Clashganny Lock

Clashganny Lock

Przez hrabstwo Carlow przepływają dwie ważne rzeki, rzeka Slaney we wschodniej części hrabstwa i na zachodzie, druga najdłuższa rzeka w Irlandii – rzeka Barrow. Szczególnie rzeka Barrow była istotnym szlakiem handlowym. Ponad sto osiemdziesiąt lat temu powstał system nawigacji na rzece Barrow. Ten system blokad (z ang. lock) pozwala łodziom uniknąć jazów i bystrza rzeki. Wewnątrz śluzy łódź może być podniesiona lub opuszczona do poziomu wody w kierunku, podróżującego.

Barrow Nawigacja to odcinek rzeki Barrow pomiędzy miastem Athy w hrabstwie Kildare a wioską Saint Mullins na południu hrabstwa Carlow. System ten jest podłączony do głównej linii Grand Canal w Lowtown. Budowa kanałów irlandzkich pod koniec XVIII wieku pozwoliła na bezpieczny ruch handlowy. Barki mogły podróżować ze środkowej Irlandii rzeką Shannon na południe do miasta Limerick. Płynąc na południu, początkowo kanałem Grand Canal, a następnie za pomocą Barrow nawigacji, mogły podróżować dalej, aż do miasta Waterford.

Barrow Nawigacja obejmuje 43 mile (69 km) i jest uważana za jeden z najbardziej malowniczych systemów nawigacyjnych. Podróżując na południe do Saint Mullins miniemy siedemnaście z dwudziestu trzech blokad znajdujących się w hrabstwie Carlow, w tym podwójną Ballykennan Lock.

W okresie od połowy 1780 do 1959 roku ruch handlowy na rzece Barrow był eksploatowany przez Spółkę Grand Canal Company i przez kilka lat przed zamknięciem przez Coras Iompair Eireann (CIE). Cukrownia w Carlow była ważnym przystankiem na trasie. Miasta Athy, Carlow, Bagenalstown i Graiguenamanagh / Tinnahinch były głównymi przystankami wzdłuż Barrow Nawigacji a dalej na południe New Ross i Waterford to porty, które miały  duże znaczenie dla eksportu i importu towarów.

Ścieżki po których niegdyś konie przewoziły ładunki na łodzie i barki pozostają w użyciu do dnia dzisiejszego jako cenne udogodnienie i punkt dostępu do rzeki i są używana jako chodnik zwany Barrow Way.

System kanałów został zamknięty dla ruchu handlowego na początku 1960 roku. Obecnie jest utrzymywany przez Urząd Robót Publicznych (OPW) w Irlandii i otwarty dla statków wycieczkowych.

5 km na południe od miejscowości Borris, na drodze New Ross Road, jest jeden z najbardziej znanych punktów widokowych w Carlow, który oferuje panoramiczny widok na okolicę. Widok na blokadę Clashganny Lock na rzece Barrow w hrabstwie Carlow. Blokada pozwala łodziom uniknąć jazów i kaskad na drugiej najdłuższej rzece w Irlandii.

Clashganny Lock jest jedną z najbardziej znanych blokad na rzece Barrow. Oszałamiająco piękna wiejska sceneria hrabstwa Carlow jest najlepiej widoczna z punktu widokowego właśnie na blokadę Clashganny Lock. Dopiero gdy zobaczyłam na własne oczy, zrozumiałam dlaczego jest to jeden z najczęściej publikowanych widoków z Carlow. To miejsce jest nie tylko dobrze znane, ale i bardzo popularne wśród artystów malarzy i społeczności fotograficznej w Irlandii, bo to naprawdę wyjątkowo fotogeniczna, zachwycająca panorama, co, mam nadzieję, widać i na moich fotografiach – polecam zobaczyć i się przekonać.

Clashganny Lock

Clashganny Lock

Clashganny Lock

Clashganny Lock

Clashganny Lock Punkt widokowy

Clashganny Lock

Clashganny Lock

Clashganny Lock

LOKALIZACJA

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *