Delta Sensory Gardens

Niezwykłe miejsce, nigdy wcześniej nie byłam w tego typu ogrodach jakimi są Delta Sensory Gardens czyli Ogrody Sensoryczne Delty. Muszę przyznać że byłam zafascynowana, spędziłam tam około 4 godziny cały czas spacerując i robiąc zdjęcia 🙂 a przechodzenie, odkrywanie i zwiedzanie każdej kolejnej części ogrodów wywoływało u mnie okrzyk “wow” 🙂

Przepiękne miejsce, słusznie nazywane “An Oasis of Peace and Tranquility” (Oazą spokoju i ciszy), każdemu polecam odwiedzić Ogrody Delta, na pewno nie będziecie żałowali.

Delta Sensory Garden znajdują się w Strawhall Estate, półtora kilometra od centrum miasta Carlow i można je zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00.

Ogrody Sensoryczne Delta zostały oficjalnie otwarte w maju 2007 roku, obejmują obszar 2,5 ha i składają się z 16-stu połączonych ze sobą ogrodów przez które mogą spacerować odwiedzający. Są to pierwsze tego typu ogrody w Irlandii, ich oryginalność bierze się stąd, że łączą atrakcyjność obiektu turystycznego z korzyściami terapeutycznymi.

Przed wejściem znajduję się bardzo oryginalna fontanna, o nazwie “Thistle Fountain” – thistle to oset 🙂 Po zakupieniu biletów możemy cieszyć się widokiem tryskającej fontanny 🙂 (koszt biletu to 5 euro).

Rozpoczynamy spacer i zwiedzanie ogrodów Delta alejką o nazwie “The Celtic Walk”. Jest tu tablica z mapą na której zaznaczone są wszystkie ogrody oraz centra ogrodnicze w hrabstwie Carlow.

Poszczególne części ogrodów Delty można zwiedzać w dowolnej kolejności, Ja zaczęłam od “Circle of Life Garden” (“Krąg życia”). Jest to ogród stworzony przez wielokrotnie nagradzaną złotą medalistkę w ogrodnictwie Elme Fenton. Ogród który zachęca do spotkań, rozmów oraz aby usiąść i odpocząć. Znajduje się w nim rzeźba “Tańczące pręty” wykonana z ręcznie dmuchanego szkła.

Następna część to “Patio Garden” czyli dziedziniec dekoracyjny, ozdobiony roślinami, nowoczesnymi rzeźbami i fontanną.

Widoczna z daleka, wyróżniająca się i oryginalna część Delta Sensory Gardens czyli “Ogród na dachu” o nazwie właśnie “Roof Garden”.

Do każdej kolejnej część ogrodu przechodzimy przepięknymi alejkami.

Ogród o nazwie “Hubei Garden” – niestety nie wiem jak tą nazwę przetłumaczyć 🙂 ale ogród ten to taka “nowoczesna łąka”.

Następnie jedna z najpiękniejszych moim zdaniem część ogrodów Delty czyli “Five Senses Garden” (“Ogród Pięciu Zmysłów”), cudowny, przepiękne kolory. Ogród który został zaprojektowany przez Rachel Doyle z Centrum Ogrodniczego Arboretum. Drewniany most stanowi wejście do ogrodu z dwóch stron. Jest dużo warzyw, owoców i ziół i są one dostępne do spróbowania dla odwiedzających. Jednakże najbardziej oszałamiającą cechą tego ogrodu jest Kugal – jedna tona różowego marmuru pływającego na poduszce wody (największa tego typu w Irlandii).

I przechodzimy do kolejnej części o nazwie “Peace Garden” – prawdziwa “Oaza spokoju” 🙂 w centralnej część oczko wodne, złota i srebrna kula oraz motyw sowy.

Ogród którego byłam chyba najbardziej ciekawa to „Sculpture Garden” (sculpture to rzeźba) ponieważ najczęściej tą właśnie część Delta Sensory Gardens widziałam na zdjęciach w internecie, chciałam skonfrontować swoje wrażenia z  rzeczywistością. Abstrakcyjne rzeźby rzeczywiście robią wrażenie,  można puścić wodze fantazji zastanawiając się nad ich znaczeniem. I to zapewne było ideą ich twórców, bo już samo wejście do tej części ogrodu zdominowane jest przez dwie rzeźby wapienne których organiczne kształty przypominają Ying i Yang.

Kolejny świetny pomysł to zaaranżowanie ogrodu w stylu “Games Gardens” czyli “Ogród Gier”. Jest w nim gigantyczna szachownica, stoły do gier, trawnik do gry w bule i krykiet, letni domek i stoły piknikowe.

“Mediterranean Garden” to “Ogród śródziemnomorski”, obsadzony egzotycznymi roślinami, na końcu ogrodu znajduje się  “funkcja wody” zamontowana w ścianie wapienia, woda wypływa z otworów dyszy ze stali nierdzewnej i znika w brukowanym korycie.

“Willow Garden”, ta część ogrodów Delty jest najczęściej wybierana do zdjęć ślubnych.

“Formal Rose Garden” czyli “Ogród Różany” to rodzaj ogrodu, który zawsze jest wielką atrakcją, przez cały sezon kwitnienia.  W samym środku ogrodu jest pierścień (podobny do zegara słonecznego) – jest to również fontanna.

“Stolen Child Garden” – ten ogród jest przykładem nowego podejścia do ogrodnictwa, pełen bujnych krzewów, a właściwie “zwykłych” chwastów, dzikich roślin ale skomponowanych tak, że robią wrażenie subtelnych, a nawet pięknych roślin. W ogrodzie tym można też zobaczyć unikalną rzeźbę śpiącego Mnicha Drzew.

“Pavilion Garden”

“Iris O`Brien Health and Wellness Garden” – projektant Paul Martin stworzył bardzo oryginalny i niesamowity ogród.

“Water Woodland Garden” to niesamowity ogród, który składa się ze stawu z żywymi rybami, mostu oraz z wodospadu. Jest to pierwszy w Carlow wodospad całkowicie dostępny dla turystów, można podejść zanurzyć ręce w wodzie, obejść wokół wodospadu.

Alpine Mint Blush – piękna, oryginalna roślina która przykuła moją uwagę.

Po zakończeniu zwiedzania, można udać się do restauracji – kawiarni Delta Centrum, zjeść coś, wypić a nawet zakupić produkty wyprodukowane przez Delta Centrum.

Gdybyście mieli możliwość wybrania jednej z części ogrodów Delty i przeniesienia jej do własnego ogrodu 🙂 – którą byście wybrali? Ja zastanawiałabym się nad “Five Senses Garden”, “Peace Garden”, “Games Garden” lub “Iris O`Brien Health and Wellness Garden”, trudny wybór 🙂

[nggallery id=83]

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *