Dziś Dzień Żonkila w Irlandii

Już w czasach starożytnych żonkil był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie, a dzisiaj żonkil jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową.

W tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia symbolizując kruchość i ulotność życia.

Żonkil jako jeden z pierwszych wiosennych kwiatów walczy z mrozem, śniegiem i wiatrem.

W tym roku Dzień Żonkila czyli Daffodils Day obchodzimy w Irlandii 28 marca.

Inicjatorem akcji jest organizacja charytatywna The Irish Cancer Society, a głównym sponsorem firma Dell.

W 2004 roku powstała Cancer Support Cantre Carlow, której celem jest zapewnianie pomocy i wsparcia emocjonalnego osobom chorym na nowotwory, ich rodzinom oraz ich opiekunom w całym hrabstwie Carlow. Od 2011 roku Cancer Support Centre Carlow działa we współpracy z Irish Cancer Society. Organizacja ma swoją siedzibę na przeciwko zamku Carlow Castle.

Wybrałam się więc do centrum miasta aby zobaczyć jak wygląda Daffodils Day w Carlow. Pierwszych wolontariuszy spotkałam zaraz po wyjściu z osiedla w najbliższym super markecie – SuperValue. Potem w samym centrum w sumie chyba widziałam sześć punktów, w których wolontariusze sprzedawali żonkile, balony i inne gadżety związane z Daffodils Day. Na tyle na ile pozwoliła mi moja znajomość angielskiego porozmawiałam sobie z jedną z wolontariuszek – była bardzo miła. Wiele osób kupowało żonkile i gadżety więc i Ja z żółtą broszką żonkila przypiętą do szalika spacerowałam dalej po Carlow 😀

Na pamiątkę mojego pierwszego dnia żonkila w Irlandii w domu czekał na mnie bukiet pięknych białych żonkili 😀

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *