Carlow Remembers 1916 Dublin Street Commemoration

Dzień 24 kwietnia 1916 roku to data wybuchu antybrytyjskiego Powstania Wielkanocnego w Irlandii. Z tej okazji w całej Irlandii obchodzono niedawno setną rocznicę tego wydarzenia, które stało się momentem przełomowym w historii walki o niepodległość Irlandii. Powstanie wybuchło na ulicach Dublina, gdzie powstańcy zajęli Pocztę Główną oraz inne strategiczne punkty i ogłosili niepodległość Republiki Irlandii. Poza Dublinem do większych walk nie doszło, rebeliantom nie udało się poderwać do walki irlandzkiego społeczeństwa, a powstanie zostało stłumione już po 6-ciu dniach. Mimo tego zapisało się jako wydarzenie, które otworzyło drogę do irlandzkiej niepodległości głównie ze względu na egzekucję liderów, których okrzyknięto męczennikami, przez co sprawa republikańska stała się głośna poza granicami kraju, zyskując poparcie na świecie.

W ramach obchodów rocznicy Powstania, w Dublinie oraz całym kraju odbyły się liczne uroczystości upamiętniające zryw, w sumie miało miejsce około 2,5 tysiąca wydarzeń kulturalnych – parady, okolicznościowe wystawy, rekonstrukcje, debaty, przedstawienia oraz składanie wieńców w miejscach pamięci o bohaterach.

W Carlow również miało miejsce bardzo ciekawe wydarzenie, zatytułowane “Carlow Remembers 1916 Dublin Street Commemoration” czyli “Carlow Pamięta 1916 Dublin Street Upamiętnienie”, które odbyło się w dniach 1-2 kwietnia.

Ulica Dublin Street w mieście Carlow, “została przeniesiona w czasie” aby pokazać jak to wyglądało sto lat temu, i stała się punktem kulminacyjnym wydarzenia.

“Carlow Pamięta 1916 Dublin Street Upamiętnienie” ukazało życie społeczne i gospodarcze na ulicy Dublin Street z 1916 roku, kiedy to była ona ważnym ośrodkiem handlowym miasta Carlow. Pojawiły się pojazdy ciężarowe i parowe z tamtego okresu, samochody, wozy i bryczki, konie  i osły, wszystkie popularne rodzaje transportu w tamtym czasie.

Były wystawy przedstawiające wiele tradycyjnych rzemiosł z tamtego okresu jak np. stolarstwo, krawiectwo, tkactwo.

Były też liczne wystawy upamiętniające wielu mieszkańców Carlow, którzy uczestniczyli w Powstaniu 1916 roku. M.in. bohaterem jednej z wystaw był Michael O’Hanrahan, który został stracony kilka dni po powstaniu, bohaterką innej była pielęgniarka Margaret Kehoe z Leighlinbridge, pierwsza śmiertelna ofiara zrywu, zastrzelona podczas pielęgnacji rannego ochotnika. W sumie ponad dwadzieścia osób zostało tu upamiętnionych za swoją działalność w 1916 roku i przez cały okres 1921-22.

Uliczny teatr Slapdash Theatre Company przygotował widowisko przedstawiające kluczowe momenty w życiu bohaterów Powstania, pokazywano je w różnych miejscach na ulicy Dublina Street.

Wystawa „Carlow – Wtedy i Teraz”  przypominała jak w miastach i wsiach w całym hrabstwie wyglądało życie sto lat temu, zestawiając stare fotografie ze współczesnymi zdjęciami żeby podkreślić ogromne zmiany, które zaszły w okresie interwencyjnym.

Tablice informacyjne na temat znanych i sławnych ludzi, których potomkowie byli emigrantami pochodzącymi z hrabstwa Carlow i którzy żyli w 1916 roku znalazły się w galerii Achiever, an Dublin Street. M.in. Walt Disney, którego przodkowie pochodzili z Downings w pobliżu Tullow w hrabstwie Carlow oraz reżyser hollywoodzkiego filmu William Desmond Taylor, urodzony w Elms, Athy Road w Carlow, który został zastrzelony w swoim domu w Hollywood w 1922 roku.

Carlow County Military Museum również wzięło udział w evencie i przygotowało wystawę upamiętniającą żołnierzy z Carlow zabitych lub rannych w pierwszej wojnie światowej.

Bardzo ciekawa była także specjalna wystawa samochodów Wolseley które wywodzą swoją nazwę od założyciela firmy Fredericka York Wolseley, którego rodzinny dom był w Tullow w hrabstwie Carlow.

Była również wystawa z rzadkimi albumami fotograficznymi, książkami i publikacjami z końca XIX wieku, a także sklep z publikacjami i książkami wydanymi przez autorów z Carlow podczas ostatniego półwiecza.

Właściciele sklepów na ulicy Dublin Street i ich pracownicy, w czasie trwania eventu przebrani byli w stroje z czasów 1916 roku, aby jeszcze bardziej oddać historyczną atmosferę wydarzenia.

W sobotę 2 kwietnia, o godzinie 11 rano odbyła się specjalna msza w klasztorze kapucynów na Dublin Street poświęcona pamięci ofiar Powstania i wojny światowej. Tego samego dnia o godzinie 16  parada zawodników i przedstawicieli GAA klubów z całego hrabstwa Carlow przeszła z Hay Market przez Dublin Street i pomaszerowała do Netwatch Cullen Park, gdzie rozegrano piłkarski finał pomiędzy Carlow Graigue i Bagenalstown oraz Tullow i Tinryland, a zawodnicy wystąpili w strojach graczy z epoki Powstania. GAA czyli Gaelic Athletic Association to irlandzkie i międzynarodowe stowarzyszenie organizacji sportowych i kulturalnych, które koncentruje się przede wszystkim na promowaniu Gaelic Games – tradycyjnych irlandzkich sportów. Stowarzyszenie promuje również irlandzką muzykę i taniec a także język irlandzki.

Zapraszam na moją małą fotorelację z wydarzenia “Carlow Remembers 1916 Dublin Street Commemoration”.

Setna rocznica Powstania Wielkanocnego obchodzona jest nie tylko w Irlandii, ale i na całym świecie. W wielu krajach organizowane są wykłady, prelekcje, projekty edukacyjne, wystawy, konferencje naukowe.

Np. w Polsce zorganizowano z tej okazji wernisaż w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, który odbył się w dniu 11 marca 2016, w Odwachu na Starym Rynku. W otwarciu tego wernisażu uczestniczył Ambasador Irlandii w Polsce J.E. Gerard Keown.

Event jaki miał miejsce w Carlow to świetna okazja, aby zastanowić się nad początkami państwa Irlandzkiego i dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o Irlandii 1916 roku i ludziach, którzy żyli w tamtych czasach. Szkoda tylko, że „Carlow Remembers 1916 Dublin Street Commemoration” był nękany przez okropne warunki pogodowe. zarówno w piątek jak i sobotę pogoda nie dopisała, zmusiła organizatorów do zmiany wielu zaplanowanych wydarzeń. „Jesteśmy rozczarowani pogodą. Może gdyby rewolucjoniści wybrali 15 sierpień byłoby to wygodniejsze” – zażartował nawet przewodniczący Carlow County Council Charlie Murphy podczas otwarcia imprezy.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *