Delta Sensory Gardens – Summer 2015

Niedawno ponownie odwiedziłam Ogrody Sensoryczne Delty, które mnie zachwyciły w ubiegłym roku. Ogrody te są wyjątkowe z wielu powodów, a początek lata to idealna pora roku aby podziwiać je już w pełnym rozkwicie.

Delta Centre powstało w 1990 roku jako centrum dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Centrum jest obecnie głównym pracodawcą w mieście Carlow dla około 120 osób z taką niepełnosprawnością. Ogrody Sensoryczne Delty, które zostały oficjalnie otwarte w 2007 roku były pierwszymi tego typu w Irlandii, łączącymi atrakcyjność obiektu turystycznego z korzyściami terapeutycznymi właśnie dla osób niepełnosprawnych.

Obejmujące obszar 2,5 akrów Delta Sensory Gardens są jedną z głównych atrakcji w  hrabstwie Carlow. Składają się z 16-stu połączonych ze sobą multisensorycznych ogrodów przez które można spacerować.

Poszczególne części zostały zaprojektowane przez czołowych irlandzkich projektantów ogrodów, m. in. takich jak Gordon Ledbetter, Mary Reynolds, Rachel Doyle, Paul Martin, Elma Fenton. Zaprojektowali oni ogrody tematyczne, wykorzystując naturalne elementy, takie jak kamień, woda i różnorodne rośliny. W tym: Celtic Walk, Musical Fountain, Thistle Fountain, Circle of Life Garden, Hubei GardenFive Senses GardenStolen Child Garden, Roof Garden, Mediterranean GardenWillow GardenSculpture GardenGames GardenPeace GardenWoodland GardenIris O`Brien Health and Wellness GardenThe PavilionThe WaterfallsPatio Garden.

Każdy z ogrodów daje zwiedzającym wspaniałą okazję do odpoczynku i dostarcza doznań dla wszystkich zmysłów, można nie tylko napawać się widokiem pięknych, często bardzo rzadkich roślin, ale też dotykać, wąchać, smakować …

Jest też część Garden Centre Shop, w której można zakupić mnóstwo różnorodnych sadzonek i roślin.

Garden Centre Shop

Garden Centre Shop

Ogrody znajdują się w Strawhall Estate, półtora kilometra od centrum miasta Carlow i można je zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00,  koszt biletu to 5 euro.

Pierwszy raz byłam w Ogrodach Delty w zeszłym roku we wrześniu (wpis na blogu znajdziesz tutaj KLIK ), więc zastanawiałam się jak wiele się zmieniło od tego czasu. Zapraszam na fotorelację 🙂

Wejście do Ogrodów Sensorycznych Delta

Musical Fountain

Tym razem nie przeoczyłam już “Muzycznej Fontanny”, która znajduję się w budynku w którym kupujemy bilety. Jest to “Taniec wody” pośród zmieniających się barw.

Musical Fountain

Thistle Fountain

Natomiast zaraz przy wejściu znajduję się bardzo oryginalna “Fontanna Oset” :) Po zakupieniu biletów możemy cieszyć się widokiem tej tryskającej fontanny.

Thistle Fountain

Circle of Life Garden

„Krąg życia” jest to ogród stworzony przez wielokrotnie nagradzaną złotą medalistkę w ogrodnictwie Elme Fenton. Ogród który zachęca do spotkań, rozmów i odpoczynku, w tytułowym kręgu. Znajduje się w nim rzeźba „Tańczące pręty” wykonana z ręcznie dmuchanego szkła.

Circle of Life Garden

Hubei Garden

Ogród ten to taka „nowoczesna łąka”.

Hubei Garden

Five Senses Garden

Jedna z najpiękniejszych i najniezwyklejszych części ogrodów Delty to moim zdaniem „Ogród Pięciu Zmysłów”. Ogród który został zaprojektowany przez Rachel Doyle z Centrum Ogrodniczego Arboretum. Drewniany most stanowi wejście do ogrodu z dwóch stron. Jest dużo warzyw, owoców i ziół i są one dostępne do spróbowania dla odwiedzających. Jednakże najbardziej oszałamiającą cechą tego ogrodu jest Kugal – jedna tona różowego marmuru pływającego na poduszce wody (największa tego typu w Irlandii).

Five Senses Garden

Five Senses Garden

Five Senses Garden

Tym razem nagrałam nawet krótki filmik, aby pokazać jak niezwykła jest ta część ogrodów Delty.

https://www.youtube.com/watch?v=aDmzZu9y5nQ

Roof Garden

Widoczna z daleka, wyróżniająca się i oryginalna część Delta Sensory Gardens czyli „Ogród na dachu”.

Roof Garden

Stolen Child Garden

Ogród “Skradzione Dziecko” zainspirowany wierszem W.B. Yates to miejsce dzikie, magiczne i pełne inności. Ten ogród jest przykładem nowego podejścia do ogrodnictwa, pełen bujnych krzewów, a właściwie „zwykłych” chwastów, dzikich roślin ale skomponowanych tak, że robią wrażenie subtelnych, a nawet pięknych roślin. W ogrodzie tym można też zobaczyć unikalną rzeźbę śpiącego Mnicha.

Stolen Child Garden

Stolen Child Garden

Formal Rose Garden

„Ogród Różany” to rodzaj ogrodu, który zawsze jest wielką atrakcją, przez cały sezon kwitnienia.  W samym środku ogrodu jest pierścień – niesamowita funkcja wody, koło które się obraca a wewnątrz płynie w nim woda. Na wewnętrznej stronie pierścienia jest kalendarz słoneczny.

Formal Rose Garden

Formal Rose Garden

Formal Rose Garden

Formal Rose Garden

W Ogrodzie Różanym również nagrałam krótki filmik.

Mediterranean Garden

„Ogród śródziemnomorski”, obsadzony egzotycznymi roślinami,  na jego końcu jest kolejny wodotrysk, zamontowany w ścianie wapienia, z którego wypływa  woda, by dalej płynąć w brukowanym korycie.

Mediterranean Garden

Willow Garden

“Wiklinowy Ogród” – bardzo romantyczny, idealny do zrobienia w nim zdjęć ślubnych.

Willow Garden

Sculpture Garden

“Ogród Rzeźb”, abstrakcyjne rzeźby rzeczywiście robią wrażenie,  można puścić wodze fantazji zastanawiając się nad ich znaczeniem. I to zapewne było ideą ich twórców, bo już samo wejście do tej części ogrodu zdominowane jest przez dwie rzeźby wapienne których organiczne kształty przypominają Ying i Yang.

Sculpture Garden

Sculpture Garden

Games Garden

„Ogród Gier”, a w nim gigantyczna szachownica, stoły do gier, trawnik do gry w bule i krykiet, letni domek i stoły piknikowe.

Games Garden

Games Garden

Peace Garden

„Oaza spokoju” – przepiękny i magiczny ogród, a w nim w centralnej części złota i srebrna kula oraz motyw sowy.

Peace Garden

Peace Garden

Woodland Garden

“Leśny Ogród”, często w lasach widzimy porozrzucane puszki, a w tym ogrodzie można zobaczyć oryginalne rzeźby wykonane właśnie z takich kolorowych puszek. Ogród ten został zaprojektowany przez Gordona Lebetter.

Woodland Garden

Iris O`Brien Health and Wellness Garden

Projektant Paul Martin stworzył bardzo oryginalny i niesamowity ogród.

Iris O`Brien Health and Wellness Garden

Iris O`Brien Health and Wellness Garden

Iris O`Brien Health and Wellness Garden

Iris O`Brien Health and Wellness Garden

The Pavilion

The Pavilion

The Waterfalls

“Wodospad” to kolejny niesamowity ogród, który składa się ze stawu z żywymi rybami, mostu oraz z wodospadu. Jest to pierwszy w Carlow wodospad całkowicie dostępny dla turystów, można podejść zanurzyć ręce w wodzie, obejść wokół wodospadu. Ogród ten został zaprojektowany przez Gordona Lebetter.

The Waterfalls

The Waterfalls

The Waterfalls

Trzeci filmik który nagrałam to Wodospad.

Patio Garden

Dziedziniec dekoracyjny, ozdobiony roślinami, nowoczesnymi rzeźbami i fontanną. Jest tutaj też “hotel dla owadów” – widoczny na zdjęciu poniżej mieści się w tej trójkątnej jakby szafie.

Patio Garden

Patio Garden

Delta Sensory Gardens to piękne ogrody pełne niespodzianek, warto było odwiedzić je ponownie, idealne miejsce na relaks, każdemu polecam.

A która z części ogrodów najbardziej Wam się spodobała?

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *