Carlow Courthouse

Słowo Courthouse (czasami pisane court house) przetłumaczymy jako budynek, który jest domem dla lokalnego sądu i często zarządu regionalnego powiatu. Termin powszechnie używany w krajach anglojęzycznych, równoznaczny z terminem Pałac Sprawiedliwości czyli „Palais de Justice”. O ile ten drugi termin był mi znany, to z określeniem courthouse spotkałam się po raz pierwszy.

Courthouse – gmach sądu powinien być więc reprezentacyjny, okazały i imponujący. Budowlę ze zdjęć poniżej na pewno możemy określić jako imponującą, okazałą i reprezentacyjną, trudno jest uwierzyć że jest to gmach sądu w małym irlandzkim miasteczku.

Gmach sądu w Carlow jest powszechnie uważany za jeden z najlepszych przykładów architektury starożytnej Grecji w Irlandii, został zbudowany na przykładzie świątyni Llissus w Atenach. Budynek sprawia wrażenie świątyni z ośmioma jońskimi kolumnami ustawionej na wysokim cokole.

Został zaprojektowany w końcu 1820 roku przez znanego architekta Willama Morrisona. Budowa kosztowała £ 30,000 – była nie małą fortuną jak na początek XIX wieku, podobno pierwotnie budynek ten miał powstać w hrabstwie Cork, ale pomylono plany na korzyść Carlow.

Przez dziesięciolecia Carlow Courthouse służy jako miejsce organizowania wielkich wydarzeń publicznych. Wczesnym przykładem było w 1929 roku świętowanie 100-lecia przyznania katolickiej emancypacji.

CourtHouse nadal funkcjonuje jako Sąd Rejonowy w Carlow, jest tu departament postępowania cywilnego,  prawa rodzinnego, a także dzielnicowego.

Cały budynek dookoła otaczają wysokie żelazne balustrady, które są zwieńczone repliką rzymskiej siekiery – fasces – rzymskiego symbolu sprawiedliwości.

Na szczycie schodów z przodu budynku stoi rosyjska armata – pochodząca z czasów wojny krymskiej w latach 1800, została przekazana hrabstwu Carlow przez ówczesnego brytyjskiego ministra wojny i upamiętnia tych wszystkich irlandzkich oficerów i żołnierzy, którzy zginęli w konflikcie.

Jak dla mnie Carlow Courthouse jest bardzo ekstrawagancki i dziwnie nie pasujący tutaj. Będąc na miejscu, robiąc zdjęcia – byłam pod wrażeniem jego rozmiarów i imponującego wyglądu, ale robi również jakieś takie surowe wrażenie, wszystko szczelnie pozamykane, dookoła pusto, nie było nawet żadnej tabliczki informacyjnej z nazwą (także sobie myślałam „czy to na pewno jest ten Courthouse?”) 🙂

Chyba większość osób się ze mną zgodzi że taka budowla nie pasuję do małego irlandzkiego miasteczka jakim jest Carlow. Ciekawe czy mieszkańcy Cork żałują że nie powstała u nich?

Więcej zdjęć Carlow Courthouse kliknij tutaj

no images were found

 

Please follow and like us:

Post Author: admin

2 thoughts on “Carlow Courthouse

  ~Michał

  (2014-05-05 - 20:31)

  Dlaczego brytyjski minister podarował Irlandczykom rosyjską armatę?

   Myself

   (2014-05-05 - 21:30)

   Armata pochodzi z czasów wojny krymskiej, jest pomnikiem – symbolem, została podarowana aby uczcić pamięć irlandzkich żołnierzy, który zginęli właśnie w tej wojnie.
   Moje informacje pochodzą ze strony:
   Carlow County – Ireland Genealogical Projects (IGP TM) „A Free Genealogical Website”
   Zajrzyj tam a może wyczytasz coś więcej na ten temat.
   Oto link bezpośredni do info o Carlow Courthouse: http://www.rootsweb.ancestry.com/~irlcar2/courthouse.htm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *