa i zielonym akcentem koniczynki. Guinness, gulasz lub peklowana wołowina i kapusta sprawią, że poczujemy się najedzeni iście po irlandzku w ten szczególny dzień.

8. Msza święta

Uczestniczyć we Mszy świętej z okazji dnia Świętego Patryka. Z uwagi na religijny charakter święta, przed właściwymi obchodami (paradami) wielu ludzi uczestniczy we Mszy świętej, tradycyjnie ofiarowanej w intencji misjonarzy całego świata. Dzień Świętego Patryka to czas szczególnej pamięci o misjonarzach rozsianych po całym świecie.

9. The Great Hunger

Przeczytać The Great Hunger („Wielki głód”) Cecil Woodham Smith. Brytyjska historyk i biograf, Cecil Woodham Smith w swojej książce opisuje najbardziej przerażające wydarzenie ery wiktoriańskiej – „wielki głód” 1840 roku, podczas którego zginęło ponad milion ludzi i wiele milionów wyjechało na emigrację do Ameryki. Dzięki tej książce można zrozumieć lepiej życie przodków obecnych Irlandczyków. Poruszająca książka, wyjaśniająca wiele na temat współczesnej Irlandii.

10. hurling i futbol gaelicki 

Obejrzeć hurling lub futbol gaelicki. Poza paradami, koncertami, noszeniem zielonych ubrań i wypiciem Guinness`a w pubie, Dzień Świętego Patryka to także okazja do pokazów tradycyjnych sportów Irlandii takich jak hurlingu (gra zespołowa z użyciem piłki i kija, zbliżona do hokeja) oraz futbolu gaelickiego (miks rugby z koszykówką i piłką nożną).

11. wycieczka szlakiem Świętego Patryka

Wybrać się na wycieczkę szlakiem Świętego Patryka. Polskie Biuro Podróży w Irlandii PENDRAGON TOURS organizuje wycieczkę szlakiem Świętego Patryka – zwiedzanie miejsc tradycyjnie związanych z jego życiem. Program tej jednodniowej wycieczki pozwala połączyć doświadczenia estetyczne i duchowe. Odwiedzimy brzegi zatoki Strangford, gdzie św. Patryk znalazł się po swoim dobrowolnym powrocie do Irlandii, kraju w którym spędził wcześniej pod przymusem lata jako niewolnik. Zobaczymy górę Slieve Patrick, na której stoi ogromna figura świętego i znajdują się brązowe tablice przedstawiające sceny z jego życia. Odwiedzimy grób świętego w Downpatrick i katedrę w Armagh, gdzie założył pierwsze biskupstwo w Irlandii i gdzie nadal rezydują jego następcy. Na wzgórzu Slane, gdzie patron Irlandii rzucił wyzwanie pogańskim druidom, rozpalając ogień wielkanocny, będziemy mogli spojrzeć w kierunku wzgórza Tara, z którego ogień ten dostrzegł król Lóegaire mac Néill. Szczegóły i rezerwacja wycieczki tutaj: KLIK

12. czterolistna koniczyna i Leprechaun

Wybrać się na poszukiwania czterolistnej koniczyny lub skrzata – Leprechauna 🙂 Znalezienie czterolistnej koniczyny w dniu Świętego Patryka ma spowodować zwielokrotnienie naszego szczęścia, warto więc wybrać się na jej poszukiwania. Tajemnicze Leprechauny trudno spotkać, bo jak mówi legenda są samotnikami, mieszkającymi w odległych miejscach gdzie zajmują się wyrobem butów. Nazwa leprechaun znaczy dosłownie „szewc”. Na jego ślad może nas naprowadzić odgłos rytmicznego uderzania szewskiego młotka, jeżeli akurat pracuje. Leprechauny znają miejsca, w których zakopane są skarby (mogą to być gliniane naczynia pełne złota!). Jeżeli jeden ze skrzatów  zostanie złapany to zdradzi to miejsce, ale kosztowności nie odda zbyt łatwo, skąd wzięło się powiedzenie, że skarb leprechauna leży „po drugiej stronie tęczy” (czyli jest nie do zdobycia).

Happy St. Patrick`s Day

Czy macie jakieś inne pomysły, w jaki sposób można uczcić Dzień Świętego Patryka?

Please follow and like us:

Post Author: admin

19 thoughts on “Dwanaście sposobów na spędzenie Dnia Świętego Patryka

  ~jogosfera

  (2016-03-14 - 10:28)

  Bardzo dużo możliwości 🙂

  ~mygorgeouslife

  (2016-03-14 - 11:17)

  Najbardziej zainteresował mnie film „The Quiet Man”. A to święto bardzo dobrze mi się kojarzy ze szkolnymi czasami, kiedy dość hucznie obchodziliśmy je w szkole językowej;) Fajne pomysły:)

  ~mirabel

  (2016-03-14 - 11:38)

  Ha! Wybieram się do baru w ten czwartek, ale zdecydowanie nie na Guinnessa. Jednakże świętować będę godnie 😀

  ~Mara

  (2016-03-14 - 11:59)

  Faktycznie, to już za moment 😀
  Całkowicie zapomniałam 😉
  I jak będzie u mnie? Z pewnością pub,muzyka i piwo 🙂

  ~literattka

  (2016-03-14 - 12:19)

  Dzień ten kojarzy mi się tylko i wyłącznie z czasami liceum. Jakoś w późniejszych momentach życia nie dane było mi świętować. Pewnie dlatego, że w Polsce tego święta praktycznie nie ma. (Wiem, że obchodzi się je w niektórych irlandzkich pubach, ale nie jest to jakoś szczególnie przez nas Polaków przyjęte). Może kiedyś wybiorę się na typową irlandzką paradę. Zobaczymy.

  ~Lapis Lazuli

  (2016-03-14 - 13:53)

  Książka z pktu nr 2 brzmi interesująco 🙂 Jeśli chodzi o irlandzką kulturę, to bardzo lubię U2 i Eoina Colfera 😉

  ~Smiley Project

  (2016-03-14 - 13:53)

  Wiele słyszałam o tym święcie 🙂 Chętnie bym kiedyś skorzystała z okazji, aby się pobawić 🙂

  ~Emilka

  (2016-03-14 - 17:32)

  Chyba zdecyduję się na szukanie koniczyny, chociaż wątpię, żeby udało mi się tego dokonać w tej pogodzie. Jak to mówią „Nigdy nie mów nigdy”, a chociaż piesek będzie szczęśliwy ze spaceru 🙂

  ~Witek

  (2016-03-14 - 17:45)

  Ciekawe zestawienie. Szczególnie dziękuję za przypomnieniu hurlingu. Ogladałem go lata temu i byłem zafascynowany. Czas na powtórkę

  ~Małgorzata B.

  (2016-03-14 - 19:21)

  Nie jest to bardzo popularne święto u nas. Jedynie moje dziecko w angielskojęzycznym przedszkolu obchodzi je regularnie. Zawsze muszę na szybko kupować coś zielonego 😀

  ~Nianio born to be wild

  (2016-03-14 - 19:25)

  Sporo możliwości ja wybieram piwo w doborowym towarzystwie w irlandzkim pubie

  ~MadameBonheur

  (2016-03-14 - 19:33)

  Bardzo spodobało mi się cytowane powiedzenie:” …w Dniu Świętego Patryka wszyscy jesteśmy Irlandczykami” 🙂 A na poważnie to bardzo ciekawy artykuł. Pozostaje tylko czekać na 17 marca i świętować 🙂

   Gosia (MyCarlow)

   (2016-03-16 - 12:47)

   Dziękuję 🙂 Ciekawa jestem czy kiedyś Polacy będą w tak uroczysty sposób świętować dzień śmierci Jana Pawła II jak Irlandczycy Św. Patryka.

  Jak zwykle mnóstwo interesujących propozycji nam przedstawiasz. 🙂 Zdarza mi się spędzać ten dzień w pubie, kiedy wokół mnóstwo radosnych ludzi i wszechobecna zieleń. 🙂

  Kilka razy zdarzyło mi się świętować Dzień Św. Patryka:) na różne sposoby, ale podałaś w swoim wpisie kilka, których jeszcze nie próbowałam. Pozdrawiam!

  ~Agnieszka Wieczorek

  (2016-03-15 - 18:22)

  Lubię takie święta, które obchodzone są na szeroką skalę. Te wszystkie tradycje, to jest super! Chciałabym kiedyś wziąć udział w paradzie z okazji Święta Św. Patryka 🙂

  ~justa

  (2016-03-16 - 12:42)

  u mnie irish coffee i romansidła nory roberts dziejące się w irlandii 😀

  ~Kasia Choma

  (2016-03-16 - 12:48)

  Ja najchętniej wzięłabym udział w paradzie, ponieważ nigdy nie miałam okazji, a dzieci pewnie by były zachwycone 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *