Clonmore Castle

Niedaleko od Hacketstown, we wschodniej części hrabstwa Carlow, na obrzeżach niewielkiej miejscowości Clonmore znajdują się ruiny Zamku Clonmore Castle. Spośród licznych zamków w hrabstwie Carlow (a w XV wieku, było ich tu co najmniej sto pięćdziesiąt) ten właśnie musiał wyróżniać się imponującą wielkością, na co wskazuje obszar na jakim znajdują się jego pozostałości.

Uważa się, że został zbudowany pod koniec XII wieku, prawdopodobnie przez Hugha DeLacey, a w 1332 roku rozbudował go Anthony DeLucy. Zamek jest obecnie bardzo zniszczony.

Historia zamku, tak jak wielu innych na tym terenie, była bardzo burzliwa, przeszedł wiele ataków, m.in. – w 1650 roku znacznie ucierpiał po ataku przez wojska Cromwella.

Pozostałości wskazują, że zamek był zbudowany na planie kwadratu z prostokątnymi wieżami w południowej stronie dziedzińca. We fragmencie zachowanej południowej ściany zamku znajduje się okno w kształcie koniczyny, charakterystyczne dla XIII-wiecznych budowli, dlatego przypuszcza się, że ta część zamku powstała właśnie pod koniec XIII wieku.

Ruiny zamku kryją wiele komór i korytarzy, ale ich stan nie pozwala na zwiedzanie, widać liczne pęknięcia, szczeliny powstałe przez wrastające w ruiny krzewy i drzewa, więc lepiej podziwiać zamek jedynie z zewnątrz i to też z zachowaniem ostrożności.

W słoneczny dzień, na jaki miałam szczęście trafić odwiedzając zamek, jego ruiny zrobiły na mnie imponujące wrażenie. Zamek niegdyś musiał być na prawdę wspaniały i majestatyczny. Chętni do obejrzenia tego zamku powinni zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, bo przy niepogodzie mogą być problemy a i na  „niespodzianki” trzeba uważać, żeby przez nieuwagę nie nadziać się na odchody spacerujących w tej okolicy zwierząt. Wielka szkoda że zamek jak do tej pory nie znalazł się pod ochroną rady hrabstwa Carlow i nie został oznaczony jako zabytek. Ruiny są co prawda ogrodzone, ale nie ma żadnej tabliczki z opisem, jakie widziałam przy innych zamkach.

Aby trafić do Zamku Clonmore trzeba jechać drogą N81 Dublin do Tullow  i w Baltinglass skręcić w lewo na R747 do Hacketstown. Po przybyciu do Hacketstown należy skręcić w prawo obok bardzo wąskiego mostu na ulicy Penny Hill. Następnie krótka droga prosto w prawo na L2005 ze znakiem Clonmore Castle. Przejazd do 6km aż zobaczymy zamek przed sobą. Można zaparkować na małym obszarze przy zamkowej wieży.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *