Carlow Garden Festival 2015

Lipiec i sierpień to czas gdy festiwale ogrodnicze „rozkwitają” w całej w całej Irlandii, ogrody są pełne barw a większość prac ogrodniczych zakończona, to idealny czas, aby odpocząć, podziwiać prace innych i robić plany ogrodnicze na najbliższe miesiące i lata naprzód.

W tym roku w hrabstwie Carlow Festiwal Ogrodnictwa odbędzie się już po raz czternasty, będzie trwał 10 dni, od 25 lipca do 03 sierpnia.

Carlow Garden Festival jest bardzo ważnym wydarzeniem w kalendarzu ogrodniczej Irlandii. Jest to świetna okazja dla początkujących i doświadczonych ogrodników oraz wszystkich miłośników przyrody do uzyskania praktycznych porad i wskazówek od uznanych znawców ogrodnictwa.

Każdy kto dopiero chciałby stworzyć swój pierwszy projektu ogrodu, zainspirować się lub doskonalić swoje umiejętności ogrodnicze będzie usatysfakcjonowany ponieważ program festiwalu pełen jest wykładów informacyjnych i praktycznych warsztatów.

Piękna pogoda (mam nadzieję) i udział znanych prelegentów powinny zapewnić, jak co roku, tłumy uczestników festiwalu.

Festiwal ma do zaproponowania coś interesującego dla każdego: od początkujących ogrodników, po wymagających koneserów ogrodów.

Tegoroczny panel otwierający festiwal poprowadzi Monty Don – to obecnie najbardziej cenione w Wielkiej Brytanii nazwisko w ogrodnictwie.

W tym roku udział w festiwalu jako prelegenci wezmą również:

Helen Dillon (znany ekspert roślin), Seamus O ‚Brien (ekspert z National Botanic Gardens Kilmacurragh), Fionnuala Fallon (publicystka z Irish Times), Anna Pavord (autorka „The Tulip” i „The Curious Gardener and Gardening”, felietonistka w Independent UK), dr John McCullen (emerytowany Nadinspektor Parku Phoenix i autor „Illustrated History of the Phoenix Park – Landscape and Management to 1880”), Neil Porteous (kierownik ogrodu w Mount Stewart), Dermont O ‚Neill (osobowość TV i radia w zakresie ogrodnictwa), Roy Lancaster CBE (weteran UK nadawca i ekspert ogrodnictwa), dr Matthew Jebb (Dyrektor National Botanic Gardens, Glasnevin), Rob Smith (zwycięzca BBC Big Allotment Challenge) i Kitty Scully (tv RTE).

Uczestnicy festiwalu wraz z prelegentami mają również możliwość zwiedzić Carlow Garden Trail – zbiór 21 różnych atrakcji, począwszy od prywatnych ogrodów, ogrodów publicznych, do nagradzanych centr ogrodniczych.  W 2015 roku do Carlow Garden Trail dołączyły trzy nowe atrakcje w tym ogrody i lasy należące do posiadłości Borris House, ogrody Wspólnoty Clonegal oraz ogród The Meadows.

Poniżej lista 21 atrakcji Carlow Garden Trail:

Ogrody:

1. Altamont Gardens, Tullow, Co. Carlow

2. Borris House Gardens & Woodlands, Borris, Co Carlow

3. Burtown House and Gardens, Athy, Co. Kildare

4. Clonegal Community Garden, Clonegal, Co Carlow

5. Delta Sensory Gardens and Garden Centre, Strawhall Estate, Carlow town

6. Ducketts Grove Gardens, ( R418 Castledermot – Tullow Road), niedaleko Carlow Town

7. Hardymount Gardens, Tullow, Co. Carlow

8. Herb Gardens at Kilgraney House, Borris Road, Bagenalstown, Co. Carlow

9. Huntington Castle and Gardens, Clonegal, Co. Carlow

10. Leighlinbridge – the Garden Village, Leighlinbridge, Co. Carlow

11. Lucy’s Wood, Barker’s Road, Bunclody, Co. Wexford

12. Newtownbarry House and Gardens, Bunclody, Enniscorthy, Co. Wexford

13. The Meadows, No.7 The Meadows, Myshall, Co Carlow

Centra Ogrodnicze:

14. Altamont Plant Sales, Tullow, Co. Carlow

15. Arboretum Lifestyle Garden Centre & Inspirational Gardens, Leighlinbridge, Co. Carlow

16. Ashlawn Garden Centre, Donore, Bagenalstown, Co. Carlow

17. Morgan’s Garden Centre, Green Road, Carlow

18. Rathvilly Garden Centre, Rathvilly, Co. Carlow

19. Rathwood, Rath, Tullow, Co. Carlow

Parki i lasy:

20. Oak Park Forest Park, Oak Park, Carlow Town

21. Rath Wood, Rath, Tullow, Co. Carlow

Z w/w jak to tej pory udało mi się odwiedzić:

Ducketts Grove Gardens kliknij tutaj

Delta Sensory Gardens kliknij tutaj

Huntington Castle and Gardens kliknij tutaj

Altamont Gardens kilknij tutaj

Arboretum Lifestyle Garden Centre & Inspirational Gardens kliknij tutaj

oraz Morgan’s Garden Centre – wpis w przygotowaniu 🙂

Największe wrażenie zrobił na mnie Altamont Garden i Ogrody Sensoryczne Delta.

Nadchodzący festiwal ogrodnictwa jest doskonałą okazją do odwiedzenia każdej z tych atrakcji. Rozpoczyna się już za 10 dni!

Please follow and like us:

11 myśli na temat “Carlow Garden Festival 2015

 1. Marzy mi się ogrodnictwo ale w takiej wersji miniaturowej z odwzorowaniem wszystkich pełnowymiarowych akcentów. Wiem, że nie których roślin nie da się tak na cito zmikronicować i takie małe ogrody planuje się na bazie roślin analogicznych, kiedyś edukowałam się w sztuce bonsai i nawet miałam swoje własne drzewko ale to zupełnie inna bajka. Obecnie pierwszym zaczątkiem mojego ogrodu jest drzewko awokadowe, które właśnie po ponad trzech tygodniach kiełkuje mi z pestki 😉 Myślę, że będą w miejscach, które opisujesz z przyjemnością odwiedziłabym ten festiwal 🙂

  Podobają mi się ogrody z pomysłem przewodnim, takie w których każdy fragment przestrzeni zaplanowany jest tak, aby wspólnie prezentować jeden wątek 🙂

  Świetnie sfotografowany temat 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

  1. To trzymam kciuki za drzewko awokadowe 🙂 a ogrody z pomysłem przewodnim to Delta Sensory Garden, cudownie byłoby mieć możliwość wybrania jednej z części ogrodów Delty i przeniesienia jej do własnego ogrodu 🙂 i mieć np. taki mini ogród różany, ogród figur, gier czy ogród dach 🙂

 2. Wow! Jestd m pod ogromnym wrażeniem. Nigdy nie słyszałam o imprezie robionej z takim rozmachem. Bogactwo inspiracji i niesamowita przygoda. Nie byłam fanka ogrodnictwa ale po tym wpisie mam ochotę na więcej 🙂

  1. W całej Irlandii festiwale ogrodnicze cieszą się dużym zainteresowaniem, większość mieszkańców tutaj posiada domy z mniejszym lub większym ogrodem. Dla mnie mieszkanie w domu z ogródkiem jest jedna z najmilszych i najpozytywniejszych zmian związanych z przeprowadzeniem się z Warszawy do Carlow 🙂

 3. Fantastyczne wydarzenie! Do przyjazdu do Irlandii namawiać mnie nie trzeba, zwłaszcza w te okolice, bo to blisko mojego zdecydowanie ulubionego miejsca w całej Irlandii – Glendalough. Jeśli znowu będę wiosną w okolicy, to koniecznie muszę wpaść na tę wystawę!
  pozdrawiam serdecznie!

  1. Byłam niedawno na wycieczce w Glendalough w hrabstwie Wicklow 🙂 Nie dziwię się że jest to twoje ulubione miejsce w Irlandii. Jest tam przepięknie, niedługo opiszę moją relację z Glendalough na blogu.

Dodaj komentarz