Country Carlow Military Museum

 

Niedawno zwiedziłam Country Carlow Military Museum czyli Muzeum Wojska w Hrabstwie Carlow.

Czy warto je odwiedzić? Na pewno TAK – jeśli ktoś interesuje się historią wojska oraz historią uzbrojenia – powinien być zadowolony.

Country Carlow Military Museum znajduje się w miasteczku Carlow, strategicznie usytuowane na skrzyżowaniu Athy Road i Old Dublin Road. Zostało umieszczone w starym, zabytkowym kościele na terenie Saint Hospital Dympnas. Jest to muzeum prywatne, prowadzone przez specjalną grupę wolontariuszy, w tym lokalnych historyków.

Muzeum otwarte jest tylko w niedziele, w godzinach 14:00–17:00, od marca do listopada, wstęp i zwiedzanie z przewodnikiem (około godzina) jest bezpłatny aczkolwiek dotacje są mile widziane.

Muzeum powstało w 1995 roku, początkowo z siedzibą w Carlow Town Hall, zostało otwarte w czerwcu 1996 roku, a do swojej obecnej lokalizacji przeniosło się w roku 2001.

County Carlow Military Museum oferuje szeroką gamę eksponatów dotyczących historii wojskowości Carlow, związanych z konfliktami lokalnymi, krajowymi i międzynarodowymi. Najstarsze artefakty pochodzą z końca XVIII wieku, a najnowsze z czasów współczesnych – można poznać szczegółową historię irlandzkiej armii lokalnych Rezerw Sił Obronnych, pokojowych ONZ, Carlow Milicji, I wojny światowej, wojny o niepodległość i wiele więcej. Wiele eksponatów zostało przekazane do muzeum przez mieszkańców Carlow i ich rodziny z prywatnych zbiorów.

Jedną z głównych atrakcji są mundury irlandzkich sił obronnych (podobno można je nawet przymierzyć), a wolontariusze zakładają je podczas parady w Dniu Świętego Patryka.

Jest też replika rowu z I wojny światowej przedstawiająca codzienne życie Irlandczyków, którzy służyli w armii brytyjskiej. Pokazane są również szczegóły irlandzkich misji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kongo, Libanie i Somali. Pokazani są żołnierze z Carlow w armiach na całym świecie oraz reprodukcja pojazdu opancerzonego w Carlow w czasie II wojny światowej.

Niewielkie Country Carlow Military Museum kryje w sobie więcej niż się spodziewacie, zachęcam do odwiedzenia.

Z ciekawostek: W muzeum znajduję się oryginalny mundur który był wykorzystany w filmie „Szeregowiec Ryan” i noszony przez Toma Hanks.

 

 

 

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *