Clonegal

Clonegal (irl. Cluain na nGall) – to  wieś w południowo-wschodniej części hrabstwa Carlow, oddalona 22 km od miasta Carlow.  „Cluain na nGall” –  w języku angielskim oznacza „łąkę z cudoziemcami”. Wioska położona jest w dolinie między górami Blackstairs i Wicklow, w miejscu skrzyżowania się rzek Slaney i Derry.

Piękne widoki,  sąsiedztwo gór, dolin i rzek, spowodowały że wioska stała się ulubionym miejscem odwiedzanym przez turystów. Clonegal jest często określane jako „Szwajcaria Irlandii” ze względu na rzadko spotykane  walory przyrodnicze.  Gęste lasy, pełne odgłosów dzikiego ptactwa, malownicza dolina rzeki a do tego zabytkowe budowle we wsi sprawiają że pobyt tu to naprawdę wielka przyjemność.

Clonegal nagradzana jest  w kraju i zagranicą. Została nominowana przez Ministerstwo Środowiska, Wspólnoty i Samorządu Terytorialnego do reprezentowania  Irlandii w Europejskim Konkursie Ententa Florale w lipcu 2013 (w kategorii – wioska). Wspólnota  mieszkańców w Clonegal ciężko pracowała, aby sprostać wymaganiom Konkursu, wysiłki te zostały już wielokrotnie nagrodzone,  w 2013 r wioska  otrzymała  złoty medal w konkursie Tidy Towns  („Czyste miasto”)  już po raz  czwarty  z rzędu, zwyciężyła też  w Carlow Pride of Place („Zaszczytne miejsce”).

Główne atrakcje w Clonegal to:

Zamek Huntington –  zwany Clonegal Castle, starożytna siedziba rodziny Esmonde jest dziś jednym z historycznych skarbów Irlandii. Obecnie jest  otwarty dla publiczności, można go zwiedzać z przewodnikiem, którym zwykle jest ktoś z potomków rodu. Wpis na blogu: Huntington-Castle

Domki Tkacza – The Weavers Cottage – XVII wiecznej konstrukcji domy Aleksandra Durdin (stąd znane również pod nazwą Durdin Chata) zbudowane dla miejscowych tkaczy. Domki można zwiedzać, można nie tylko zobaczyć tu zabytkowe krosna, wyroby rękodzieła z dawnych lat, ale też odbywają się w nich pokazy tkania,  przędzenia,  szydełkowania,  organizowane są również wieczory muzyki, śpiewu, tańca oraz wieczorki historyczne przybliżające miejscowe tradycje związane z tkactwem.

Kościół św Fiaac – St. Fiaac’s Church of Ireland, został zbudowany w 1819 roku na miejscu dawnego kościoła, wokół  znajduje się  cmentarz z nagrobkami z XVIII wieku.  Kościół został wybudowany w stylu gotyckim wg projektu  architekta  Jana Bowdena. Parafia obejmuje części hrabstw Wicklow, Wexford i Carlow.

Kościół rzymskokatolicki św Brygidy – St. Brigid’s Roman Catholic Church – zbudowany w 1824 roku.

Wioska Clonegal, ulubione miejsce spacerowiczów i fotografów, znalazła się na szlaku Wicklow Way, jest  to najstarszy oznakowany, pieszy szlak Irlandii, liczy ok. 130 km. Szlak zaczyna się w Marlay Park w Dublinie, okrąża góry Wicklow ze wschodniej strony, a kończy właśnie  w Clonegal  biegnąc przez malownicze lasy i doliny.

Ja byłam w Clonegal przejazdem gdy zwiedzałam Altamont Garden i  Huntington Castle,  było już późne popołudnie, niebo się zachmurzyło  i zdjęcia nie wyszły dobrze, ale na pewno wybiorę się tam jeszcze  i uzupełnię tę stronę mojego pamiętnika, żeby pokazać jak tam jest pięknie, póki co – zapewniam – naprawdę warto odwiedzić to miejsce, gorąco polecam.

no images were found

Please follow and like us:

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *