Duckett’s Grove

Niesamowite miejsce, robi ogromne wrażenie, gorąco polecam odwiedzenie Duckett`s Grove 🙂 Zgadzam się w 100% ze stwierdzeniem iż jest to najbardziej fotogeniczna atrakcja w hrabstwie Carlow!

Duckett`s Grove to ruiny domu rodziny Duckett, powstałego w XVIII, XIX i na początku XX wieku,  zbudowanego na działce 12.000 akrów (49 km2!) należącej do rodziny. Jest to jeden z najwspanialszych przykładów architektury gotyckiej, jego liczne, ocalałe wieże i wieżyczki widoczne są z daleka i  tworzą bardzo romantyczny profil, co właśnie czyni go jednym z najbardziej fotogenicznych zabytkowych budynków w hrabstwie.

Duckett`s Grove jest położony w spokojnej wiejskiej okolicy na Palatynie, kilka mil od Carlow,  poza Hacketstown i Baltinglass Road.

Trudno znaleźć jakieś konkretne, udokumentowane  informacje o tym zamku, przypuszcza się, że jego historia zaczęła się od niejakiego  Thomasa Ducketta, który przybył z Grayrigg w Westmoreland i kupił tu ziemię w 1695 roku, a potem jego następcy pomnażali majątek rodzinny i rozbudowywali domostwo.

Wielu architektów zajmowało się przez te 300 lat rozbudową domostwa, jednym z nich był Thomas Alfred Cobden, który projektował wcześniej Kościoły, budynki użyteczności publicznej i inne budowle w rozmaitych stylach i to on, prawdopodobnie na życzenie klienta, zaprojektował liczne wieżyczki, blanki, łuki i nisze, okna z  wykuszami, a jako dekoracje umieścił liczne popiersia, urny i rzeźby, niektóre z nich na ścianach budynku, niektóre wolnostojące, wydaje się, że są tu wszystkie dostępne wówczas motywy dekoracyjne.

Dalsze prace zostały przeprowadzone w 1840 roku przez innego architekta, który z kolei zaprojektował ogromne bramy granitowe jako wejście do posiadłości, a kolejni projektanci dodawali kolejne  wieże, kolumny, posągi rozsiane po całym terenie, wykute w kamieniu, odlane z brązu, o różnorodnej tematyce, poczynając od królewskiego lwa i jednorożca do gryfów, centurionów, czy groteskowych głów zdobionych wężami.

Wspaniała brama wjazdowa do Duckett’s Grove. Herb rodziny Duckett znajduje się bezpośrednio nad głównym łukiem bramy.

Wspaniała jest także główna wieża Duckett`s Grove.

To wszystko sprawiło, że powstała budowla o bajkowym, fantastycznym klimacie, na dodatek otoczona pięknymi ogrodami, pełnymi rozmaitych gatunków drzew, kwitnących krzewów, bylin i kwiatów, także egzotycznych.

Niestety, XX wiek okazał się bardzo niełaskawy dla posiadłości, w kwietniu 1933 roku wybuchł tu, z nieznanych przyczyn,  pożar, który w znacznej mierze zniszczył zabudowania, a i kolejni właściciele i zarządcy nieruchomości znacznie je uszczuplili rozbierając wiele budynków, ale i to co pozostało jest imponujące!

We wrześniu 2005 roku Rada Hrabstwa Carlow nabyła nieruchomość i rozpoczęły się prace zabezpieczające to co pozostało, aby można było udostępnić teren do użytku publicznego i stworzyć z niego jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu.

Duckett`s Grove powinni odwiedzić nie tylko miłośnicy historii, pięknych ogrodów, ale też – zjawisk paranormalnych, obiekt ten jest wymieniany wśród “najbardziej nawiedzonych” domów i zamków Irlandii. Może komuś uda się spotkać Banshee?, podobno nawiedza ona dom Duckett`s Grove, wg legendy ta kobieta-duch  to  “opiekunka rodziny”, ale też zwiastująca swoim zawodzeniem śmierć,  często opisywana jako ubrana w białe lub szare szaty, rozczesująca grzebieniem długie, jasne włosy, choć , UWAGA!  – niektóre legendy irlandzkie mówią, że może pojawić się pod dowolną postacią, także odrażającej wiedzmy, lub jakiegoś zwierzaka, czy ptaka.

Nie trafiłam na ślad Banshee w Duckett`s Grove, pewnie to zdarza się tylko “wybranym”, a może już tylko  “łowcom duchów” 🙂

Przy Duckett`s Grove jest duży parking dla samochodów i autokarów, toalety, przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Herbaciarnia czyli Tea Room.

Dojazd: z Castledermot drogą R418 do Tullow na 6 km.  skręcić w prawo na  skrzyżowaniu (tablica informacyjna wskaże kierunek); z Carlow drogą R726 Hacketstown  10 km do Killerig Cross Roads, następnie skręcić w lewo na skrzyżowaniu kierować się  na R418  –  2,5 km, skręcić w lewo (tablica inf, wskaże metę podróży).

Zamek można zwiedzać od kwietnia do października: codziennie od 10 do 17:30, reszta roku codziennie od 10 rano do 16 po południu, wstęp wolny.

[nggallery id=85]

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *