Carlow Railway Station

Dworzec kolejowy w Carlow został wybudowany w 1845 roku, zaprojektował go  wybitny  inżynier kolejnictwa Sir John MacNeill.

Dworzec znajduje się na  St Joseph’s Road i Railway Road,  na linii  łączącej Dublin  i  Waterford.

Do dnia dzisiejszego zachowała się  większość  oryginalnych budynków stacji.  Budynki te  zbudowane są z żółtej cegły, a wykończenia są granitowe. Jest to typowy przykład architektury Jacobean Revival – “Stylu Ozdobnego”, druga faza architektury renesansowej w Anglii, po stylu elżbietańskim, którego nazwa pochodzi od króla Anglii Jakuba I.

Stacja składa się z dwóch kondygnacji, centralnego bloku i dwóch skrzydeł, są dwa perony i kładka, stacja posiada również biura, poczekalnię i kawiarnię.

W 1870 roku  nad torami kolejowymi zbudowano żeliwną  kładkę, która, dzięki solidnej konstrukcji nadal jest użytkowana przez pasażerów.

Więcej zdjęć Carlow Railway Station kliknij tutaj

W Irlandii obecnie jest niewiele czynnych linii kolejowych. Większość z nich  rozchodzi się promieniście z Dublina (gdzie są dwa główne dworce: Heuston i Connolly) do ważniejszych miast.

Pociągi w Irlandii są szybkie i nowoczesne, ale niestety dość  drogie.  Podróż koleją jest często kilka razy  droższa niż, na takim samym odcinku, podróż autobusem, jednak pociągiem pokonamy taką samą trasę blisko  2x szybciej!

Usługi kolejowe w Republice Irlandii prowadzi firma Iarnród Éireann, która znana jest także pod nazwą Irish Rail. Firma oferuje  zarówno połączenia lokalne, jak i międzymiastowe. Te pierwsze, w odniesieniu do Dublina, znane są jako DART (Dublin Area Rapid Transit), choć administrowane są przez Iarnród Éireann. Pod względem świadczonych usług  są podobne  do polskiej  SKM-ki (Szybkiej Kolei Miejskiej).

Istnieje bezpośrednie połączenie pomiędzy Carlow i Dublinem, oraz  Carlow i Waterford. Podróż w jedna stronę pomiędzy  Carlow i  Dublinem trwa ok. 1 godzinę.

Na murze Carlow Railway Station jest tablica upamiętniająca William`a Dargan`a – inżyniera który był najważniejszą postacią w budownictwie kolejowym w Irlandii, i który urodził się niedaleko miasta Carlow. Natomiast w dworcowej poczekalni jest mini galeria fotografii z minionych lat.

W 2013 roku Carlow Railway Station zwyciężyła w konkursie na najlepszą stację kolejową w prowincji Leinster.

Ja nie widziałam innych stacji w tej prowincji, ale stacja Carlow robi naprawdę sympatyczne wrażenie, jest zadbana i  przyjazna dla pasażerów. A zestawienie tych zabytkowych budynków z nowoczesnymi pociągami jakie tu się zatrzymują to dla mnie taki symbol Carlow, miasta w którym historia na każdym kroku przeplata się ze współczesnością.

[nggallery id=90]

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *