Carlow Regatta 2015

30 i 31 maja odbyły się w Carlow coroczne Regaty – Carlow Regatta.

Wzięło w nich udział 16 klubów, w tym także spoza Irlandii, np. – Runcorn z Wielkiej Brytanii.

Zawody odbyły się na rzece Barrow, drugiej pod względem długości rzece w Irlandii. Barrow ma 192 km, wypływa ze źródła w Glenbarrow w górach Slieve Bloom w Midlands a kończy swój bieg w morzu, po drodze przemierzając hrabstwa Laois, Kildare, Carlow, Kilkenny i Wexford.

Głównym organizatorem zawodów jest klub wioślarski Carlow Rowing Club, który powstał w 1859 roku i jest jednym z najstarszych klubów sportowych w Irlandii. Pierwsze regaty w Carlow odbyły się też w 1859 roku. Od tamtej pory Klub jest odpowiedzialny za jedną z najważniejszych corocznych uroczystości sportowych hrabstwa Carlow czyli właśnie Regaty.

Podczas wyścigów do Carlow przyjeżdża wielu turystów, miłośników wioślarstwa z całej Irlandii, co cieszy mieszkańców i władze miasta, które wspierają finansowo i organizacyjnie Carlow Regatta. Zawody mogą też liczyć na hojny sponsoring lokalnych firm.

Wioślarzy przygotowujących się do regat można obserwować przez cały sezon wiosenny i letni, pojawiają się na Barrow już w lutym, kiedy to w Irlandii zaczyna się wiosna.

Zeszłorocznych Regat nie widziałam, nawet nie wiem dlaczego przegapiłam?, w tym samym czasie odbywają się w Carlow różne inne imprezy w ramach Bank Holiday, pewnie wybrałam się na którąś z nich 🙂
Ale w tym roku śledziłam zawody i co zobaczyłam to utrwaliłam 🙂

[nggallery id=118]

Please follow and like us:

2 myśli na temat “Carlow Regatta 2015

 1. Osobiście nie przepadam za żeglowaniem, ale kajaki są naprawdę super (proszę o wybaczenie, jeśli popełniam jakąś wielką gafę, nazywając sprzęt wioślarzy kajakiem – nie jestem w temacie :P). Mam pytanie dotyczące wpisu – czy w Irlandii wioślarstwo cieszy się szerszym zainteresowaniem? Osobiście nie umiem wymienić z nazwiska żadnego polskiego wioślarza, więc jestem ciekawa, czy Irlandczycy wiedzą trochę więcej o tej dyscyplinie 🙂
  Pozdrawiam!
  http://www.ladywagabunda.blogspot.com

  1. Myślę, że kajak to odpowiednie określenie 🙂 Te na moich zdjęciach to kajaki sportowe regatowe. W Irlandii nie tylko wioślarstwo ale różne inne sporty wodne cieszą się dużym zainteresowaniem, jest tu gdzie uprawiać też surfing, żeglarstwo, nurkowanie, czy windsurfing, to przecież wyspa a i dużo tu jezior, rzek i kanałów. Irlandczycy będący miłośnikami tych sportów na pewno znają głównych zawodników. Ja osobiście nie interesuję się wioślarstwem ale bardzo przyjemnie się takie zawody ogląda na żywo.
   http://around-ireland.blogspot.com/2012/06/kana-lewy-kana-prawy.html
   pod tym linkiem można się dowiedzieć jak przemierzyć Irlandię ze wschodu na zachód – kajakiem, dzięki kanałom, które powstały już 200 lat temu.

Dodaj komentarz