Carlow Shopping Centre

Doskonały przykład mieszanki historii i nowoczesności.

Carlow Shopping Centre powstało na miejscu dawnego “The Old Carlow Gaol” czyli Więzienia w Carlow. Wejście, które teraz prowadzi do centrum handlowego, pierwotnie było główną bramą więzienia. Więzienie zostało zamknięte w 1897 roku, a następnie przebudowane przez firmę Thomas`a Thompsona. Odnowione fragmenty dawnego więzienia nadal znajdują się w środku centrum handlowego.

Budynek jest nawiedzany przez ducha 😉 Jest to duch Lucy Sly – ostatniej kobiety, która została publicznie powieszona w dawnym więzieniu. W ciągu ostatnich lat, w budynku miało miejsce wiele dziwnych i niewyjaśnionych zdarzeń – tj.  pojawiające się tajemnicze światła i głosy oraz przesuwające się sprzęty. Było to nawet pokazane w krajowej stacji telewizyjnej w programie o zjawiskach paranormalnych w Irlandii.

Oto główne wejście do Carlow Shopping Centre, które kiedyś było główna bramą więzienia.

Carlow Shopping Centre zostało otwarte w kwietniu 1994 roku. Znajduje się na Kennedy Ave, na przeciwko placu na którym stoi Liberty Tree.

Centrum jest bardzo ciekawym miejscem, wnętrze jest przepiękne, świetnie wkomponowane fragmenty dawnego wiezienia, oszklony dach. W samym sercu Carlow Shopping Centre znajduje się restauracja – kawiarnia NICKEL. Nazwa Nikiel jako metal stosowany w spawaniu. Restauracja oferuje pełne śniadanie irlandzkie, gorące obiady od 12:30 – 14:30 z dużym wyborem  dań głównych i sałatek, a także domowe desery, ciasta i bułeczki. 🙂

Na dzień dzisiejszy w Carlow Shopping Centre mieszczą się następujące punkty i sklepy:

  • Sam McCauley Chemistry (bardzo duża i dobrze zaopatrzona apteka),
  • Claires (sklep z biżuterią, akcesoriami do włosów),
  • Alive & Well (sklep ze zdrową żywnością),
  • TRAX (Music Store),
  • Peter Mark (salon fryzjerski)
  • Gelato (sycylijskie lody i ciastka),
  • SuperValu (supermarket),
  • Dolmen Jewellers (Jubliler),
  • Nikiel Cafe,
  • Planet Auto.

Jest i SuperValu, do którego drugie wejście jest od Tullow Street. SuperValu jest częścią grupy Musgrave – największego w Irlandii dystrybutora spożywczego, istnieje od ponad 30 lat i posiada ok 190 sklepów w całej Irlandii.

Są maszyny w których można wygrać maskotki, nie pamiętam kiedy ostatnio takie widziałam 🙂

Największy zachowany fragment dawnego więzienia – gdzie mieścił się tzw. dom gubernatora. Tablica upamiętniająca budowę centrum przez Thomasa Thompsona. Mała “wystawa” historii od “The Old Carlow Gaol” czyli Więzienia w Carlow do Carlow Shopping Centre.

Wygląd i wystrój całego Carlow Shopping Centre bardzo mi się podoba. Dodatkowej atrakcyjności zachęcającej do odwiedzenia Carlow Shopping Centre dodaje historia o duchu który nawiedza centrum.

Więcej zdjęć Carlow Shopping Centre kliknij tutaj

[nggallery id=100]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *