Clonegal – najbardziej nagradzana wioska w Hrabstwie Carlow i jej atrakcje

 

Clonegal (irl. Cluain na nGall) – to  wieś w południowo-wschodniej części hrabstwa Carlow, oddalona 22 km od miasta Carlow.  „Cluain na nGall” –  w języku angielskim “Meadow of the Stranger” oznacza „łąkę z cudoziemcami”.

Wioska położona jest w dolinie między górami Blackstairs i Wicklow, w miejscu skrzyżowania się rzek Slaney i Derry, gdzie spotykają się hrabstwa Carlow, Wicklow i Wexford.

Piękne widoki, sąsiedztwo gór, dolin i rzek, spowodowały że wioska stała się ulubionym miejscem odwiedzanym przez turystów. Clonegal jest często określane jako „Szwajcaria Irlandii” ze względu na rzadko spotykane walory przyrodnicze. Gęste lasy, pełne odgłosów dzikiego ptactwa, malownicza dolina rzeki a do tego zabytkowe budowle we wsi sprawiają że pobyt tu to naprawdę wielka przyjemność.

Clonegal nagradzana jest  w kraju i zagranicą. Wioska zasłużyła sobie na miano jednej z najładniejszych i najchętniej odwiedzanych wiosek w Irlandii po sukcesach i nagrodach w prestiżowych konkursach, takich jak konkurs Tidy Towns i Entente Florale Europe. W 2013 roku Clonegal reprezentowała Irlandię (kategoria wiejska) w konkursie Entente Florale i zdobyła złoty medal. Wspólnota  mieszkańców Clonegal cały czas ciężko pracuje, aby sprostać wymaganiom konkursów, wysiłki te zostały już wielokrotnie nagrodzone. W 2014 r wioska  otrzymała tytuł “Tidiest Village in Ireland 2014″ i  złoty medal w konkursie Tidy Towns  („Czyste miasto”)  już po raz  czwarty  z rzędu. Zwyciężyła też  w Carlow Pride of Place (“Zaszczytne miejsce”) w 2015r. Clonegal otrzymała wyróżnienie najdoskonalszej irlandzkiej wioski (Tidiest Village) i zachowała złoty medal w konkursie Tidy Towns Awards również w 2015 i 2016 roku. 18 października 2017 r. Clonegal została zwycięzcą Carlow Pride of Place 2017.

 

 

Główne atrakcje w Clonegal to:

Zamek Huntington –  Huntington Castle zwany również Clonegal Castle od nazwy miejscowości Clonegal, starożytna siedziba rodziny Esmonde jest dziś jednym z historycznych skarbów Irlandii. Położony jest przy drodze między miastami Dublin i Wexford. Zamek został zbudowany w 1400 roku jako twierdza dla rodziny Caviness, starego irlandzkiego klanu, w miejscu dawnego klasztoru. Huntington Castle zyskał sławę jednego z najbardziej nawiedzonych zamków w Irlandii. Obecnie jest  otwarty dla publiczności, można go zwiedzać z przewodnikiem, którym zwykle jest ktoś z potomków rodu.  Jest to jeden z ciekawszych, historycznych skarbów Irlandii.

 

 

Domki Tkacza – The Weavers Cottage – XVII wiecznej konstrukcji domy Aleksandra Durdin (stąd znane również pod nazwą Durdin Chata) zbudowane dla miejscowych tkaczy. Domki można zwiedzać, można nie tylko zobaczyć tu zabytkowe krosna, wyroby rękodzieła z dawnych lat, ale też odbywają się w nich pokazy tkania,  przędzenia,  szydełkowania,  organizowane są również wieczory muzyki, śpiewu, tańca oraz wieczorki historyczne przybliżające miejscowe tradycje związane z tkactwem.

 

 

Kościół św Fiaac – St. Fiaac’s Church of Ireland, Jeżdżąc po Irlandii bardzo często można zobaczyć, już z daleka takie gotyckie wieże, jaką ma Kościół św Fiaac. Są ona bardzo charakterystyczne dla kościołów w Irlandii tzw Church of Ireland które są w każdej irlandzkiej wiosce. Kościół św Fiaac – St. Fiaac’s Church of Ireland zbudowano w 1819 roku na wzgórzu z widokiem na uroczą wioskę Clonegal i dolinę rzeki Derry w hrabstwie Carlow. Kościół znajduje się na terenie dawnego anglikańskiego domu modlitwy, został zaprojektowany w stylu gotyckim, ma wieżę i dzwonnicę. Cmentarz szczyci się nagrobkami z 1777 roku, co czyni go jednym z najstarszych wykorzystywanych cmentarzy w Europie.

 

 

Kościół rzymskokatolicki św Brygidy – St. Brigid’s Roman Catholic Church – zbudowany w 1824 roku.

 

 

Wioska Clonegal, ulubione miejsce spacerowiczów i fotografów, znalazła się na szlaku Wicklow Way, jest  to najstarszy oznakowany, pieszy szlak Irlandii, liczy ok. 130 km. Szlak zaczyna się w Marlay Park w Dublinie, okrąża góry Wicklow ze wschodniej strony, a kończy właśnie  w Clonegal  biegnąc przez malownicze lasy i doliny.

W Clonegal znajduje się Sha-Roe Bistro – słynna restauracja w której miejsce trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem, a zaraz obok niej bar Osborne.

Niedaleko Clonegal znajdują się także słynne ogrody Altamont Gardens.

 

 

W Clonegal byłam kilkakrotnie (stąd w tym poście zdjęcia z różnych okresów czasu). Po raz pierwszy byłam 3 lata temu. W zależności od pory roku i pogody Clonegal wygląda za każdym razem inaczej.

 

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *