Carlow County Museum

County Museum czyli Muzeum Hrabstwa, obejmuje 13 obiektów w całej Irlandii, ich rolą jest gromadzenie, przechowywanie, dokumentacja i prezentacja dziedzictwa historycznego i kulturalnego poszczególnych hrabstw.

Carlow County Museum to najnowsze County Museum w Irlandii, otwarto je w 2012 roku.

Mieści się ono w dawnym klasztorze w samym centrum miasta Carlow. Muzeum to zostało wyznaczone przez Narodowe Muzeum Irlandii by gromadzić znaleziska archeologiczne. Muzeum posiada cztery sale wystawowe, w dwu większych mieści się stała kolekcja, a dwie mniejsze są wykorzystywane do wystaw czasowych.

Wciąż rosnące zbiory muzeum zawierają już ponad 5000 eksponatów.

Eksponaty te pochodzą z różnych okresów historycznych, są wśród nich obiekty archeologiczne z epoki brązu, są różne monety, medale, znaczki, przedmioty religijne, narzędzia rolnicze, produkty rzemieślnicze, pamiątki sportowe oraz duży zbiór fotografii i materiałów archiwalnych, wiele z nich ma znaczenie poznawcze nie tylko o krajowym, ale  i międzynarodowym znaczeniu.

Więcej zdjęć z Carlow County Museum kliknij tutaj oraz kliknij tutaj

Powstanie nowej siedziby Carlow County Museum ma związek z intensywnym rozwojem miasta w ostatnich latach, dzięki czemu także dawny klasztor Presentation na College Street został odrestaurowany. Budynek znajduje się w doskonałej lokalizacji w centrum miasta i jest częścią kompleksu, w którym mieszczą się Biblioteka hrabstwa Carlow, archiwa i Biuro turystyczne. Wizją było stworzenie centralnego kompleksu kulturalnego w mieście Carlow, który zapewni łatwy dostęp do udogodnień kulturowych. Tourist Office działa jako recepcja dla Muzeum County Carlow i można tu dostać bezpłatnie wszelkie mapki i broszury dotyczące hrabstwa Carlow.

W 1811 roku zakon siósr Presentation przybył do Carlow, siostry założyły klasztor i szkołę na skrzyżowaniu Tullow Street i College Street. Uczniów szkół podstawowych uczono tutaj aż do 1980 roku. Siostry mieszkały w klasztorze na Tullow Street aż do 1989 roku.

Teraz budynek mieści Bibliotekę Co. Carlow, Biuro turystyczne i Muzeum. Dawny klasztor został odnowiony, zostały zachowane jego charakterystyczne elementy, jak witraże, złocenia przy okiennicach oraz figury. Przed wejściem głównym znajduję się duża figura Matki Boskiej.

W muzeum znajduje się duży zbiór obiektów, które opowiadają historię i dziedzictwo hrabstwa Carlow. Kolekcja została zebrana w ciągu ostatnich czterdziestu lat przez mieszkańców powiatu.  Mieszkańcy zbierali je dla zachowania wspomnień oraz po to aby w  młodych ludziach budować poczucie miejsca w którym żyją a wśród odwiedzających –  zdobyć uznanie dla bogatego dziedzictwa powiatu.

Szczególnie polecana wśród eksponatów jest wspaniała XIX -wieczna ambona z Katedry Carlow, która została m.in. umieszczona przez Irish Times w: “Historia Irlandii w 100 obiektach”.

Carlow County Museum otwarte jest przez cały rok, wstęp do muzeum jest bezpłatny. Ja byłam już kilka razy i polecam odwiedzenie tego muzeum jeśli będziecie w Carlow.

[nggallery id=93]

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *