Croppies Grave

Croppies Grave jest zabytkiem narodowym o dużym znaczeniu historycznym.

Jest to ostatnie miejsce spoczynku ponad 640 Zjednoczonych Irlandczyków, którzy zginęli 25 maja 1798 roku podczas walki o niepodległość Irlandii z Anglią w bitwie w Carlow.

Nazwą Croppy (czasami pisane Croppie) określano irlandzkich rebeliantów (młodych, z krótko przyciętymi włosami) w okresie buntu w Irlandii w latach 1790 – 1798. Ich masowy grób – Croppies Grave znajduje się na 98 Street w Graiguecullen.

Zjednoczeni Irlandczycy zostali zdradzeni przez jednego z ich przywódców i wpadli w dobrze zaplanowaną zasadzkę.

Monument na 98 Street upamiętnia poległych Irlandczyków. Ściany i balustrady grobu zostały pokryte ze środków uzyskanych przez GAA. 

“Gaelic Athletic Association (GAA) ( Irish : Cumann Lúthchleas Gael ) to irlandzkie i międzynarodowe stowarzyszenie organizacji sportowych i kulturalnych, które koncentruje się przede wszystkim na promowaniu Gaelic Games – tradycyjnych irlandzkich sportów. Stowarzyszenie promuje również irlandzką muzykę i taniec a także język irlandzki” Wikipedia.

Memoriał płyta jest darem  Orangeman`a – Rowan`a McCoombe.

“Orange Order jest to protestancka organizacja braterska z siedzibą w Irlandii Północnej. Jej członkowie noszą szarfy Orange i są nazywani Orangemen`ami” Wikipedia.

Napis na płycie głosi:

“Pamięci 640 Zjednoczonych Irlandczyków, którzy polegli na Tullow Street 25 maja 1798 roku.”

Więcej zdjęć Croppies Grave kliknij tutaj

Walki w Graigue – Carlow w 1798 roku miały mniejsze znaczenie strategiczne niż walki w jakiejkolwiek innej części Leinster, ale masakra z 25 maja zawsze wymieniana jest jako charakterystyczny przykład dzikiego i bezlitosnego sposobu w jaki żołnierze królewscy utrzymywali władzę.

Pomnik krzyż został odsłonięty 24 lipca 1898 roku – na uczczenie stulecia Rebelii.

Jest to dzieło James`a Walsha miejscowego rzeźbiarza, który mieszkał na John Street. Krzyż wykonany jest z wapienia, który został wydobyty w pobliżu w kamieniołomach Carlow – Graigue. Ten imponujący pomnik ma całkowitą wysokość piętnastu metrów. Ramiona mają cztery stopy średnicy.

Napis, który jest zarówno w języku irlandzkim i angielskim brzmi: ” Pamięci 640 Zjednoczonych Irlandczyków, którzy oddali życie za ojczyznę w bitwie w Carlow 25 maja 1798 roku”.

Ten pomnik to krzyż celtycki (ang. Celtic Cross) –  czyli forma krzyża, od wieków znana wyznawcom religii przedchrześcijańskich, w którym czteroramienny krzyż umieszczony jest w okręgu, symbolizującym celtyckie wianki, tzw. ruta. Współcześnie (mimo swego przedchrześcijańskiego pochodzenia) krzyż celtycki jest jedną z form krzyża akceptowanego przez Kościół katolicki jako religijny symbol chrześcijan.

Jest to najbardziej znany, celtycki symbol, bardzo popularny w całej Irlandii. Celtyckie Krzyże kamienne są często bardzo wysokie a do tego mocno rzeźbione – takie właśnie jak pomnik na Croppies Grave.

Plac na którym znajduje się Croppies Grave jest ogrodzony, ale można podejść blisko do samego krzyża. Natomiast dookoła placu są domy mieszkalne – musi być niekomfortowo  mieszkać w pobliżu masowego grobu 🙁

Zaraz obok Croppies Grave znajduje się figura Matki Boskiej, jest to teren parku – Governey Park.

[nggallery id=95]

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *